Hyundai predstavuje koncept SEVEN, SUEV značky IONIQ

Hyundai SEVEN
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Spoločnosť Hyundai Motor Company 17. novembra 2021 na autosalóne AutoMobility LA predstavila automobil SEVEN (v prekl. SEDEM), novú štúdiu športovo-úžitkového elektrického vozidla (SUEV). Táto prelomová štúdia elektrického SUV sa predstaví v expozícii automobilky Hyundai Motor spolu s ďalšími špičkovými produktmi, ako sú modely IONIQ 5 a XCIENT Fuel Cell. Autosalón sa v termíne 19. – 28. novembra koná v priestoroch LA Convention Center.

Po štúdii 45 z roku 2019 a koncepte Prophecy z roku 2020 prichádza štúdia SEVEN a otvára novú kapitolu značky IONIQ, ktorá je ukážkou výnimočného batériového elektrického vozidla (BEV) automobilky Hyundai. Tieto špecializované dizajnové a technologické inovácie sa zameriavajú viac na to, aby priniesli hodnotu pre zákazníkov než na priemyselné normy. Štúdia SEVEN je zároveň jasným vyjadrením záväzku spoločnosti Hyundai k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2045.

„Koncept SEVEN predstavuje kreatívnu víziu a pokročilý technologický vývoj automobilky Hyundai pre našu budúcnosť elektrifikovanej mobility,“ povedal Jose Munoz, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor pre Severnú Ameriku. „Jeho inovatívny vnútorný priestor, ekologický pohon a špičkové technológie zamerané na bezpečnosť a komfort odhaľujú vzrušujúcu budúcnosť pripravenú pre zákazníkov SUV vozidiel automobilky Hyundai.”

Tlačová konferencia z predstavenia novej štúdie SEVEN je dostupná na webe Hyundai Motor America.

Automobilka Hyundai Motor zverejnila aj video s príbehom zameraným na životný štýl, ktoré obsahuje príklad užívateľského zážitku s vozidlom SEVEN a s rôznymi zariadeniami zabudovanými na palube. Video si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/7UXyfPLElhY

IONIQ: Značka zameraná na elektromobily stelesňuje víziu automobilky Hyundai o budúcnosti mobility

Každé vozidlo vyvinuté pod značkou IONIQ ponúka novú generáciu zákazníckeho zážitku, ktorý plynulo spája najpokročilejšie technológie s potrebami každodenného života. Koncept SEVEN je dokonalým príkladom modelu IONIQ s inováciami v oblasti priestoru a s hygienickými prvkami, ktoré premieňajú vozidlo na inovatívny obytný priestor na kolesách.

„Ako hmatateľný dôkaz vízie Hyundai s názvom Progress for Humanity (Pokrok pre ľudstvo), mení značka IONIQ druh zážitkov zákazníkov s elektrickými vozidlami a bez problémov sa prispôsobuje rôznym životným štýlom,“ povedal Thomas Schemera, výkonný viceprezident a globálny marketingový riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor Company. „Vozidlo SEVEN predstavuje náš záväzok k prístupu zameranému na človeka, ktorý predefinuje každodenné zážitky."

Nová definícia SUV s aerodynamicky čistým exteriérom a výrazným vzhľadom

Koncept SEVEN stojí na platforme Electric-Global Modular Platform (E-GMP) od spoločnosti Hyundai Motor Group vytvorenej špeciálne pre elektromobily využívajúce pohon na batérie (BEV). Dlhý rázvor a rovná podlaha E-GMP umožňujú vznik úplne novej triedy vozidiel, ktoré zákazníkom ponúkajú nové zážitky.

Štúdia SEVEN má aerodynamicky čistú siluetu jasne odlišnú od typického SUV. Nízka predná hrana kapoty, jednoduché krivky, samostatná aerodynamická línia strechy a predĺžený rázvor sú znakom odlíšenia od tradičných SUV poháňaných spaľovacími motormi. Čisté plochy minimalistických foriem štúdie SEVEN kontrastujú s výrazným postojom a impozantným, drsným vzhľadom.

Neprehliadnuteľný vzhľad modelu SEVEN na ceste podporujú kolesá so zabudovanými aktívnymi vzduchovými klapkami, ktoré sa vysúvajú alebo zasúvajú v závislosti od požiadaviek na chladenie bŕzd alebo na nízky odpor vzduchu.

Dokonca aj za tmy je SEVEN ľahko rozpoznateľný podľa charakteristických svetiel IONIQ s parametrickými pixelmi, ktoré pri naštartovaní vytvárajú uvítaciu svetelnú sekvenciu. Parametrické pixely poskytujú spoločnú dizajnovú niť, spájajúcu digitálne a analógové vplyvy, čo pripomína, že dizajnéri pri vytváraní dizajnu štúdie SEVEN zvážili každý aspekt. Až po najmenší pixel.

