AUTORIDE

JATO Dynamics: Áut s naftovým motorom ubúda

Rušná premávka
Novinky
Publikoval Denis  

Kríza na trhu automobilov s dieselovými motormi je čoraz citeľnejšia – konštatuje správa odborníkov JATO Dynamics. Európski vodiči dávajú prednosť iným vozidlám.

Európsky trh s novými automobilmi sa naďalej vzmáha. V minulom roku na cestách pribudlo o 15,6 milióna vozidiel viac ako rok predtým. Hoci tento nárast bol o polovicu nižší ako v roku 2016, možno hovoriť o úspechu motoristickej brandže – tvrdia odborníci spoločnosti JATO Dynamics.

Obsah

Diesel v kríze

Vlani majitelia zaregistrovali 6,77 miliónov vozidiel s naftovým motorom – o 7,9 milióna menej ako rok predtým.  JATO Dynamics tvrdí, že situácia na trhu automobilov s dieselovými motormi je dramatickejšia, ako sa zdá. V minulom roku tieto autá predstavovali 43,8% celkového počtu registrácii - najmenej od roku 2003, keď jediným konkurentom naftových boli výlučne benzínové motory. V súčasnosti strácajú dieselové motory atraktivitu, naopak silnie pozícia hybridov a v menšej miere aj elektromobilov.

Podľa údajov spoločnosti až 25 z 26 trhov v Európe zaznamenalo pokles záujmu o automobily poháňané dieselovými motormi - najviac v Luxemburgu, Grécku, Španielsku, Portugalsku, Írsku a Taliansku. Pozoruhodná je situácia v Nórsku, kde v roku 2011 na štyri zaregistrované automobily pripadali tri s naftovým motorom. Podpora vlády a propagácia vozidiel na alternatívny pohon spôsobili, že podiel dieselov v tejto krajine klesol na 23 percent.

Viac alternatívnych pohonov

Analytici JATO Dynamics poukazujú na fakt, že kríza na trhu s naftovými autami znamená nárast počtu registrácií vozidiel s benzínovými motormi. Vlani sa počet ich registrácií v Európe zvýšil o 10,9 percenta.

Autá s alternatívnymi pohonmi – hybridy a elektromobily – zaznamenali v uplynulom roku nárast o 46,2 % a rok predtým sa ich počet zvýšil o 25 %. Takto ich objem vzrástol z 505 100 kusov v roku 2016 na rekordných 738 300 kusov v roku 2017. Medzi autami s alternatívnym pohonom stále dominujú hybridy, kde má najväčšie zastúpenie práve Toyota a Lexus. Pri značke Toyota je k dispozícii až 7 modelov s hybridným pohonom a to od modelu Yaris až po SUV RAV 4. Pri značke Lexus má zastúpenie hybridný pohon až 8 modelov z 9.

To že hybridný pohon je aj na Slovensku čoraz viac obľúbeným dokazujú čísla. Automobilový trh na Slovensku rástol minulý rok oproti roku 2016 o 8%. Aj napriek tomu Toyota svoje predaje navýšila a rástla o 36% . Jedným z dôvodov stále vyššej obľúbenosti vozidiel Toyota je okrem vysokej spoľahlivosti a tradičnej kvality, taktiež aj stále vyššia obľuba hybridných modelov,

Vyspelejšia technológia, dlhší dojazd, výkonnejšie batérie a nižšie ceny prilákali k vozidlám s alternatívnym pohonom viac zákazníkov – konštatuje analýza JATO Dynamics. Problémom elektromobilov ostáva naďalej nedostatočná infraštruktúra. Preto je ich podiel na trhu áut s alternatívnym pohonom stále okrajový na úrovni 0,9 percent.