Na čo si dať pozor pri výbere ojazdeného auta?

Skúšobná jazda
Novinky
Publikoval Martin

Výber ojazdeného auta je pre niektorých ľudí najlepšou voľbou, najmä čo sa týka finančnej stránky. Vyžaduje si však aj niektoré znalosti, aby sa nestalo, že sa pri kúpe oklamete. Kúpa auta z druhej ruky sa totiž veľmi rýchlo môže zmeniť z kopy radosti na kopu starostí. Dôkladné preverenie technického stavu vozidla, rovnako ako jeho histórie by malo byť základným predpokladom výhodnej kúpy. Ako na to?

Dôkladná kontrola

Obsah

Technická kontrola kupovaného vozidla by mala predstavovať základ. Najlepšie je zobrať so sebou na obhliadku odborníka. Okrem kontroly na mieste je veľmi dôležitá aj skúšobná jazda, ktorá môže odhaliť nedokonalosti veľmi účinne. Ideálne je pokiaľ je trasa dlhšia, pretože máte čas vyskúšať vozidlo v rôznom teréne, či si vyskúšať aj detaily ako autorádio a podobne.

Okrem technickej kontroly je dôležitá aj kontrola servisnej knižky a iných dokladov, ktoré sú súčasťou samotného vozidla. Vo všeobecnosti platí, že čím ich je viac, tým jednoduchšie to budete mať. Rovnako je skvelou alternatívou prezrieť si online záznamy STK, prípadne kontrolu originality (KO). Tiež je dobré overiť si informácie o predajcovi a zistiť si referencie. Kontrola je priestorom, kde poslednýkrát môžete cúvnuť, pokiaľ si nie ste úplne istí a preto by ste na ňu mali ísť skôr s úmyslom preskúmania možností a nie samotnej kúpy.

Kúpil som ojazdené auto...

Kúpou, však táto kapitola vášho života rozhodne nekončí. Poriadne si prehliadnite ponúknutú zmluvu, aby ste sa nedištancovali v prípade podvodu. Pred prihlásením vozidla je dôležité PZP (povinné zmluvné poistenie). Zelená karta je totiž podmienkou pre registráciu vozidla a bez nej vám ojazdené ani nové vozidlo neprihlásia. Ako nový majiteľ musíte vaše jazdené vozidlo prihlásiť do 30 dní od odhlásenia pôvodným majiteľom. Pri prihlásení je tiež potrebná kontrola vozidla.

Kúpa ojazdeného auta je nesmierne riskantná, predovšetkým pre ľudí, ktorí nemajú s autami skúsenosti. Ide o kúpu „mačky vo vreci“, ktorá môže skončiť vynikajúco, no rovnako kvôli špekulantom aj nie práve najlepšie. Ideálne je (pokiaľ nemáte na výber) nechať si poradiť od odborníka a poriadne si vozidlo preveriť, aby ste mali istotu a mohli tak investovať vaše peniaze správnym smerom.