AUTORIDE

Čo by si mal vedieť o údržbe auta pred prichádzajúcou jarou?

Umývanie auta
Návody
Publikoval Denis  

Asi každý z nás čaká na ten deň, kedy teplota začne stúpať a nebudeš musieť chodiť zabambušený od hlavy až po päty. Áno jar prichádza, no nesmieš zabudnúť ani na svojho štvorkolesového miláčika.

Potom, ako sa roztopí posledný sneh a teploty prestanú klesať pod nulu, mal by si venovať trochu starostlivosti aj svojmu autu.

Obsah

1. Kompletná očista

Ak si počas zimy neumýval auto, bolo by vhodné urobiť to práve teraz. Po zime býva auto zanesené rôznymi nečistotami a soľou, nie len na viditeľných miestach, ale aj medzi jednotlivými časťami karosérie.

Všety tieto veci škodia laku auta, preto je dobré dôkladne ho vyumývať. Pre lepší pocit sa zameraj aj na očistu interiéru, v ktorom sa môže nachádzať takisto veľa nečistôt, najmä na koberčekoch a gumových rohožkách.

2. Pneumatiky

Prezuť pneumatiky na letné sa odporúča vtedy, keď denná teplota už neklesá pod 7 stupňov celzia. Pred tým ako pneumatiky prezuješ, skontroluj dezén na tých zimných. Ak sú pneumatiky v poriadku, dôkladne ich uskladni. Letné pneumatiky by mali mať minilálnu hĺbku dezénu 1,6mm, čo by som ale neodporúčal, pretože pneumatika s tak plytkým dezénom nedrží dostatočne dobre pri mokrej vozovke.

S prezúvaním pneumatík netreba veľmi dlho otáľať, pretože v pneuservisoch sa začínajú hromadiť autá a ty si budeš musieť vystáť dlhú frontu, kým sa dostaneš na radu. Netreba však zabúdať ani na to, že auto so zimnými pneumatikami má pri teplotách nad 7 stupňov celzia oveľa dlhšiu brzdnú dráhu a vyššiu spotrebu paliva, ako auto, ktoré je obuté na letných pneumatikách.

3. Podvozok

Aj keď táto časť auta nie je viditeľná, netreba na ňu zabúdať. Podvozok si toho cez zimu vytrpel asi najviac, preto je vhodné venovať mu dostatočnú pozornosť. V prvom rade by si mal prezrieť čapy, tlmiče a stabilizátory, okrem toho aj manžety a nezabudni skontrolovať geometriu.

4. Brzdy

Pri brzdách stačí len vizuálne skontrolovať stav kotúčov a šírku bzrdových platničiek.

5. Prevádzkové kvapaliny

Pokiaľ nekontroluješ hladinu motorového oleja pravidelne, mal by si to urobiť práve teraz, takisto nezabudni skontrolovať ani hladinu chladiacej kvapaliny. Zimnú zmes do ostrekovačov vymeň za letnú, ktorá lepšie odstraňuje nečistoty zo skla.

6. Stierače

Jarné počasie býva veľmi nevyspytateľné, najmä upršané. V zime gumičky stieračov veľmi trpia, preto ak po použití stieračov ostávajú na okne šmuhy, je dobré ich vymeniť.

Pokiaľ si svojmu autu doprial aspoň takúto základnú starostlivosť, malo by byť v pohode pripravené na novú sezónu.