Neviete, kto vám ťukol auto? PZP vám s tým pomôže

Búračka auta
Novinky
Publikoval Denis

Škrabance, malé ťukance, ale aj väčšie škody si môžete neplánovane nájsť na vašom aute. V tom lepšom prípade si za stieračom nájdete telefónne číslo na vinníka a dohodnete sa s ním na ďalšom postupe. Ak má vinník platné PZP a je ochotný spolupracovať, máte vyhraté. Nie je však nič výnimočné, keď vinník z miesta nehody ujde. Čo robiť v takom prípade?

Neznámy vinník, známe ŠPZ

Ak si jedného dňa nájdete vaše auto poškodené a po vinníkovi ani stopy, privolajte políciu, ktorá sa pokúsi vinníka identifikovať. Našťastie je v dnešnej dobe väčšina verejných priestranstiev a parkovísk monitorovaná bezpečnostnými kamerami. V takom prípade by nemal byť problém kontaktovať majiteľa alebo správcu parkoviska a podľa kamerového záznamu zistiť evidenčné číslo vozidla, ktoré vám spôsobilo škodu. Dôležité je overenie PZP, teda či vinník má platné povinné zmluvné poistenie. Ak áno, škodová udalosť sa bude riešiť priamo s poisťovateľom.

V prípade, že platné povinné zmluvné poistenie uzatvorené nemá, škodu za neho uhradí Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) zo svojho garančného fondu. Náhradu škody bude následne vymáhať priamo od vinníka. Problematickejšia je situácia, keď sa polícii nepodarí identifikovať vinníka. Vyšetrovanie takejto udalosti sa môže skončiť aj tak, že sa vinník nenájde. V takom prípade môžete ako poškodený získať náhradu škody zo svojho havarijného poistenia. Ak takéto poistenie uzatvorené nemáte, opravu vzniknutej škody si budete musieť financovať sám.

Utekať od zodpovednosti sa neoplatí

Na Slovensku je stále veľa vozidiel bez platného povinného zmluvného poistenia a práve to je častým dôvodom úteku z miesta škodovej udalosti. Previnilec si takto však veľmi nepomôže. Okrem toho, že bude musieť čeliť sankciám za neuzatvorené PZP a náhradu škody bude musieť hradiť z vlastného vrecka, hrozí mu aj pokuta za útek z miesta nehody a zákaz vedenia motorového vozidla na 1 – 5 rokov. Také riziko sa nikomu neoplatí, zvlášť keď zmluvné poistenie za dobrú cenu si môžete uzatvoriť aj online. Vyskúšajte online porovnanie cien PZP a rýchlo zistíte, že výhodnú ponuku môžete mať aj vy. Takto môžete nielen ušetriť, ale ak niekomu spôsobíte škodu alebo zaviníte dopravnú nehodu, nebudete musieť utekať. Vyrieši to za vás vaša poisťovňa.

Tip: Na stránke SKP tiež môžete využiť službu overenie PZP. Po zadaní požadovaných údajov sa dozviete, či dané vozidlo má platné PZP, v akej poisťovni je poistenie uzatvorené a číslo poistnej zmluvy.

Obsah