Ojazdených áut na slovenskom trhu pribudlo, nedražejú, ceny sa držia na rovnakej úrovni

Pobočka AAA Auto
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Najviac jazdených vozidiel na trhu medzimesačne pribudlo v Žilinskom kraji

Aj napriek pokračujúcej energetickej kríze a všeobecnému zdražovaniu sa jazdené autá už siedmy mesiac v rade tomuto trendu vymykajú. Od apríla tohto roku cenový medián ojazdených vozidiel na Slovensku neprekročil hranicu 8 000 eur. V poslednom mesiaci pokles cien zaznamenali trhy v Českej republike, Poľsku i Maďarsku, kde stredná hodnota ceny klesla v Česku o 1000 korún (40 eur), v Poľsku o 300 zlotých (63 eur) a v Maďarsku o 152 000 forintov (373 eur). Na všetkých sledovaných trhoch, s výnimkou maďarského, zároveň došlo k navýšeniu počtu inzerovaných vozidiel. Vyplýva to z pravidelnej analýzy sekundárneho automobilového trhu, ktorú realizuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Po dlhých mesiacoch cenového rastu v minulosti sa trend začína obracať. Množstvo ojazdených áut v stredoeurópskom priestore sa stabilizovalo, aj keď zďaleka nedosahuje predcovidové čísla a tlak na zvyšovanie cien v dôsledku nedostatku áut na trhu tak výrazne poľavil. V poslednej dobe sa na trh zároveň dostáva aj väčší počet zánovných áut do piatich rokov veku, ktoré doteraz chýbali pre problémy vo výrobe nových áut a tým sa zvyšuje na trhu aj množstvo starších ojazdených áut,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Najčastejšie ponúkaným modelom ojazdených vozidiel na celom inzertnom slovenskom trhu bola v októbri Škoda Octavia s cenovým mediánom 6 400 eur vo veku 10,7 roku. Na druhom mieste bol VW Golf s mediánovou cenou 5 799 eur a vo veku 12 rokov. Na treťom mieste sa umiestnil VW Passat s cenovým mediánom 8 900 eur a vekom 9,4 roku. Štvrté miesto patrí obľúbenej Škode Fabia s mediánovou cenou 2 690 eur a vekom 14,3 roku. Najmladším modelom medzi TOP 5 modelmi na trhu ojazdených áut je Škoda Superb s vekom 6,2 roku a strednou hodnotou ceny 16 400 eur, ktorá je v tomto rebríčku na piatom mieste.

Tachometer áut v inzertných ponukách najčastejšie ukazoval hodnotu 171 000 km. V ponuke bolo v októbri 230 vozidiel s hybridným pohonom a 138 čistých elektromobilov. Medzi elektromobilmi bolo v októbri najčastejšie ponúkané BMW i3, nasledovali modely Tesla S a Tesla 3. Pri hybridoch stále dominuje Toyota s modelmi RAV 4, Corolla a C-HR.

Najviac ojazdených áut bolo ponúkaných, ako štandardne, v hlavnom meste (10 434 vozidiel), nasledoval Nitriansky kraj (7 638 vozidiel) a Košický kraj (6 579 vozidiel). Medzimesačne však najviac ojazdených vozidiel v ponuke pribudlo v Žilinskom kraji.