Najobľúbenejší spôsob dopravy na dovolenku. Je na ňu vaše auto pripravené?
Napriek tomu, že letecká preprava je veľmi rýchla a komfortná, za posledné dva roky si ju pre dobre známe dôvody vybralo minimum ľudí. Nielen z dôvodu pandémie sa však auto stalo pre Slovákov najobľúbenejším dopravným prostriedkom pri ceste na dovolenku.
Pocit bezpečia, vyššieho komfortu a možnosť si prispôsobiť cestu svojim a podmienkam jednotlivých členov rodiny, rozhoduje v prospech tejto dopravy.
Obsah
Avšak, mnohí zabúdajú na jeden veľmi dôležitý fakt, že aj auto by malo ísť pred dovolenkou do fitka.
Každý, kto ide na dovolenku autom, by si mal preto dať vozidlo pred cestou aj po nej poriadne skontrolovať. A pevne veríme, že nasledujúce tipy vám v tom pomôžu a užijete si vďaka týmto jednoduchým krokom cestu na vysnívanú dovolenku do Chorvátska alebo inej európskej krajiny bez najmenších prekážok.
Ako prvé, prekontrolujte stav motora
Starý von a silnejší motor dovnútra. Aj toto riešenie môže byť pre vaše auto dobrým krokom smerom vpred. Pri spomínanej ceste na dovolenku do Chorvátska treba počítať najviac s 12 hodinami, záleží od toho, odkiaľ vyrazíte a akú trasu a cieľovú destináciu si zvolíte.
Aj tá „najkratšia“ šesť hodinová cesta do Chorvátska predstavuje pre vaše auto poriadnu záťaž a len výkonný motor sa môže postarať o to, aby ste ju spoločne a bez problémov zvládli! Tak ho určite pred dlhou cestou prekontrolujte.
Naučte a správne využívať klimatizáciu
Bez klímy v aute sa na dlhej ceste pri vysokých denných teplotách určite nezaobídete. Rovnako je však dobre známe, že jej používanie zvyšuje spotrebu paliva. To by ale nemal byť dôvod na to, aby bola klíma v aute neustále vypnutá. Riskujete tým nejedno nemilé prekvapenie.
Aj pri používaní klimatizácie si treba dávať pozor na určité kroky. Nezapínajte ju hneď pri naštartovaní motora, pretože zbytočne preťažíte štartér. Počas horúcich dní najprv na pár minút otvorte okná a potom vozidlo klimatizujte.
Vyberte si cestu vyššej triedy
Neopatrnou jazdou cez výmoly alebo obrubníky sa opotrebúvajú pneumatiky a kĺby náprav. Navyše, nerovnosti na ceste môžu poškodiť aj spodnú konštrukciu vozidla. A aj keď sú nové karosárske diely dostupné a lacné, je vždy najlepšia prevencia vaša obozretnosť. Mali by ste sa tiež čo najviac vyhýbať výmoľom a pokiaľ je to možné cestám nižšej triedy.
Skontrolujte tlak v pneumatikách a hĺbku dezénu
Nielen pred dovolenkou by sa mal pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách. Príliš málo vzduchu znamená zvýšené riziko prasknutia pneumatík. Okrem toho, ak je tlak v pneumatikách príliš nízky, pneumatiky sa zohrievajú rýchlejšie. Výsledok: Silné opotrebovanie behúňa, ktoré môže byť nebezpečné, najmä pri vysokých rýchlostiach.
Navyše, príliš nízky bodový tlak je nákladovým faktorom. Ak sa chystáte skontrolovať tlak v pneumatikách, pozrite sa už aj na hĺbku dezénu. Príliš opotrebovaný profil zvyšuje riziko nehody.