Hyundai na výstave IAA Mobility 2021 oznámil svoj záväzok k uhlíkovej neutralite

(Photo_1) Hyundai Motor’s booth at IAA Mobility 2021_IONIQ brand lineup.jpg
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Spoločnosť Hyundai Motor Company na veľtrhu IAA Mobility 2021 oznámila svoj záväzok stať sa do roku 2045 uhlíkovo neutrálnou.

Stratégia spoločnosti Hyundai na dosiahnutie uhlíkovej neutrality je postavená na troch pilieroch: čistá mobilita, platformy novej generácie a zelená energia. Hyundai na tohtoročnom veľtrhu IAA, ktorý sa koná od 6. do 12. septembra v nemeckom Mníchove, predstavuje aj širokú paletu svojich elektrifikovaných vozidiel a najnovšie riešenia, ktoré sú zamerané na pokrok s pozitívnou energiou.

„V súlade s víziou našej spoločnosti, Progress for Humanity (Pokrok pre ľudstvo), je spoločnosť Hyundai Motor odhodlaná urobiť správnu vec pre svet,“ povedal Jaehoon (Jay) Chang, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor Company. "Klimatické zmeny sú nepopierateľnou výzvou, ktorá si vyžaduje maximálnu a naliehavú pozornosť každého. Spoločnosť Hyundai Motor sa zaväzuje stať sa do roku 2045 uhlíkovo neutrálnou vo svojich globálnych produktoch a prevádzkach. Budeme investovať do čistejšej dopravy a ekologickejších energetických riešení, aby sme dosiahli lepšiu a udržateľnejšiu budúcnosť pre všetkých.“

Návštevníci výstavy IAA sa môžu v stánku spoločnosti Hyundai Motor oboznámiť s konceptmi batériových elektrických vozidiel, plne elektrickým modelom robotického taxíka a umelecky ladenými expozíciami, ktoré sú venované vodíkovým riešeniam. Nechýbajú modely IONIQ 5, NEXO, Kona EV či autobus s palivovými článkami Elec City Fuel Cell.

„Vďaka novému umiestneniu a hybridnému formátu so živým digitálnym prenosom sa tohtoročný veľtrh IAA od predchádzajúcich podujatí líši a my sme veľmi radi, že sa na ňom opäť zúčastňujeme ako vystavovateľ,“ povedal Michael Cole, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor Europe. „Sme nadšení, že sa môžeme podeliť o našu víziu budúcnosti, ktorá presahuje automobilovú mobilitu. Okrem toho načrtávame náš plán, ktorý umožní, aby bola spoločnosť nevyhnutne uhlíkovo neutrálna, pretože v stávke je budúcnosť planéty. “

Cesta k uhlíkovej neutralite

Na tohtoročnom veľtrhu IAA sa spoločnosť Hyundai Motor zaviazala, že do roku 2040 zníži svoje emisie uhlíka o 75 percent v porovnaní s rokom 2019. Do roku 2045 dosiahne Hyundai uhlíkovú neutralitu vo svojich produktoch a globálnych prevádzkach.

Integrovaná, mnohorozmerná stratégia spoločnosti Hyundai Motor pre uhlíkovú neutralitu pozostáva z troch pilierov: rozšírenie radu čistých automobilov, vývoj platforiem novej generácie a investovanie do riešení a technológií zelenej energie.

Pilier 1: Čistá mobilita

Od prvého odhalenia svojho koncepčného elektrického vozidla v roku 1991 spoločnosť Hyundai Motor urobila pokrok smerom k zníženiu uhlíka prostredníctvom svojho vedúceho postavenia v oblasti čistej mobility.

Hyundai Motor sa zaväzuje v nasledujúcich rokoch postupne zvyšovať podiel predaja vozidiel s nulovými emisiami (ZEV). Do roku 2030 plánuje Hyundai zabezpečiť, aby 30 percent jeho globálneho predaja tvorili bezemisné vozidlá a do roku 2040 spoločnosť očakáva, že 80 percent z celkového predaja vozového parku budú predstavovať batériové elektrické vozidlá (BEV) a vozidlá s vodíkovými palivovými článkami (FCEV).

V Európe plánuje Hyundai od roku 2035 ponúkať iba bezemisné vozidlá. Do roku 2040 bude Hyundai postupne na hlavných trhoch ukončovať predaje všetkých vozidiel využívajúce fosílne palivá, čím podporí prechod na čistú mobilitu.

