Po povodniach poriadne skontrolujte, či ojazdený automobil z inzerátu alebo bazáru nebol zatopený

Pobočka AAA - Bratislava
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Na základe skúseností z minulých rokov sa krátko po lokálnych záplavách začínajú u niektorých predajcov či v inzercii objavovať zaplavené vozidlá. Moderné autá, ktoré majú množstvo elektroniky, môžu byť po zatopení v prevádzke na ceste životu nebezpečné. Preto spoločnosť AAA AUTO vždy sprísňuje výkupné kontroly a dbá na súbor základných pravidiel, ako také vozidlá odhaliť. Zároveň poskytuje doživotnú garanciu vrátenia peňazí, pokiaľ by sa takýto automobil napriek všetkým opatreniam spoločnosti dostal do predaja.

Moderné automobily plné elektroniky a s palubným počítačom môžu byť po zatopení životu nebezpečné, pretože u nich môže prakticky kedykoľvek dôjsť k nečakanej poruche, napríklad v elektroinštalácií alebo v elektronických systémoch, ale aj v iných častiach vozidla vplyvom korózie. Potom sa môže stať, že auto vo vysokej rýchlosti, napríklad aj uprostred diaľnice, môže úplne zlyhať a vystaviť tak šoféra smrteľnému nebezpečenstvu.

Preto dôkladne preverujeme, v akej oblasti sa s autom jazdilo. Kontrolujeme detailnejšie miesta, kde by sa mohli stopy zatopenia prejaviť, ako je napríklad bahno v rôznych ťažko prístupných miestach 
pod čalúnením dverí či sedadiel, za tesneniami, okolo dverí či pod plastovými krytmi alebo pod palubnou doskou. Veľa tiež napovie väčšia miera korózie pod kobercom v batožinovom priestore alebo na iných miestach vozidla, ale aj zápach po blate. Často dochádza aj ku „zvláštnym“ poruchám 
na elektroinštalácii,“ popisuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO.

Podobne môžu postupovať aj zákazníci. Rozhodne by mali v kúpnej zmluve požadovať potvrdenie o tom, že automobil nebol zatopený, aby prípadne mohli žiadať vrátenie peňazí v rámci reklamácie alebo v súdnom konaní.

V AAA AUTO na základe dlhodobých skúseností vieme, že sa celkom určite objaví zvýšený počet pokusov k nám „prepašovať“ zatopené vozidlá, aby sa ich ľudia čo najrýchlejšie zbavili. Očakávame, že rovnako ako po povodniach v minulosti, tak aj po tohtoročných, sa budú ľudia snažiť predávať vytopené vozidlá hlavne na našich regionálnych pobočkách, pretože majú pocit, že tam je menej prísna kontrola. Naši výkupní špecialisti sú ale dobre vyškolení, takže sú schopní tento problém odhaliť. Na každej pobočke momentálne máme špecializovaný servis s najmodernejšou diagnostikou, ktorá je schopná odhaliť poruchy na elektronike,“ zdôraznila Karolína Topolová. „Pokiaľ by sa predsa len stalo, že aj napriek našim detailným kontrolám zatopený automobil vykúpime a nový majiteľ tento fakt neskôr zistí, v rámci našej doživotnej garancie na právny pôvod vozidla mu vrátime späť celú sumu, ktorú za automobil zaplatil,“ dodala Karolína Topolová.