Najlepší sprievodca výberom prilby na motorku
História motoristických prilieb má viac ako sedemdesiat rokov, kde ľudstvo vynašlo množstvo návrhov, nákresov a doplnkov, ktoré môžu urobiť život motocyklistu nielen bezpečnejším, ale aj pohodlnejším. Dnes je prilba na motorku dokonalým estetickým doplnkom s maximálnou ochranou hlavy. Aby ste sa ale v širokej ponuke nestratili, pomôžeme vám ju na základe dôležitých detailov vybrať.
Koncept, ktorý sa nemení
Obsah
Prilby sa v priebehu svojej histórie postupne vyvíjali k svojej dokonalosti, no koncept a podstata, ktorý bol stanovený v päťdesiatych rokoch, zostal nezmenený. Zvonku - pevná "škrupina", vo vnútri - materiál absorbujúci šok.
Spočiatku pokrývali prilby iba hornú časť hlavy, ale v procese vývoja sa objavovali aj prilby pokrývajúce zadnú časť hlavy a uší, a o niečo neskôr sa objavili takzvané "plné prilby", ktoré pokryli hlavu pilota úplne. Avšak v procese vývoja a tvorby všetkých nových typov prilieb sa postupne všetko ešte viac zdokonaľuje a vylepšuje k maximálnej spokojnosti majiteľa, na základe čoho existuje niekoľko ďalších typov prilieb:
otvorené;
integrálne;
odklápacie;
detské;
enduro a pretekárske.
Integrálne prilby
Tento typ prilby je klasickým "plno tvárovým" modelom, teda úplne pokrýva hlavu pilota a spravidla má jeden priezor pre oči, ako aj veľa ďalších možností. Jedná sa o najpopulárnejšiu prilbu na motorku, používanú tak športovcami, ako aj bežnými motocyklistami, bez ohľadu na triedu vybavenia, na ktorej jazdia. Línia uzavretých prilieb je v modelovom rade takmer každého výrobcu.
Otvorené
Prilba, ktorá sa líši od obyčajných integrálnych vo väčšine prípadov iba v neprítomnosti ochrany "čeľuste", zatiaľ čo zvyšok je celkom podobný, a to ako v konštrukcii, tak aj v materiáloch. Táto prilba poskytuje dobrú ochranu a spravidla nekazí ani dojem zo špeciálneho moto oblečenia. Môže mať priezor a zabudované slnečné okuliare, alebo byť jednoducho v ponuke v čistom prevedení. V doplnených modeloch môže ísť potom o odklápaciu prilbu.
Endruo prilby
Možno ste niekedy počuli aj o crossover prilbách, inak nazvaných aj Enduro. Tie sa vyznačujú predĺženou spodnou časťou, ktorá uľahčuje dýchanie, ako aj prítomnosťou ochranného štítu, ktorý odstraňuje tok nečistôt, lietajúci napríklad z kolesa motocykla orientovaného na prednú stranu.
Zvyčajne v týchto modeloch neexistujú priamo zabudované ochranné okuliare, namiesto toho sa používajú špeciálne externé doplnkové okuliare, existujú však aj výnimky.
Nezabudnite na správny materiál
Dnes existujú len dva zásadne odlišné typy materiálov prilieb na motorku: termoplasty a kompozity.
Prvý termoplast má pomerne často množstvo nevýhod vo forme vysokej hmotnosti a ak je plášť prilby navzájom lepený z dvoch polôh, má nižšiu pevnosť, čo je kompenzované nízkymi nákladmi, ale v rámci dôkladnej ochrany, to nemusí byť vždy ideálne riešenie.
Ich presný opak je kompozitný druh materiálu prilieb. Môže to byť uhlík, z ktorého je samotná "škrupina" zhotovená, ale aj iné materiály a jeho kombinácie. Často je materiál aj zo sklolaminátu alebo niekoľkých ďalších zložiek, ktoré sa navzájom dopĺňajú a sú vrstvené. Kompozitné prilby sú tak výrazne drahšie, ale s menšou hmotnosťou a spravidla väčšou silou ochrany.
Ak vám to ale za bezpečnosť a lepšie pohodlie stojí, investície do drahšieho materiálu sa rozhodne oplatia, nehovoriac o hmotnosti, ktorú na svojej hlave neustále pri takejto jazde máte.