AUTORIDE

Počet ojazdených áut v ponuke sa zvyšuje, rastú ale aj ich ceny

AAA Auto Škoda
Novinky
Tlačová správa
Publikované 

Na slovenskom trhu bolo v júli v ponuke 61 247 automobilov, čo je o 4 570 viac ako v júni. Stredná hodnota ceny jazdeniek sa ale zvýšila.

Cena ojazdených automobilov sa v júli zvýšila a tým istým smerom sa pohol aj ich počet v ponuke na celom slovenskom trhu, ktorý po uplynulých rokoch ovplyvnených pandémiou a vojnou na Ukrajine, medzimesačne stúpol o takmer päť tisíc áut. Slovenský trh inzerovaných vozidiel tak v júli celkom ponúkol 61 247 jazdeniek. Čo sa týka ich veku, ten sa u jazdených áut znížil spolu s nájazdom kilometrov na tachometri. Vyplynulo to z analýzy trhu, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Posledné mesiace dochádza postupne k stabilizácii slovenského sekundárneho automobilového trhu. V júli na to nadviazal ďalší pozitívny trend, kedy sa konečne začal počet ojazdených automobilov zvyšovať. Keďže na trhu stále chýbajú nové vozidlá, cena ojazdených vozidiel sa tomu dlhodobo prispôsobuje. Dopyt po jazdenkách ale neklesá, práve naopak, čo môžeme sledovať aj na našich predajných výsledkoch, ktoré momentálne dosahujú rekordné čísla,“ vysvetlil Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva skupiny AURES Holdings.

Celý slovenský trh v júli ponúkol 61 247 ojazdených áut, teda o takmer päť tisíc viac než v predchádzajúcom mesiaci. Stredná hodnota ceny sa zvýšila o 1 399 eur na 9 999 eur. Hodnota veku klesla z 10 rokov na 8,9 roka a počet najazdených kilometrov na tachometri sa taktiež znížil, a to o 13 000 kilometrov na 157 000 km. Pokles ceny je viditeľný aj pri vozidlách na alternatívne pohony. Napríklad cena elektrických vozidiel v júli klesla dokonca o 5 340 eur a pohybovala sa najčastejšie na úrovni 35 600 eur. Ojazdené hybridy sa predávali za 31 490 eur.

V susedných krajinách dochádza postupne tiež k stabilizácii trhu. V Poľsku trh ponúkol medzimesačne rovnaký počet automobilov, a to 200 075 kusov. Stredná cena stále ešte rastie, ale už miernejším tempom a minulý mesiac sa najčastejšie pohybovala na úrovni 7 114 eur (31 500 PLN). V prípade Českej republiky ponuka ojazdených vozidiel klesla o 6 089 áut a cena sa taktiež znížila o 374 eur. „Aj napriek tomu, že na slovenskom a poľskom trhu medzimesačne stredná hodnota ceny stúpla, mohla by sa situácia v druhej polovici leta ukľudniť rovnako, ako v júli v Českej republike. Na oboch trhoch rastie prevažne ponuka zánovných automobilov, čo ovplyvňuje aj vyššiu priemernú cenu jazdeniek inzerovaných na miestnych trhoch. Cena tu ale rovnako ako v Česku u týchto áut medzimesačne klesá,“ upresnil Petr Vaněček.

Najčastejšie ponúkanou značkou na slovenskom trhu bola opäť česká Škoda s 10 212 vozidlami, nasledovali Volkswagen (7 948 áut) a BMW (4 415 aut). Z modelov áut bolo inzerovaných najviac vozidiel Škoda Octavia (4 298 áut), Škoda Fabia (2 110 áut) a Volkswagen Passat (2 051 áut). Až 35 % ponúkaných áut bolo vo verzii SUV a 25% vo verzii kombi. Najčastejšie ste v ponuke našli vozidlá s dieselovým pohonom (53 %), ďalej potom s benzínovým (26 %). Obľuba elektromobilov a hybridov stále rastie. Na Slovensku je najviac ponúkaným elektromobilom BMW i3 a hybridom Toyota Corolla.