Modrý maják: Spôsob ako obísť zápchu, je však legálny?

Modrý maják
Legislatíva
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Svetelné majáky sa používajú na policajných autách, sanitkách, hasičských autách alebo autách ktoré prepravujú finančnú hotovosť, niekedy sa však môže stať, že sa stretneš s osobným autom bez akéhokoľvek označenia, ktoré používa modrý maják.

Ak si niekedy rozmýšľal ako obísť zápchu alebo vypiecť s červenými svetlami na semaforoch a napadlo ťa namontovať si na svoje auto takýto maják, nie je to až taký dobrý nápad ako si si myslel.

Obsah

Môžem ho používať?

Na používanie takéhoto majáku, je potrebné mať povolenie, ktoré musí schváliť Ministerstvo vnútra. Takéto povolenie ti však udelí len v prípade, ak je to potrebné na ochranu zdravia, života alebo majetku a taktiež určí rozsah a podmienky kedy môžeš maják použiť.

V prípade ak polícia zistí, že si maják použil neoprávnene, hrozí ti pokuta vo výške niekoľko stoviek eur a možné odňatie vodičského oprávnenia a zákazu šoférovania na dva roky. Každé vozidlo, označené majákom má podla zákona prednosť na križovatkách ale aj čerpacích staniciach, nemusí dodržiavať viacero dopravných predpisov a povinnosťou ostatných šoférov je vyhnúť sa takémuto vozidlu, zabezpečiť plynulý a bezpečný prejazd a pokiaľ je potrebné, tak aj zastaviť vozidlo aby neprekážalo.

Šoféri áut, ktoré sú vybavené svetelným majákom alebo sirénou musia mať minimálne 21 rokov a dvojročnú prax vo vedení motorového vozidla danej skupiny. Taktiež nesmú svojou jazdou ohroziť bezpečnosť premávky a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Na naších cestách sa môžeš stretnúť s troma typmi majákov, a to:

1. Modrý maják

Túto farbu majáku používajú zdravotníci, hasiči a ostatné autá, ktoré majú príslušné povolenie.

2. Červený alebo červeno-modrý maják

Takýto typ majáku smie používať iba polícia.

3. Oranžový maják

Používajú ho motorové vozidlá alebo prípojné vozidlá, ktoré vykonávajú práce na pozemných komunikáciách, ale aj pracovné vozidlá a vozidlá, ktoré presahujú najväčšie prípustné rozmery a hmotnosť podľa ustanovení na cestnú premávku a mohli by tak ohroziť jej bezpečnosť a plynulosť. Oranžové majáky sa môžu použiť aj na vyznačenie prekážky na ceste.

Záver

Čiže pokiaľ použiješ na Slovensku maják bez oprávnenia a pre svoje vlastné účely, akými môže byť rýchla jazda, prejazd cez kolónu vozidiel alebo semafory, ide to na tvoje tričko a riskuješ mastnú pokutu a celú radu ďalších problémov. Samozrejme pokiaľ nemáš známych u polície alebo ti zaplatenie pokuty nerobí žiaden problém.