Najlepšie vchodové dvere a ako ich správne vybrať

Novinky
Publikoval Martin

Prvú vec, ktorú vy aj vaši návštevníci vo vašej domácnosti zazriete, sú práve vchodové dvere. Ako teda vybrať tie správne, aké materiály preferovať a na čo sa pri výbere vchodových dverí zamerať?

Bezpečnostné dvere pro väčšiu ochranu

Obsah

Prvým bodom, podľa ktorého by ste si mali vstupné dvere do svojho domova vybrať, je ich bezpečnosť. A keďže si do svojho bytu nepustíte každého, mali by to jasne dávať najavo aj vaše vstupné dvere.

  • Bezpečnostné prvky sú žiadúce a rozhodne by ste sa mali pri výbere dverí zaujímať aj o to, či sú nimi dvere zaopatrené.

  • Najkvalitnejšie vchodové dvere sú rozhodne tie hliníkové.

  • Sú totiž zo všetkých materiálov, ktoré sa k výrobe vchodových dverí používajú, práve tie najodolnejšie a zlodeji ich nemajú v láske.

Čo je ďalší dôvod k ich kúpe? Ďalšími výhodami sú: jednoduchá údržba, takmer nulová starostlivosť a navyše aj dlhá životnosť.

Tepelná izolácia je praktická

Keďže ide o dvere do domu, ktoré oddeľujú interiér od vonkajšieho priestoru, rozhodne požadujte, aby váš domov riadne tepelne izolovali. Bohužiaľ, u dverí, ktoré priestor izolujú tepelne, neplatí, že okolie zároveň odhlučňujú. K výrobe tepelnej a zvukovej izolácie sa totiž používajú úplne odlišné materiály. Odborníci odporúčajú preferovať izoláciu tepelnú, ale, samozrejme, záleží na tom, ktorá miestnosť sa nachádza hneď za vchodom do bytu.

Vzhľad je taktiež dôležitý

Nepopierateľný význam má aj vzhľad dverí. Pri výbere kvalitných dverí premýšľajte aj nad tým, ako vyzerajú a či budú ladiť s ďalšími prvkami vášho domu, napríklad s oknami, farbou omietky a samotným rámom vstupných dverí. Samozrejme, vzhľad je dôležitý, ale nemal by sa stať väčšou prioritou než zabezpečenie domácnosti. Našťastie, existujú stovky dizajnov a farebných prevedení. Výhodou hliníkových vchodových dverí je to, že sú moderné, čo sa odráža aj na ich vzhľade.

Spôsob otvárania

Novinkou v otváraní je možnosť bezdotykového ovládania vchodových dverí. To funguje na princípe ovládania vstupnou kartou alebo čipom. Pričom väčšej obľube sa teší práve čip. Je skladnejší a dá sa zavesiť na krúžok od kľúčov. Hlavná výhoda bezdotykového otvárania je zrejmá: je to omnoho hygienickejšie než dotýkanie sa kľučky. Práve preto je toto riešenie obľúbené v panelových a bytových domoch. Avšak aj domácnosti, ktoré sa nachádzajú v jednom dome, ktorý majú len pre seba, si bezdotykové otváranie obľúbili.

Správna veľkosť

Položka, ktorá je celkom zásadná a u ktorej by ste sa mali riadiť pravidlami: dvakrát meraj, raz rež. Možno vám príde úsmevné, že by si niekto kúpil dvere, čo sú priveľmi veľké alebo, naopak, príliš malé, ale deje sa to častejšie, než si myslíte.

Preto rám niekoľkokrát dôkladne premerajte, aby ste mali istotu, že viete, aký rozmer vchodových dverí potrebujete. Existujú tri základné šírky: 70, 80 a 90 centimetrov. Ak však máte atypický rozmer, je dôležité konzultovať ich výrobu s firmou, od ktorej si dvere zaobstaráte a nechať si ich vyrobiť na mieru. Nie je to nič zložité a profesionálna firma vám vyjde v ústrety a ponúkne vám rovnako široký výber, ako keby ste mali štandardný rozmer.

Výber vchodových dverí vyžaduje v prvom rade to, že si rozmyslíte, čo od nich vlastne očakávate. Koľko a akých bezpečnostných prvkov chcete, aký materiál preferujete, aké farebné prevedenie požadujete a, samozrejme, aký spôsob otvárania bude pre vás najvhodnejší.

Niekomu vyhovuje staré dobré otváranie kľúčom, iní preferujú moderné technológie a bezdotykové otváranie pomocou čipu alebo vchodovej karty. A, samozrejme, si dôkladne premerajte, aký rozmer dverí vlastne potrebujete. Pokiaľ rozmer neodpovedá štandardným rozmerom, môžete si nechať dvere vyrobiť na mieru.