Lexus RX zvádza Američanky. Ktoré faktory rozhodujú pri kúpe automobilu?

Lexus RX
Novinky
Publikoval Denis

Analytici firmy J.D. Power si vzali na mušku najpopulárnejší luxusný model Ameriky – Lexus RX. Kvalita, spoľahlivosť a pretrvávajúca obľuba SUV-čiek vysvetľuje, prečo japonské auto valcuje konkurenciu. Kto najradšej kupuje tento model?

Pri uvedení na trh v roku 1998 Lexus zadefinoval celkom novú triedu luxusných crossoverov. Od tej chvíle je RX bestsellerom japonskej značky a súčasne lídrom svojej kategórie v mnohých aspektoch. Štvrtá generácia modelu, predstavená v roku 2016, patrí k novému pokoleniu Lexusov, neprehliadnuteľných vďaka výrazným, avantgardným líniám, a inovatívnym riešeniam ako je ekonomický a ekologický hybridný pohon alebo moderné systémy aktívnej bezpečnosti.

Podľa prieskumu spoločnosti J.D. Power, až 42 percent kupcov modelu RX tvoria ženy a ich záujem o tento model je väčší ako v prípade iných SUV. Z prieskumu vyplýva, že cena automobilu v prípade majiteľov RX nepatrí k najdôležitejším kritériám kúpy – iba 6 percent ju považuje za jedno z hlavných kritérií (v celom segmente Midsize Premium SUV tento ukazovateľ predstavuje 12 percent).

Vodičov predovšetkým zaujíma spotreba paliva, spoľahlivosť a s ňou súvisia nízke prevádzkové náklady. Podľa údajov J.D. Power sú prevádzkové náklady dôležité pre 62 percent vlastníkov Lexusov (priemer v segmente je 50 percent) a 77 percent považuje za najdôležitejšie kritérium výberu automobilu jeho spoľahlivosť (priemer v segmente predstavuje 63 percent). Malá spotreba paliva je veľmi dôležitým kritériom pre viac ako polovicu vlastníkov RX (priemer v segmente je 43 percent).

Treba zdôrazniť, že 64 percent vlastníkov modelu Lexus RX je ochotných zaplatiť viac za ekologicky šetrné auto - priemer v segmente Midsize Premium SUV je oveľa nižší a predstavuje 56 percent. To vysvetľuje, prečo sa hybridná verzia tohto modelu teší takej obľube a prispieva k trhovému úspechu RX. Vzhľad auta je dôležitý pre 79 percent majiteľov RX.

Lexus RX je na Slovensku dostupný vo verzii s dvojlitrovým štvorvalcovým preplňovaným motorom s výkonom 238 koní (175 kW), aj s hybridnou pohonnou jednotkou, vybavenou spaľovacím motorom s výkonom 263 koní. V kombinácii s elektromotormi, z ktorých jeden poháňa zadnú nápravu v systéme E-Four, dosiahne celkový hybridný výkon 313 koní s priemernou spotrebou iba 5,3 l / 100 km.