AUTORIDE

Od smartfónov k automobilom: Týchto 5 spoločností sa rozhodlo vyrábať aj elektrické autá

Nabíjanie elektromobilu
Zaujímavosti
Publikoval Martin  

Technológia ide míľovými krokmi vpred. Už pár rokov sú elektrické autá jednou z najviac diskutovaných tém. Nielen klasické automobilky, ktoré sú stálicou v automobilovom priemysle, sa snažia vyvíjať elektrické autá, ale aj poprední výrobcovia smartfónov majú ambíciu vstúpiť na nový trh. Vnímajú to ako priestor, v ktorom môžu ukázať svoje odborné znalosti.

Apple

Obsah

Spoločnosť Apple začala svoj „Project Titan“ už v roku 2014 s viac ako 1000 expertmi a inžiniermi vyvíjať autonómne elektrické auto. V projekte museli čeliť niekoľkým problémom, no aj napriek nim idú podľa plánu.

V roku 2020 potvrdili, že by automobil mohol prísť na trh už za 3 až 6 rokov. Technologický gigant na vývoji spolupracuje s Hyundai, ktorý by im mal poskytnúť niektoré súčiastky, ako napríklad podvozok z ich elektrických vozidiel. Takisto vyvíjajú novú batériu s lepším dojazdom.

Sony

Aj spoločnosť Sony prejavila záujem o výrobu elektromobilov. Predstavila dokonca aj koncept Sony Vision-S, ktorý je plne elektrický koncept sedanu v spolupráci s rôznymi automobilkami, ako sú Magna International, Elektrobit či známy výrobca pneumatík Continental AG.

Sú známe aj niektoré vychytávky a technické parametre. Napríklad model je vybavený 33 senzormi, ktoré spolu tvoria pokročilú asistenciu pre vodiča s názvom „Safety Cocoon“. Vision-S bude vybavený dvomi elektromotormi s výkonom 200 kW a pohonom všetkých kolies. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 4,8 sekundy.

Tento rok predstavili ďalší prototyp Vision-S 02, ktorý má karosériu SUV, no technológiou nadväzuje na sedan Vision-S.

OPPO – BBK group

OPPO, ktorú vlastní BBK group, pod ktorú patrí viacero značiek smartfónov – OnePlus, Vivo a Realme, pracuje na predstavení ich prvého elektromobilu. Čínska spoločnosť na 1. apríla 2021 spustila upútavku na „Warp Car“. Viacero ľudí si myslelo, že ide o žart.

Zdá sa však, že spoločnosť naozaj pracuje aj na elektrických autách, pretože požiadala o patenty. Podľa 91mobiles chce spoločnosť koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024 uviesť na trh svoje prvé elektrické vozidlá.

Foxconn

Foxconn môžete poznať najmä ako dodávateľa dielov pre Apple. Aj oni sa rozhodli vstúpiť na trh s elektrickými autami a založili spoločný podnik spolu s taiwanským výrobcom áut – Yulon Motors. Spoločne odhalili tri prototypy. Plánujú vyrobiť dve osobné autá a jeden autobus. Zatiaľ však nezverejnili žiadne dátumy, no môžeme ich očakávať v nasledujúcich 2 až 4 rokoch.

Xiaomi

Generálny riaditeľ spoločnosti nedávno potvrdil, že spoločnosť je na dobrej ceste k masovej výrobe vlastného elektrického auta. Na trh by ho chceli uviesť už v roku 2024. Svoje oddelenie na vývoj zriadili v marci 2021 a na celý projekt majú v pláne minúť v prepočte až 14 miliárd eur.

Zatiaľ nie sú dostupné žiadne podrobnejšie informácie o automobile. Spoločnosť však nedávno odkúpila technologický start-up DeepMotion, ktorý sa zaoberá autonómnym riadením áut. Očakávame, že elektromobil od Xiaomi bude najskôr dostupný na čínskom trhu a môže chvíľu trvať, kým si ho budeme môcť zakúpiť aj u nás.