Kupuješ auto? Ako čo najjednoduchšie zvládnuť prihlásenie a byrokraciu

Kúpno predajná zmluva
Legislatíva
Publikoval Denis

Vitaj vo štvrtom dieli seriálu “Kupuješ auto?” Prvý ti ukázal ako vybrať auto čo najlepšie, ešte pokiaľ sedíš za internetom. V druhom sme ti dali pár tipov otestovať auto, aby si nekupoval mačku vo vreci. Tretí diel popisuje ako zistíš, či auto nie je kradnuté a tiež ako vyjednať čo najlepšiu cenu za auto. Dnes sa pozrieme na prihlásenie vozidla. Čo ťa čaká a neminie. Koľko si máš pripraviť peňazí a nervov. A ako to zvladnúť čo najlepšie.

Pokračujeme presne tam, kde sme minulé skončili. Práve si podpísal kúpno - predajnú zmluvu, dal si predajcovi peniaze a chceš sa prevetrať svoj nový tátoš domov. Chvíľu zadrž. Najmä ak bývaš blízko

Obsah

Na odhlásenie vozidla treba dvoch

Možno si pamätáš na dobu, keď si odhlasovanie nechal iba na predávajúceho. Ten odhlásil auto na tvoje meno (alebo firmu). Toto skončilo 1. januára 2016. V rámci znižovania byrokracie (cháp ako iróniu) je teraz potrebné, aby prišiel aj predávajúci, aj kupujúci.

Pri odhlásení sa odovzdáva čipová karta osvedčenie o evidencii časť I (ak bola vydaná).

Ak ti situácia z nejakého dôvodu nedovolí byť na odhlasovaní (vyššia moc, frajerka má sama byt, babka čaká s obedom :) ) môžeš to vyriešiť nasledovne:

Odhlasovať auto pôjde iba kupujúci, bude však potrebovať dve veci:

  • Overené splnomocnenie. Nájdeš ho TU. Poriadne ho vypíš a daj overiť na matrike, alebo u notára.

  • Kúpno predajna zmluva, ktorú ste spolu spisovali. Tiež je potrebné ju nechať overiť na matrike, alebo u notára.

Do 30 dní od odhlásenia, nech sa deje čokoľvek, si povinný auto prihlásiť.

TIP: Na odhlásenie choď osobne. Budeš mať istotu, že je všetko v poriadku.

Bez PZP ani na krok

Pred tým ako pôjdeš svoje auto prihlásiť, musíš mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Výber je na tebe. Keď chvíľu posnoríš na internete, spravíš nejaké porovnania, nájdeš pre teba najvýhodnejšie. Pri prihlasovaní budeš potrebovať vedieť číslo poistnej zmluvy.

Rezervuj si rande na dopravnom inšpektoráte

Policajtka

Cez internet si vieš rezervovať termín. Môžeš to urobiť priamo TU. Keď prídeš na dopravný inšpektorát zadaš do kiosku PIN, ktorý si dostal na internete.

Vopred si však zavolaj na dopravný inšpektorát a zisti, kedy robia obhliadky. Skontrolujú VIN číslo na aute s tým, čo je zapísané v techničáku.

Druhú vec, ktorú by si mal spraviť vopred, je vyzdvihnutie tlačiva: žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie. Nájdeš ju aj na internete. Na vytlačenie potrebuješ A3 tlačiareň a tú každý doma nemá.

Keď sa už konečne dostaneš k okienku a predložíš dokumenty, vypočítajú ti výšku správneho poplatku za prihlásenie. Ten berie to úvahu 3 premenné: pôsob pohonu, výkon automobilu a jeho vek. Platbou cez internet môžež ušetriť 70€.

Ak všetko prebehlo v poriadku dostaneš nový veľký techničák (osvedčenie o evidencii II) a nové ŠPZtky. Malý techničak s čipom (osvedčenie o evidenci I) ti doručí kuriér do 30 dní. Ak ho chceš mať do dvoch pracovných dní, bude ťa to stáť 30€.

Polícia

Toto budeš potrebovať

  1. Doklad totožnosti

  2. Živnostenský list, alebo výpis z ORSR - ak si zapisuješ auto na firmu

  3. Potvrdenie o uzatvorení PZP

  4. Vyplnenú žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie

  5. Veľký techničák so zápisom

  6. Pôvodné tabuľky s evidenčným číslom

Prevod v rámci okresu

Je to veľmi podobné, ako vyššie opísaný postup. Vozidlo však vopred nemusíš odhlasovať. Ideálne ak s predávajúcim prídete spolu na dopravný inšpektorát. Vybavíte odhlásenie a prihlásenie naraz. Využi službu rezervácie cez internet. Ušetríš 33€, keďže sa nemenia ŠPZ. Správny poplatok, ale zaplatíš.

Záver (seriálu)

Aktuálne máš kúpené a prihlásené auto. Veríme, že ti náš seriál pomohol a zvládol si to na jedničku.