AUTORIDE

Podľa čoho je umiestnený otvor palivovej nádrže?

Otvor palivovej nádrže
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Možno sa ti už niekedy stalo že si zabudol na ktorej strane auta (firemné/požičané) sa nachádza otvor palivovej nádrže. Ak sa chystáš na čerpaciu stanicu natankovať nejaké to palivo, no zabudol si, na ktorej strane autíčka sa nachádza otvor palivovej nádrže, nemusí to nutne znamenať, že potrebuješ zastaviť tesne pred stojanmi a strápňovať sa tým, že si najskôr pozrieš umiestnenie tohto otvoru. Existuje veľmi jednoduché riešenie, ako to zistiť z pohodlia autíčka.

Umiestnenie palivovej nádrže ukáže prístrojová doska

Obsah

Prístrojová doska ti to napovie, teda konkrétne sa stačí pozrieť na ukazovateľ množstva paliva. Na ukazovateli paliva sa totiž nachádza ikonka čerpacieho stojanu ktorý označuje, na ktorej strane sa otvor palivovej nádrže nachádza. Ak je hadička ikonky čerpacieho stojanu vyvedená na pravej strane, znamená to, že otvor nájdeš na pravej strane automobilu.

Rovnako tak sa však môžeš stretnúť aj s ikonkou čerpacieho stojanu, vedľa ktorého sa nachádza šípka, buď na ľavej alebo pravej strane. V takomto prípade znázorňuje umiestnenie otvoru palivovej nádrže táto šípka a nie hadička ikonky čerpacieho stojanu. Ešte jednoznačnejšie označenie najdeš u niektorých modelov automobilov, kde nájdeš ako ikonku hadičky, tak aj šípku zobrezenú na rovnakej strane, kde sa otvor palivovej nádrže nachádza.

Z celkového hľadiska však má väčšina Japonských automobilov otvor palivovej nádrže umiestnený na ľavej strane a väčšina Európskych automobilov zasa na strane pravej.

Podľa čoho sa umiestňuje otvor palivovej nádrže?

Z historického hľadiska súviselo umiestnenie otvoru palivovej nádrže s miestom vzniku automobilu. Dôvodom bol totiž smer jazdy v danej krajine. Pri cestách sa nachádzali čerpacie stanice len s malým množstvom stojanov, ktoré mali vyústenie len z jednej strany a tak bolo pre vodiča napríklad v Anglicku alebo Japonsku (jazdí sa po ľavej strane) jednoduchšie mať otvor palivovej nádrže na ľavej strane, pretože tankovacia pištoľ bola k otvoru nádrže bližšie a vodič tak nemusel obchádzať celé auto a naťahovať hadicu od čerpacieho stojanu.

Otvor palivovej nádrže je teda z veľkej časti umiestnený podľa toho, kde je daný automobil vyrábaný a pre aký trh je určený. Z konštruktérskeho hľadiska je v podstate jedno, na akej strane je otvor umiestnený, pretože nádrž sa kvôli správnemu rozloženiu hmotnosti nachádza v strede automobilu.

Pre čerpacie stanice je však výhodné, aby bol pomer automobilov s otvorom palivovej nádrže na pravej a ľavej strane vyrovnaný, pretože sa tak zabraňuje zaplňovaniu len jedného druhu stojana.