Príjemný interiér v štýle prémiovej obývačky pre éru autonómnej jazdy

Priorita interiérového dizajnu modelu SEVEN spočíva v inovácii priestoru, ktorá ponúka zákazníkom väčšiu slobodu ako kedykoľvek predtým. Rázvor štúdie SEVEN dosahuje hodnotu až 3,2 metra a to vďaka jeho dizajnovému zámeru, ktorý posúva kolesá čo najviac do rohov karosérie, aby sa rázvor čo najviac predĺžil.

Plochá podlaha umožnila automobilke Hyundai Motor vytvoriť alternatívu k tradičnému usporiadaniu sedadiel v radoch, čím vzniklo plynulejšie usporiadanie interiéru. Dvere bez stredového stĺpika vytvárajú veľkolepý vchod, aby odhalili útulný interiér s úplne novou dimenziou priestoru. Zjednodušená línia strechy, dlhý rázvor a plochá podlaha, ktorá siaha až do tretieho radu, otvárajú nové možnosti, ako si interiér zariadiť v duchu luxusného salónika.

Štúdia SEVEN taktiež stelesňuje budúcu víziu spoločnosti Hyundai o autonómnej mobilite. Sedadlo vodiča je vybavené výsuvnou ovládacou pákou, ktorá sa skryje, keď sa nepoužíva. Bez potreby obvyklého vybavenia vodiča tak vzniká ultra tenký kokpit, ktorý dopĺňajú integrované obrazovky, čím sa nadobúda zážitok ako v obývačke. Usporiadanie sedadiel, na rozdiel od tradičných SUV, využíva otočné predné kreslá a zakrivené sedačkové zadné sedadlo. Toto usporiadanie sedadiel možno prispôsobiť v závislosti od režimu tradičnej alebo autonómnej jazdy.

Vozidlo SEVEN ponúka flexibilný priestor a rôzne vybavenie vozidla, ktoré možno prispôsobiť jednotlivým cestujúcim. Tento prístup zameraný na človeka umožňuje štúdii SEVEN predstaviť budúcnosť mobility a konektivity a zároveň položiť základy pre budúce modely IONIQ.

Koncept SEVEN využíva stredovú konzolu Universal Island, špeciálne navrhnuté doplnky a multifunkčné grafické používateľské rozhranie Smart Hub. Keď sa Smart Hub a predné sedadlá skombinujú so zadným sedením ako na sedačke, stane sa zo štúdie SEVEN prostredie, v ktorom si zákazníci môžu užiť príjemné chvíle sami alebo v spoločnosti, pričom svetlo im poskytne náladové osvetlenie pri bočných dverách. Na cestách je k dispozícii vychladené občerstvenie z mini chladničky zabudovanej do štúdie SEVEN a špeciálne priehradky na starostlivosť o topánky osviežia obuv cestujúcich.

Strecha štúdie obsahuje panoramatickú obrazovku, ktorá nielen zobrazuje rôzny obsah podľa vkusu cestujúcich, ale mení aj celkovú atmosféru interiéru pre maximálny relax alebo pôžitok, aby sa tak počas cesty zaručil maximálny oddych a rozptýlenie či potešenie.

„Štúdia SEVEN sa odvažuje zísť z vychodených ciest," povedal SangYup Lee, senior viceprezident, vedúci globálneho dizajnu automobilky Hyundai. „Štúdia SEVEN dláždi cestu vpred k tomu, čím sa má stať SUV v ére elektromobilov s výnimočnými aerodynamicky čistými tvarmi, ktoré dotvárajú jedinečnú osobnosť vozidla. Interiér vytvára nové rozmery priestoru, ktorý sa stará o svojich pasažierov akoby sa nachádzali doma vo svojej obývačke.“

Trvalo udržateľné a hygienické prostredie mobility

Automobilka Hyundai Motor sa zameriava na vývoj vozidiel tak, aby vždy vytvárali priestor pre bezpečné a zdravé cestovanie. Štúdia SEVEN používa rôzne materiály šetrné k životnému prostrediu a zároveň prináša špičkové hygienické funkcie, ako sú Hygiene Airflow System a UVC sterilizácia.

