Najdôležitejšia časť auta: Prečo nefunguje brzdný systém tak, ako má?

Brzdy
Novinky
Publikoval Martin

Bohužiaľ, existuje veľa dôvodov, prečo naše autá nefungujú správne a ani brzdy nie sú výnimkou. Keďže sú tieto časti vozidla umiestnené pod autom v blízkosti kolies, sú oveľa viac vystavené vplyvom prostredia ako iné diely auta. Okrem toho sú brzdy jednou z najdôležitejších súčastí bezpečnej jazdy, a preto by sa mali vždy dobre udržiavať a pravidelne kontrolovať.

Spolu s nami sa vám to podarí zistiť.

Obsah

Zlyhanie bŕzd môže spôsobiť veľa vecí

Rovnako ako pevný stožiar verejného osvetlenia, aj funkčné brzdy sú pre bezpečnú jazdu auta na ceste dôležité. Veľmi rýchlo sa však vedia pokaziť.

Najmä v zimných mesiacoch, keď sú cesty mokré, sú brzdy náchylnejšie na prenikajúcu vlhkosť a nečistoty. Ak zistíte takýto problém s brzdami, zavezte svoje auto do servisu, aby problém odborne vyriešili.

Pokúste sa čo najpresnejšie popísať problém, s ktorým bojujete. Poruchy na brzdách sú spôsobené rôznymi ďalšími vecami.

Opotrebované brzdové kotúče

Ak sú vaše brzdové doštičky príliš tenké, keď zošliapnete brzdový pedál, brzdy nebudú reagovať tak silno. Ak vám brzdy škrípu, je to pravdepodobne preto, že potrebujete vymeniť brzdové doštičky. Môžete to urobiť sami alebo zaviesť svoje auto do dielne, kde sa o všetko postará profesionálny mechanik.

Dlhodobá jazda s veľmi opotrebovanými brzdovými doštičkami môže spôsobiť ryhy na brzdových kotúčoch, čím sa ďalej zníži brzdná schopnosť auta. Žiaľ, keď už sa tieto drážky na brzdových kotúčoch vytvoria, nemá zmysel vymieňať brzdové doštičky, ale celé brzdové kotúče.

Nízka hladina a kvalita brzdovej kvapaliny

Brzdy a brzdové platničky môžu byť ovplyvnené aj tým, že v nádržke nie je dostatok brzdovej kvapaliny. Ak preto stlačíte brzdový pedál, ale auto nespomalí, môže to byť spôsobené nízkou brzdovou kvapalinou. Našťastie sa dá tento problém veľmi ľahko vyriešiť.

Jednoducho doplňte brzdovú kvapalinu do priloženej nádobky na maximum. Dbajte na to, aby sa do nádoby nedostali žiadne iné predmety alebo látky, inak dôjde ku kontaminácii brzdovej kvapaliny.

Ak sa do brzdovej kvapaliny dostane voda alebo prach, brzdy už nemusia správne fungovať. Zmenia sa totiž vlastnosti brzdovej kvapaliny a tá už nevydrží tak vysoký tlak.

Blato na strmeňoch

Pri jazde cez mokré blato riskujete, že sa prilepí na strmeň. To môže vážne ovplyvniť výkon bŕzd, pretože nečistoty zmenšujú vôľu medzi strmeňom a brzdovým obložením. Pri jazde máte potom pocit, že auto neustále brzdí a vy máte malú kontrolu nad rýchlosťou auta.

Nečistoty vyvíjajú väčší tlak na brzdové doštičky, čo spôsobuje ich zlyhanie v dôsledku prehriatia a nadmerného používania. Ak ste preto prešli cez blatistú mláku, mali by ste si vyskúšať brzdy hneď. Tým sa odstráni všetko blato, ktoré je ešte tekuté, takže sa v ňom nevytvárajú zhluky, ktoré by mohli neskôr poškodiť celý systém.

Uvidíte, že ak si dáte na tieto veci pozor, problémom s brzdami by ste sa mali vyhnúť.