AUTORIDE

Kupuješ auto? Oddeľ zrno od pliev hneď na začiatku

Telefonát
Publikoval Denis  

Obzeráš sa po novom tátošovi? Staré auto už neposlúcha? Nevieš sa naň spoľahnúť? Je najvyšší čas na výmenu. Máš na výber kúpiť “fungláč” alebo zabehnutý povoz. Pri novom aute máš záruku a všetky výhody, musíš však siahnúť hlbšie do peňaženky. Jazdené auto vyžaduje viac starosti.

Po kúpe ti ale ostane ešte na kávu. Ak si rozhodol pre jazdenku, treba vybrať dobre. Mnoho predajcov sa snaží predať mačku vo vreci. V článku sa dozvieš ako hneď na začiatku vybrať správne auto, ktoré si pôjdeš pozrieť.

Obsah

Všetko začína na internete v inzeráte

V dnešnej dobe už nemáš problém nájsť všetko na internete. Dokonca ani nemusíš zapínať počítač. V momente kedy ti napadne, že by si chcel auto, štartuješ webový prehliadač na svojom smartfóne. Do pár minút vieš kde, čo, ako a hlavne za koľko.

Všetky znaky ako vystupuje predajca ti napovedajú, ako sa staral o auto. Publikoval predávajúci dve fotky špinavého auta v garáži. Alebo ho vytiahol niekam do prírody, umyl, nastajloval a vytvoril 44 fotiek zo všetkých možných uhlov s množstvom detailov.

Ďalej si všímaj ako predajca vystupuje. Má namiesto mena Janko449234 bez adresy? Alebo uvádza kompletné meno s adresou, emailom a telefónnym číslom. Ktorého si vyberieš?

A tiež si pozri text, ktorý popisuje predávané auto. Niekde sa nedozvieš nic. Ale sú pedanti, ktorí uvádzajú kedy dostalo auto nádchu a bol s nim u lekára (automechanika).

Už v inzeráte vieš spraviť selekciu a nestrácať drahocenný čas jazdením za odpadom.

Telefonát

Pred tým ako predávajúcemu zatelefonuješ si priprav tie správne otázky. Ak sa ti nejaký detail nezdá z fotografie, opýtaj sa naň.

Príklad:

Pred rokmi som kupoval auto. Jedna z mojich preferencii bola, aby malo kožené sedačky. Jeden predajca mal na internete par nejasných fotografii. V texte stálo: kožený interiér. Spĺňalo aj ostatné požiadavky. Tak som sa vybral za predajcom. Trepal som sa asi 100 km od miesta bydliska.

Prišiel som na adresu a pred bytovkou som videl inzerované auto. Zavolal som majiteľovi, že som tam a išiel si obzerať auto. Cez okno som videl, že auto má látkové sedačky. Sklamanie jak sviňa.

Majiteľa som sa po príchode na to spýtal. Odvetil mi “auto má kožený volant”. Viac mi nebolo treba. Nemusel ho ani otvárať. Išiel som preč. Ak by som sa vopred opýtal, mohol som mať menej starostí.

Otázky si vždy svedomito priprav. Daj tomu čas. Ty vieš čo ťa zaujíma.

Vystupovanie v telefonáte

Tu si tiež dávaj pozor. A dobre počúvaj. Je to niekto od koho chceš kupovať auto? Je ústretový? Alebo zdvihol telefón s tónom: “čo otravuješ.

Ak sa ti nepozdáva, pokojne ho škrtni zo svojho zoznamu.

Vždy príde niečo lepšie. Dôležité predsa nie je vyhrať závody v rýchlosti nákupu, ale vybrať skutočne dobre. Bude to predsa tvoj miláčik na najbližšie roky.

Nabudúce

Pripravujeme kompletný manuál, ako správne vybrať auto. V ďalšom článku si povieme viac o technickom stave a ako ho správne zistiť.