Hyundai aplikoval na exteriér vozidla SEVEN bionáter a v celom interiéri sa nachádzajú hygienicky recyklované a obnoviteľné materiály. Minerálna výplň, bambusové drevo a koberec, bio živica ako aj farba interiéru využívajú obnoviteľné zdroje, ktoré môžu znížiť znečistenie životného prostredia spôsobené výrobným procesom. Rozsiahle používanie medi a hygienicky ošetrenej tkaniny s overenými antibakteriálnymi účinkami zaisťuje, že všetky povrchy v interiéri štúdie SEVEN zostanú za každých okolností čisté.

Hygienický systém prúdenia vzduchu sa inšpiruje sofistikovaným ovládaním prúdenia vzduchu v osobných lietadlách. Vo vertikálnom režime sa vzduch nasáva cez zabudované nasávacie otvory v strešných koľajničkách, z ktorých prúdi vzduch zhora nadol a odsáva sa cez vonkajší vetrací otvor umiestnený za zadnými kolesami. V horizontálnom režime prúdi vzduch od štíhlej palubnej dosky k zadným prieduchom.

Najdôležitejšie je, že tento systém sa môže aktivovať nezávisle od toho, či je vozidlo v pohybe alebo stojí, čím sa zníži vzájomná kontaminácia medzi cestujúcimi a izoluje sa prúdenie vzduchu medzi cestujúcimi vpredu a vzadu.

UVC sterilizácia sa aktivuje, keď pasažieri vystúpia z vozidla. Ovládacia páka, odkladacia zásuvka prvého radu a reproduktory sa vysunú. Následné sa aktivujú zabudované dezinfekčné UVC svetlá, ktoré pomáhajú vyčistiť vnútorný priestor od baktérií a vírusov. Okrem toho sa v zadnom sedadle nachádzajú dezinfekčné odkladacie priehradky a konzola Smart Hub na osobné veci.

Vysoký výkon s plánovaným dojazdom na elektrický pohon do vzdialenosti viac ako 480 km

Vďaka svojej všestrannej platforme E-GMP bude štúdia SEVEN schopná poskytnúť vynikajúci dojazd a ultrarýchle nabíjanie, čím poskytne zážitok z jazdy prispôsobený potrebám zákazníka. V reálnej situácii s 350 kW nabíjačkou sa štúdia SEVEN dokáže nabiť z 10 percent na 80 percent kapacity batérie za približne 20 minút. Koncept je tiež navrhnutý tak, aby dosiahol cieľový dojazd do vzdialenosti viac ako 480 km.

Automobilka Hyundai Motor po odhalení zverejnila aj video s príbehom zameraným na životný štýl, ktoré obsahuje príklad užívateľského zážitku s vozidlom SEVEN a s rôznymi zariadeniami zabudovanými na palube. Video si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/7UXyfPLElhY

Na AutoMobility LA sa predstaví aj nákladný automobil XCIENT s pohonom na palivové články

Na autosalóne AutoMobility LA bude mať svoju severoamerickú premiéru aj nový nákladný automobil Hyundai Motor s názvom XCIENT. Hyundai uzavrel celosvetové partnerstvo pri nasadzovaní nákladných vozidiel XCIENT Fuel Cell pre komerčnú prepravu a vo Švajčiarsku ich už jazdí viac ako 40. Spoločnosť Hyundai Motor teraz rozširuje svoje úsilie v Kalifornii s najväčším nasadením týchto vozidiel v USA. Model XCIENT bude na poprednom mieste vystavený aj v expozícii Hyundai, pričom priamo na mieste sa budú nachádzať aj technologickí experti pripravení odpovedať na prípadné otázky.

Na AutoMobility LA sa predstaví aj model IONIQ 5

Na autosalóne AutoMobility LA bude mať svoju severoamerickú premiéru aj model IONIQ. IONIQ 5 je úplne nové, plne elektrické, stredne veľké CUV od automobilky Hyundai. Jeho dizajn prináša nové možnosti využitia platformy E-GMP. Verzia RWD s pohonom zadných kolies ponúka s elektrickým pohonom dojazd do vzdialenosti 480 km. Interiér využíva jedinečné proporcie s rázvorom s dĺžkou až 3 000 mm, pričom rovnou podlahou zvyšuje latku komfortu a využiteľnosti. Interiér na mnohých styčných bodoch odráža záväzok automobilky Hyundai k trvalej udržateľnosti a to využívaním ekologických materiálov a farieb inšpirovaných prírodou. IONIQ 5 tiež poskytuje možnosť Vehicle-to-Load (V2L), ktorá dokáže premeniť vozidlo na nabíjačku na kolesách, takže na cestách dokáže napájať rôzne menšie spotrebiče.

* Poznámka: Vozidlo SEVEN je štúdiou a jeho vlastnosti nemožno porovnávať s budúcou sériovo vyrábanou verziou.