Nová ŠKODA FABIA získala ocenenie Red Dot Award

Nová ŠKODA FABIA získala ocenenie Red Dot Award za mimoriadne vydarený produktový dizajn
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

ŠKODA FABIA získala po rokoch 2008 a 2015 tretíkrát ocenenie Red Dot Award

Hetrik pre model ŠKODA FABIA: obľúbený základný model českej automobilky získal po rokoch 2008 a 2015 už tretíkrát renomovanú cenu Red Dot Award za mimoriadne vydarený produktový dizajn. Štvrtá generácia modelu FABIA sa tak vyrovnáva ikonickému vozidlu OCTAVIA. Automobily značky ŠKODA získali v tejto renomovanej súťaži už sedemnásť ocenení v kategórii produktového dizajnu. Medzinárodnú porotu zaujal výrazný dizajn, priestrannosť a celkovo atraktívny balíček vlastností modelu FABIA.

Oliver Stefani, hlavný dizajnér ŠKODA AUTO, hovorí: „Ocenenie Red Dot Award pre nový model FABIA je celkom výnimočné a je skvelým potvrdením našej práce. Rád by som poďakoval celému tímu, ktorý s veľkým nasadením a nadšením každý deň dôsledne rozvíja identitu našich modelov. Naše vozidlá už vyše desať rokov pravidelne presviedčajú medzinárodne uznávaných porotcov, a to svojím emotívnym dizajnom, veľkorysým priestorom, vysokou praktickosťou a vynikajúcim pomerom ceny a výkonu. Ide o celkovo atraktívny balíček, ktorý oceňujú aj naši zákazníci.“

Štvrtá generácia modelu ŠKODA FABIA ponúka nielen najväčší priestor v segmente, ale rovnako tak aj emocionálny dizajn a atletické proporcie. Ostro rezané predné svetlomety, ktoré aj v štandardnej výbave využívajú technológiu LED, zasahujú až k maske chladiča ŠKODA. Rovnako ako zadné LED svetlá majú kryštalické štruktúry odkazujúce na české umenie krištáľového skla. Ďalšiu poctu krajine pôvodu vozidla FABIA nájdete na predných dverách, kde línie karosérie štylizujú charakteristický trojuholník českej vlajky.

Odborná porota súťaže Red Dot Award vo svojom závere zdôraznila: „Exteriér vozidla FABIA pôsobí športovým a zároveň sympatickým dojmom. V interiéri prekvapí veľkorysým pocitom priestrannosti. Symetricky riešená prístrojová doska s voľne stojacim centrálnym displejom a horizontálne dekoratívne lišty zdôrazňujú šírku interiéru a podčiarkujú hlavne veľký priestor vo vozidle FABIA.“

Prihlásené produkty posudzuje 48 odborníkov na dizajn z 23 krajín

Red Dot Award patrí medzi najznámejšie a najrenomovanejšie súťaže v oblasti dizajnu. Celkovo 48 členov poroty z 23 krajín, medzi ktorými sú profesori, dizajnéri, novinári a konzultanti, nezávisle od seba hodnotí každý prihlásený produkt. A to podľa mnohých rôznych kritérií ako stupeň inovácie, funkčnosť, ergonómia, životnosť alebo šetrnosť k životnému prostrediu. V roku 2022 sa cena Red Dot Award, ktorá je v medzinárodnom meradle považovaná za pečať vysoko kvalitného produktového dizajnu, udeľuje už po 67. krát. Oficiálne odovzdanie cien prebehne na slávnostnom galavečere Red Dot Gala 20. júna 2022 v nemeckom Essene.

Štvrtá generácia modelu FABIA získala pre značku ŠKODA už sedemnástu prestížnu značku kvality. Prvé ocenenie Red Dot Award pre českú automobilku získala OCTAVIA COMBI II v roku 2006. Po celkovo štyroch ďalších cenách Red Dot Award v kategórii Dizajn značky a komunikácia získala ŠKODA AUTO v minulom roku prvýkrát aj ocenenie v kategórii Interface & User Experience, a to za aplikáciu pre smartfóny MyŠKODA a digitálny dizajn systému ŠKODA Flow.

Prehľad všetkých vozidiel značky ŠKODA, ktoré doposiaľ obdržali cenu Red Dot Award:

 • 2022 ŠKODA FABIA IV

 • 2021 ŠKODA ENYAQ iV

 • 2020 ŠKODA OCTAVIA IV a ŠKODA KAMIQ GT

 • 2019 ŠKODA SCALA

 • 2018 ŠKODA KAROQ

 • 2017 ŠKODA KODIAQ a ŠKODA OCTAVIA COMBI III

 • 2016 ŠKODA SUPERB III

 • 2015 ŠKODA FABIA III

 • 2014 ŠKODA RAPID SPACEBACK

 • 2013 ŠKODA RAPID

 • 2010 ŠKODA SUPERB II a ŠKODA YETI

 • 2008 ŠKODA FABIA II

 • 2007 ŠKODA ROOMSTER

 • 2006 ŠKODA OCTAVIA COMBI II