Jazdených kabrioletov sa predáva o polovicu viac ako vlani  

Audi
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Kabriolety vyhľadáva stále viac vodičov, pričom tohtoročný boom prekonáva aj zatiaľ rekordné minuloročné výsledky. Dopyt po ojazdených vozidlách so sťahovacou alebo odnímateľnou strechou vzrástol oproti vlaňajšku až o 50 percent. Na druhej strane, ich priemerná cena klesla o 1 500 eur.

„Kabriolety sa síce na našom celkovom odbyte stále podieľajú iba niekoľkými desatinami percenta, zaujímavá však je dynamika ich rastúcej obľuby. Stojí za ňou čím ďalej tým teplejšie počasie v priebehu leta, obľuba road movies, zvyšujúca sa životná úroveň a stupeň vybavenia domácností klasickými vozidlami, prípadne kombinácia týchto všetkých faktorov,“ uviedla generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová. Nech už je dôvod akýkoľvek, leto bez strechy nad hlavou láka stále viac zákazníkov nielen na Slovensku, ale aj v ďalších troch krajinách, kde AAA AUTO pôsobí. Celkom sa v nich tento rok pre kúpu kabrioletu rozhodlo už o 50 % zákazníkov viac ako v minulom roku.

Vyššia nákupná cena a väčšie nároky na prevádzku ako znaky istej exkluzivity, zdá sa, atraktivitu kabrioletov ešte zvyšujú

Na Slovensku si kabriolet, najčastejšie modrý (tento rok v 30 % prípadov), s pohonom predných kolies (85 %), s benzínovým motorom (85 %), v dvojdverovom prevedení (67 %), s manuálnou prevodovkou (89 %) a tempomatom (56 %) kupujú spravidla muži (67 %). Od nákupu ideálneho letného vozidla ich neodrádza ani vyššia cena. Napríklad za najpredávanejší kabriolet v tomto roku Renault Megan zaplatia zákazníci v priemere o 31 % viac, ako za bežný model. „Vyššia nákupná cena a väčšie nároky na prevádzku ako znaky istej exkluzivity, zdá sa, atraktivitu kabrioletov ešte zvyšujú,“ poznamenala Topolová.

Kabriolet charakterizuje dvojdverová alebo štvordverová karoséria so sťahovacou alebo odnímateľnou strechou. Na rozdiel od roadsterov ponúka pre cestujúcich najmenej štyri miesta v dvoch radoch. Strecha môže byť plátenná alebo pevná z oceli či iných materiálov; v prípade pevnej sťahovacej strechy sa používa označenie kupé kabriolet. V aktuálnej ponuke najväčšieho predajcu ojazdených automobilov na Slovensku je možné vyberať napríklad z niekoľkých BMW, Mercedesu SLK, Fordu či Mazdy. Skutočných fajnšmekrov zaujme Mercedes SL z roku 1987, ktorý je možné na požiadanie previezť na Slovensko.

Kabriolety, ktoré v posledných rokoch opustili predajné miesta AAA AUTO

  • terénny Mercedes G500 Final Edition 200 z limitovanej zberateľskej edície s bohatou nadštandardnou výbavou sa minulý rok predal za približne 240 000 eur

  • takmer nový Bentley Continental GTC za takmer 200 000 eur s úplne zanedbateľným nájazdom necelých 400 km

  • modely Porsche 911 Carrera a Porsche 911 Turbo S

  • desaťvalcový Dodge Viper

  • BMW M3 s výkonom 420 koní a dve BMW M6 s výkonom 500 konských síl

  • špeciálny Fiat 500 C Abarth Competizione

  • modely Ford Mustang, Jaguár a Lexus

  • modely Mini Cabrio, Mini Roadster, taktiež aj špeciálny John Cooper Works

  • nezvyčajný Opel GT

  • obľúbené modely Mercedes SL a SLK

TOP 5 značiek kabrioletov podľa predajov v roku 2017

Peugeot

25,9 %

Volkswagen

22,2 %

Renault

18,5 %

Opel

11,1 %

Mercedes

11,1 %

TOP 5 modelov kabrioletov podľa predajov v roku 2017

Renault Megane

18,5 %

Peugeot 206

14,8%

Volkswagen Eos

11,1 %

Volkswagen New Beetle

7,4 %

Mercedes SLK

7,4 %