Jazdené autá ponúkané v SR mladnú, výraznejšie pribúdajú aj hybridy a elektromobily

BMW
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Záujemcovia o jazdené vozidlá si tento rok mohli na Slovensku vyberať celkovo z vyše 440 tisíc áut. Oproti vlaňajšku ich bolo na slovenskom trhu viac o približne 14 tisíc. Medziročne sa ich priemerný vek znížil o 4 mesiace na 9,8 roka. Taktiež oproti vlaňajšku klesol počet najazdených kilometrov zo 175 000 na 165 610. V priemere sa jazdené autá predávajú za 5 525 eur. Pozitívnym trendom je, že za uplynulé roky sa neustále znižuje počet dovezených jazdeniek zo zahraničia. Tento rok tvorili niečo cez 30 percent z celkovej ponuky na trhu. V budúcom roku však z mnohých dôvodov môžu jazdenky na Slovensku zdražieť až o desatinu. Vyplýva to z analýzy slovenského trhu jazdených vozidiel, ktorý pravidelne vyhodnocuje sieť autocentier AAA AUTO.

Najširšia ponuka jazdených áut od inzerentov, bazárov a firiem bola v tomto roku v Bratislavskom kraji, kde bolo na predaj spolu 77 234 vozidiel. Oproti tomu, len polovičnú ponuku mali v Trnavskom kraji s 39 892 kusmi áut. Keď sa pozrieme na pomer ponúkaných naftových a benzínových motorizácií, stále je viac naftových áut v pomere 70 percent ku 30. No na druhej strane, dopyt po benzínových motoroch narastá. Pozitívnou správou je, že oproti vlaňajšku výrazne vzrástla ponuka vozidiel s hybridným pohonom z 928 na 1 586 kusov a taktiež omnoho narástol počet elektrických áut z 352 na 637. Analýza trhu s jazdenými autami na Slovensku taktiež ukázala, že najviac majú najazdené vozidlá s pohonom LPG, a to v priemere 191 000 kilometrov. Taktiež sú najstaršie, v priemere majú až 14,2 roku.

Za posledné tri toky sledujeme na Slovenskom trhu postupne sa znižujúci počet ponúkaných jazdených áut, ktoré boli dovezené zo zahraničia. Kým v roku 2017 tvorili približne 37 percent z ponuky, tento tok je to o 5 percent menej - necelých 32 percent,“ hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO.

Keď sa pozrieme v tomto smere na susednú Českú republiku, tam tvoria dovozené autá skoro 40 percent, ich podiel však tiež postupne klesá. Doslova vyhláseným štátom v dovoze jazdeniek zo zahraničia je Poľsko, kde tvorili dokonca takmer 60 percent z celkovej ponuky na trhu. Aj tam však záujemcovia o jazdené vozidlá dovezené z cudziny začínajú výraznejšie ubúdať. „Na druhej strane, v budúcom roku očakávame postupné zdražovanie ojazdených vozidiel až o 10 percent. Dôvodov je hneď niekoľko - zdražovanie nových áut kvôli tvrdším emisným normám, ale aj klesajúce predaje nových áut, ktoré povedú k ich nedostatku na trhu a k väčšiemu záujmu práve o jazdenky. Tento trend začal byť viditeľný už v tomto roku," dodala Karolína Topolová.

Najviac ponúkanými modelmi na Slovensku za posledné štyri roky boli Škoda Octavia a Fabia, za nimi nasledovali Volkswageny Passat a Golf, ktoré sa striedali na tretej a štvrtej pozícii. Prakticky identická situácia bola aj v Českej republike. Naopak, úplne inak to vyzerá na trhoch s jazdenkami v Maďarsku a Poľsku, kde za posledné roky zhodne kraľoval Opel Astra.