AUTORIDE

Najobľúbenejším rodinným autom je Škoda Octavia, deti sú vo vozidle v bezpečí a pohodlí

Škoda
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

Dnes oslavujú svoj sviatok tí najmenší z nás, deti. Plánujeme dovolenky, ktoré budú viac o cestovaní autom, aby sme svoju rodinu lepšie chránili pred stále trvajúcou hrozbou nákazy. Automobil je v období pandémie najbezpečnejším dopravným prostriedkom, ktorým sa dostanete kamkoľvek. Preto teraz mnoho rodín rieši výmenu či kúpu automobilu. Ponuka ojazdených vozidiel na trhu je nižšia, než sme boli zvyknutí a pre výpadky vo výrobe nových áut ešte ubudne. Najobľúbenejším rodinným autom je Škoda Octavia kombi. V kategórii SUV víťazí Kia Sportage a v prípade MPV Volkswagen Touran. Vyplynulo to z analýzy údajov o predajoch vozidiel v sieti najväčšieho slovenského predajcu ojazdených automobilov AAA AUTO.

Dnešný Deň detí nám pripomína aj naše plány na blížiace sa obdobie dovoleniek. Medzi našimi zákazníkmi nový automobil vyberajú častejšie rodičia, ktorí namiesto leteckých zájazdov plánujú viac cestovať hlavne po Slovensku. Pre svoju rodinu chcú priestranný, pohodlný a spoľahlivý automobil. Nové autá sú pre výpadky vo výrobe nedostupné kvôli enormným čakacím lehotám, preto je jedinou rozumnou možnosťou pozrieť sa po ojazdenom vozidle. Tých je ale na trhu menej a preto rastie aj ich cena, a to obzvlášť u súkromných a menších predajcoch, ktorí sa zbavujú vozidiel aj preto, aby si kompenzovali svoje finančné straty v dobe pandémie,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete AAA AUTO. Ojazdené automobily sú v súčasnosti prakticky najdostupnejšími vozidlami, ktoré sú ihneď k dispozícii. Rastie záujem aj o financovanie nákupu vozidiel na splátky.

Slovenskí rodičia sú veľmi praktickí a na rozdiel od mladých ľudí neriešia len moderný vzhľad automobilu, ale hlavne úžitkovosť a bezpečnosť. Vo zvýšenej miere sa pri kúpe auta u nás zaujímajú hlavne o bezpečnosť, preto najčastejšie volia vozidlá typu kombi, SUV alebo MPV. ISOFIX, ktorý bol vyvinutý výrobcami automobilov pre zvýšenie bezpečnosti, je pre rodiny už štandardom, bez ktorého sa v aute nezaobídu,“ doplnila Topolová. Najobľúbenejším rodinným vozidlom je Škoda Octavia kombi, ktorá spĺňa požiadavky aj náročnejších rodičov, a to jednak po bezpečnostnej stránke, ale aj z hľadiska vnútorného priestoru vozidla a veľkosti kufra. Z priaznivcov veľkých áut preferuje až 48 percent zákazníkov prevedenie karosérie kombi. Ďalších 38 percent tvoria SUV a 14 percent zase MPV. Najobľúbenejším rodinným vozidlom je Škoda Octavia kombi, ktorá spĺňa požiadavky aj náročnejších rodičov, a to jednak po bezpečnostnej stránke, ale aj z hľadiska vnútorného priestoru vozidla a veľkosti kufra. Medzi ďalšie obľúbené „kombíky“ potom patria Volkswagen Passat, Škoda Fabia alebo Volkswagen Golf. Z SUV si rodiny vyberajú najčastejšie Kiu Sportage alebo Volkswagen Tiguan, z MPV potom Volkswageny Touran či Sharan.

Najpredávanejšie rodinné vozidlá roku 2020 v sieti AAA AUTO:

Česká republika

Slovensko

Poľsko

1.

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

2.

Škoda Fabia

Volkswagen Passat

Ford Focus

3.

Volkswagen Passat

Škoda Fabia

Kia Sportage

4.

Škoda Superb

Kia Sportage

Nissan Qashqai

5.

Škoda Yeti

Volkswagen Tiguan

Dacia Duster

6.

Kia Sportage

Škoda Superb

Volkswagen Passat

7.

Hyundai i30

Volkswagen Golf

Škoda Octavia

8.

Volkswagen Touran

Dacia Duster

Škoda Fabia

9.

Volkswagen Tiguan

Ford Focus

Volkswagen Golf

10.

Ford Mondeo

Hyundai Tucson

Renault Megane

Za kombi Slováci v priemere utratia 8 375 eur, za SUV 12 999 eur a najmenej za MPV (6 224 eur). Viac než 68 percent veľkopriestorových vozidiel jazdí na diesel, najčastejšie potom v prevedení kombi (78 %). Tretina týchto automobilov má automatickú prevodovku, čo je najvyšší pomer za celú takmer tridsaťročnú pôsobnosť AAA AUTO. Naopak v Českej republike to je len štvrtina v Poľsku dokonca len 15 percent. Z farieb vedie pri vozidlách kombi strieborná (26%), rovnako tak pri MPV (30%). Pri SUV je najpopulárnejšia biela (20%).