AUTORIDE

Jeremy Clarkson a 10 zaujímavých faktov. Vedel si všetky?

Jeremy Clarkson a James May Top Gear
Zaujímavosti
Publikoval Martin  

Aj ty si fanúšikom starého dobrého Top Gearu a smial si sa vždy, keď sa na scéne objavil Jeremy Clarkson? Môžeš ho buď milovať alebo nenávidieť.

Pokiaľ si odsledoval mnoho častí tejto veľmi populárnej série, zrejme Jeremyho poznáš ako sarkastického, ostrého, občas arogantného Brita, ktorý nemá problém dať niekomu do držky alebo ho poslať tam, odkiaľ prichádzajú na svet deti.

Obsah

Nuž, v tom prípade čítaj ďalej a buď pripravený, že ťa týchto 10 vecí o Jeremy Clarksonovi určite prekvapí.

1. Jeremy Clarkson miluje Francúzsko

Napriek mnohým narážkam, ktoré z jeho úst odzneli v sérií práve na národ pýšiaci sa špecifickým jedálničkom a obľubou vína, Clarkson túto krajinu miluje. Napísal o ňom totiž nasledovné:

“Ako je možné, že nemáti radi Francúzsko? Áno, v Paríži síce nájdete mnoho nezaujatých čašníkov, melancholické poézie, naštvaných farmárov, otrasné popové piesne a mesto Calais, kde vás o vaše ťažko zarobené peniaze ošklbe dopravný fízel krčiaci ramenami. Ale na druhú stranu tam nájdete Val d'Isère, kde si zalyžujete a St Tropez, kde môžete ísť na pláž. Sú tam rýchle vlaky, jadrové elektrárne a slabnúca nádhera Biarritz. Slimáky, syr a víno zaplnia váš žalúdok. Mám rád, ako sa Francúzi pozerajú na zvyšok sveta a robia úplný opak… Francúzi sú celkom spokojní v dodržovaní akýchkoľvek medzinárodných pravidiel, ale iba vtedy, keď sa im to hodí."

2. Už ako dieťa bol hercom

Jeho prvý job v BBC už v detstve, kedy hral školáka pomenovaného Atkinson v seriáli Children’s Hour. Svojej role sa však vzdal potom, ako mu kvôli chorobe odišiel hlas.

3. Spravil vodičák na Bentley

V roku 1977 spravil Clarkson vodičák na dedovom Bentley typu R. Navyše v šoférovaní bol tak sebavedomý, že vzal nožnice a odstránil červené “L-ko” (ekvivalent nášho nápisu Autoškola na streche auta), a urobil testy na prvý raz.

4. Bol prispievateľom do magazínu Sunday Times

Počas 20 rokov napísal pre magazín Sunday Times viac ako 1000 článkov, čo je naozaj úctyhodné číslo a zrejme aj zdroj Clarksonovho bohatého slovníka, ktorý neskôr využil vo svojej televíznej kariére. Okrem toho mal možnosť testovať množstvo áut a písať o nich recenzie, čiže nie nadarmo sám o sebe častokrát prehlasuje, že jazdil na každom aute.

5. Drsňák, akým je teraz, nebol vždy

Clarkson bol kedysi sraľo (alebo hezky česky poseroutka). Svoju ženu spoznal práve vo svojom milovanom Francúzsku v roku 1990 a tá o ňom paradoxne pre magacín Sunday Times v roku 2007 povedala: “Práve začínal pracovať v televízií a v tom čase najradšej sledoval Nebezpečnú myš (kreslený seriál) a hral Scrabble so svojimi kamarátmi. Ja som bola tá, ktorá chodila každý deň do práce a mala hlavné slovo. Bol veľmi milý, robil nákupy a varil, dokonca niekedy aj vyžehlil prádlo.”

6. Značka Levi’s ho viní za pokles predaja z roku 1990

Každý vie, že Jeremy rád nosí Denim džínsy pri akejkoľvek príležitosti. Žiaľ pre značku Levi’s, táto spojitosť medzi mužmi v strednom veku a Clarksonovou preferenciou oblečenia zapríčinila takzvaný “efekt Jeremyho Clarksona” a podľa mnohých predajcov to znamenalo pred viac ako 25 rokmi pokles predaja najmä pre značku Levis. Zdá sa však, že sa cez to dostali.

7. Dal do držky Piersovi Morganovi

Na odovzdávaní Bristkej novinárskej ceny v roku 2004 sa Clarkson pustil do Morgana (žurnalista a televízna osobnosť), pričom mu nadával a trafil ho päsťou do tváre predtým, ako ho stihla odviezť ochranka. Morgan povedal, že nad svojím ľavým obočím mu ostala jazva. Odvtedy mali medzi sebou ešte zopár potyčiek, no k pästiam to už nezašlo.

8. Vie hrať na bubon

Jeremy sa raz v jednej časti Top Gearu pokúsil dať dokopy hudobnú skupinu, aj keď neúspešne. Svoje hudobné schopnosti v hraní na bubon ukázal pri viacerých príležitostiach, no sám o sebe povedal, že pri svojom nepravidelnom tréningu sa stal svetovým bubeníkom asi tak dobrý ako je na tom Nemecko v krikete.

9. Mnoho ľudí chcelo, aby sa stal premiérom

V roku 2008 bolo vyzbieraných takmer 50 000 podpisov v online petícií, ktorá mala urobiť z Jeremyho Clarksona premiéra. Proti nej sa zozbieralo len 87 podpisov, no petícia bola skritizovaná vtedajšou opozícou konzervatívcov ako mrhanie peniazmi daňových poplatníkov. Sám Clarkson povedal, že by bol veľmi zlým premiérom, čo je možno aj škoda, pretože o popularitu by určite nemal núdzu.

10. Miluje Genesis a Genesis milujú jeho

Síce ho Richard Hammond častokrát zosmiešňuje vo výbere hudby, ktorou je stará rocková klasika zo 70-tych rokov a najmä éra Genesis. Skupina mu poďakovala a dokonca ho nechali napísať zopár riadkov pre vydanie ich albumu Selling England by the Pound. Jeremy napísal:

“Kedykoľvek som si kúpil nové auto, prvé CD, ktoré som vložil do svojho prehrávača, bolo práve od skupiny Genesis. V nedávnej časti Top Gearu, kde som cestoval na Severný pól, som ja a James May počúval Genesis vždy keď boli kamery vypnuté… a mal som pocit, akoby som sa vrátil do svojich školských čias. Vzhľadom k absolútnej ničote, ktorá nás tam sa severe sprevádzala, sme si vyplnili čas tým, že sme si vykladali texty piesní. Ja som ich počúval srdcom a James asi pochopil význam slov v niektorých textoch."