AUTORIDE

Oplatí sa havarijné poistenie pri starom vozidle?

Staré auto
Novinky
Publikoval Denis  

O tom, že havarijné poistenie je dôležité, azda ani netreba hovoriť. Samozrejme, v prípade nového automobilu. Ako je to však so starým vozidlom? Oplatí sa pri ňom vôbec zvažovať havarijné poistenie?

Rovnica je jasná

Obsah

Vo všeobecnosti platí, že čím je auto staršie, tým menšia suma sa dostane v prípade totálnej škody z havarijného poistenia. No a čím je hodnota auta v danej dobe menšia, tým menej stačí, aby bola poisťovňou vyhlásená totálna škoda.

Ako to teda funguje?

Z havarijného poistenia poisťovňa uhradí motoristovi náklady na opravu auta. Základom však je, aby oprava nebola drahšia ako aktuálna hodnota vozidla. Ak je suma za opravu vyššia, tak vtedy poškodenie poisťovňa označí za totálnu škodu a motorista sa dočká vyplatenia v sume súčasnej ceny auta. Pre poisťovňu je to tak výhodnejšie, ako by mu mala platiť drahú opravu.

Okrem toho, že sa vám pri havárii preplatí škoda, havarijné poistenie so sebou nesie dôležitú výhodu, ktorú by ste nemali prehliadnuť ani pri staršom vozidle. Ak sa vodič stane účastníkom nehody, ktorú nezavinil, je dobré nechať si preplatiť škodu zo svojej havarijnej poistky a spoluúčasť žiadať preplatiť z pzp toho, ktorý nehodu zavinil. Tak sa poškodený dočká náhrady celej výšky škody.

Vyplatí sa vám to?

Ak máte staršie vozidlo, môže sa stať, že sa jeho ročné poistné dostane až na výšku jeho súčasnej ceny. Poisťovni tak zaplatíte toľko, akoby vám pri škode bola ochotná vyplatiť späť. V takom prípade sa havarijné poistenie nevyplatí. Preto si pri staršom vozidle radšej overte, aká je jeho súčasná hodnota.

Mnohé poisťovne majú vozidlá staršie ako tri roky zaujímavé riešenie. V porovnaní s klasickým havarijným poistením dostane klient pri škodovej udalosti nižšiu sumu. Teda poisťovňa nezaplatí originálne diely, ale náhradu, ktorá je však kvalitatívne totožná s originálom. Tiež je potrebné nájsť lacnejší servis.