AUTORIDE

Navigačné systémy vraj oblbujú naše mozgy. Čo si o tom myslíš?

Navigácia v aute
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Každému z nás sa už stalo, že na križovatke zle odbočil, keďže nepoznal dobre trasu či mesto. Niektorí sa riadia výhradne radou od miestnych obyvateľov alebo dokonca iba svojím inštinktom, no ten môže častokrát zlyhať, zvlášť keď je mesto betónovou džungľou popretkávanou stovkami rôznych ciest a križovatiek. Práve pre lepšiu orientáciu bol vymyslený systém GPS, inými slovami tiež navigačný systém.

Podľa štúdie z univerzity v Londýne, sú pri rozhodovaní za účelom smeru jazdy zodpovedné 2 oblasti v mozgu, a to pamäť a smer, čo znie celkom logicky. Vedci porovnali mozgové skeny 24 dobrovoľníkov v simulácii, pri ktorej mali dobrovoľníci jazdiť v centre Londýna, pričom jedna časť z nich používala GPS a druhá sa riadila svojím vlastným úsudkom a rozhodovaním (poprípade radami miestnych). Šoférom, ktorí slepo nasledovali navigačný systém, v spomínaných oblastiach mozgu (pamäť a smer) nezaznamenali žiadnu činnosť, zatiaľ čo mozgy šoférov bez navigačného systému fičali na plné obrátky.

Výsledky v podstate ukázali, že jazda bez GPS simuluje mozog a mnoho funkcií, vďaka ktorým sa zlepšuje proces rozhodovania a plánovania. Takéto zlepšovanie nám pomáha pri ďalších trasách, plánovaniu a dosiahnutiu vytúženého cieľa (miesta, kde sa chceme dostať). Hugo Spires, profesor experimentálnej psychológie uviedol, že v prípade, kedy nám technológia hovorí, kadiaľ ísť, sú niektoré časti mozgu jednoducho “vypnuté” a nereagujú na cestnú premávku. Možno si už počul o prípadoch niektorých šoférov, ktorí spôsobili haváriu práve preto, že doslova a do písmena počúvali navigáciu, poprípade ju sledovali horlivejšie než videá pre dospelých.

Je však hlúposť nepoužívať technológie vôbec. Dnešné navigačné systémy nás dokážu presmerovať na inú trasu, upozorniť nás na nehodu na našej trase, či zistiť, ktorá trasa bude tá najrýchlejšia. Je len na nás, ako sa rozhodneme a ktorú trasu si zvolíme. Aplikácie ako Waze majú na druhú stranu perfektné dáta o doprave na lokálnej úrovni a poznajú všetky uličky a zákutia mesta. Bez takýchto máp a aplikácii by sa nám len horko-ťažko podarilo nájsť alternatívnu trasu či niektoré bočné uličky, aké nepoznajú ani miestni obyvatelia.

GPS teda nemusíš vyhadzovať von oknom, no ak do nej pozeráš až príliš, maj na pamäti, že svojmu mozgu príliš nepomáhaš a ľahko môžeš stratiť pozornosť o okolitej premávke. Ako rád hovorím, všetko s mierou a v prípade technológií to platí dvojnásobne.