Jaguar oslavuje výročie športových vozidiel finálnym modelom F-Type

1974 Jaguar E-type HDU555_PRI_019_F_001_edited-1
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Posledný športový automobil Jaguar F-TYPE vyrobený vo výrobnom závode značky v Castle Bromwich sa pripojí ku kolekcii Jaguar Heritage – 50 rokov odo dňa, keď z výrobnej linky zišiel posledný model Jaguar E-type.

Záverečný model F-TYPE Kabriolet zelenej farby Giola Green s čiernou strechou a koženým interiérom Tan Windsor poháňa 5,0-litrový motor V8. Ide o podobnú konfiguráciu, ako mal záverečný 5,3-litrový kabriolet s motorom V12 v modeli E-type Series III vyrobený v roku 1974 a zaregistrovaný s evidenčným číslom HDU 555N.

Tento špeciálny model F-TYPE získa správca histórie značky Jaguar, spoločnosť Jaguar Daimler Heritage Trust (JDHT). V oficiálnej kolekcii Jaguar Heritage sa pripojí k svojmu predchodcovi v podobe modelu E-type a tento rok sa zúčastní na sérii špeciálnych podujatí a aktivít.

1974 Last of line E-type_PRI_019_G_002

Modely F-TYPE aj E-type zaznamenali koniec svojej výroby takmer v rovnaký deň a na prahu novej a vzrušujúcej éry. Rovnako ako posledný model E-type v roku 1974 ohlasoval zrod radikálneho Jaguaru XJ-S, aj záverečný model F-TYPE vzniká v čase, keď sa Jaguar pripravuje na ešte odvážnejšiu transformáciu – v čele so štvordverovým elektrickým GT, ktoré sa predstaví v roku 2025 a sľubuje, že príde ako nevídané originálne vozidlo.

Rawdon Glover, výkonný riaditeľ: „Jedinečnou víziou zakladateľa Jaguaru, Sira Williama Lyonsa, bola jednoznačná orientácia na budúcnosť, aktuálnosť a originalitu. Tieto hodnoty tvorili základ značky Jaguar počas takmer storočia vývoja súčasného britského luxusu.

Jaguar E-Type V12 Serie III - final car 1974 HDU555N

Dnes, keď oslavujeme model F-TYPE a našu 75-ročnú históriu inovatívnych športových vozidiel značky Jaguar, tešíme sa aj na začiatok novej éry. Prehodnotíme a pozdvihneme značku Jaguar, ktorá sa zameria na intenzívnejšie prepojenie s klientmi a ich angažovanosť, čo podporí aj náš zámer, aby sme ich inšpirovali tak ako nikto iný.”

Model F-TYPE prišiel na trh v roku 2013 ako kabriolet a išlo o prvý dvojmiestny športový model značky Jaguar po takmer 40 rokoch. Získal všeobecné uznanie a spolu s ním aj titul Svetový automobilový dizajn roka 2013. Kupé debutovalo v nasledujúcom roku.

Jaguar F-TYPE Coupe last car profile

Dovedna zatiaľ vzniklo 87 731 kusov modelu F-TYPE a v ponuke bude až do začiatku roka 2025. Záznamy spoločnosti JDHT hovoria, že Jaguar vyrobil 72 528 kusov modelu E-type, pričom výrobu uzavrela špeciálna séria 50 vozidiel. Všetky okrem predposledného mali čierne lakovanie, toto jedno malo zelenú farbu British Racing Green a skončilo u súkromného zberateľa vozidiel značky Jaguar.

Jaguar F-TYPE Convertible last car profile

Obidve spomínané vozidlá budú sídliť v JDHT na Gaydone spolu s poslednými sériami modelov XE, XF a XF Sportbrake, ktoré tiež nedávno ukončili výrobu.