Batériové elektrické vozidlo (BEV)

V auguste 2020 spoločnosť Hyundai Motor uviedla na trh svoju novú značku IONIQ, vyhradenú pre batériové elektrické vozidlá (BEV), čím podporila svoj záväzok v ére elektrifikovanej mobility. Neskôr v tom istom roku Hyundai Motor Group, materská spoločnosť spoločnosti Hyundai Motor Company, predstavila svoju elektricko-globálnu modulárnu platformu (E-GMP) vyhradenú pre BEV.

Model IONIQ 5 spoločnosti Hyundai Motor, ktorý bol uvedený na trh vo februári 2021, je prvým modelom značky, ktorý je postavený na platforme E-GMP. IONIQ 5 stanovil nový štandard pre životný štýl elektrickej mobility s udržateľnými a inovatívnymi funkciami, ako sú 400 V a 800 V viacnásobné nabíjanie či funkcia Vehicle-to-Load (V2L).

Ďalším BEV modelom spoločnosti Hyundai bude model IONIQ 6, ktorý sa inšpiruje konceptom Prophecy EV, ktorý je tiež k dispozícii na výstave IAA 2021. IONIQ 6 ponúkne skúsenosti s BEV so zameraním na riešenia, ktoré sa budú hodiť k akémukoľvek životnému štýlu.

Elektrické vozidlo s palivovými článkami (FCEV)

Hyundai Motor investuje do technológie vodíkových palivových článkov viac ako 20 rokov. Hyundai uviedol v roku 2013 na trh model ix35, prvý sériovo vyrábaný FCEV na svete, po ktorom nasledovalo v roku 2018 NEXO, SUV, ktoré je k dispozícii výlučne s palivovými článkami. V minulom roku spoločnosť dodala zákazníkom vo Švajčiarsku vozidlo XCIENT Fuel Cell, prvý sériovo vyrábaný ťažký nákladný automobil s palivovými článkami. Hyundai tiež nedávno v Mníchove predstavil svoj autobus Elec City Fuel Cell, ktorý je teraz v Európe v testovacej prevádzke.

Na výstave IAA Hyundai predstavuje aj svoju osobnú cestovnú mapu FCEV na niekoľko nasledujúcich rokov. V roku 2023 uvedie Hyundai nové NEXO a prinesie ďalší model viacúčelového vozidla typu MPV na vodíkový pohon. Hyundai plánuje po roku 2025 uviesť na trh aj veľké SUV poháňané palivovými článkami.

Pilier 2: Platformy ďalšej generácie

Spoločnosť Hyundai Motor významne investovala aj do oblastí dopravných platforiem ďalšej generácie. To zahŕňa inovatívny súbor možností mobility z bodu A do bodu B, ako sú Urban Air Mobility (UAM) a autonómne vozidlá, ktoré ponúkajú väčšiu voľnosť pohybu bez uhlíkovej stopy. Tieto platformy sú tiež v súlade s víziou spoločnosti Progress for Humanity a potvrdzujú záväzok spoločnosti Hyundai zlepšiť obývateľnosť mestských oblastí pre budúce generácie.

Robotaxi na báze IONIQ 5

Spoločnosť Hyundai Motor predstavuje na veľtrhu IAA Mobility 2021 prvý pohľad na svoj model robotického taxíka. Hyundai spolupracoval s firmou Motional, globálnym lídrom v autonómnych technológiách, na vývoji vozidla na báze IONIQ 5 s autonómnym riadením SAE úrovne 4.

Vďaka pokročilému balíku senzorov pripojenému k najnovšiemu elektrickému modelu spoločnosti Hyundai má robotaxi technologický dizajn, ktorý oslavuje inovácie autonómnej prevádzky. Vozidlo bude vybavené rozhraniami, ktoré cestujúcim umožnia počas jazdy intuitívne komunikovať s vozidlom. Spoločnosť Motional začne s prepravou cestujúcich v IONIQ 5 robotaxíkoch v roku 2023.

Mestská letecká mobilita (UAM)

Na výstave CES 2020 spoločnosť Hyundai predstavila koncepčný model UAM S-A1, ktorý bol vyvinutý na základe štyroch princípov: bezpečný, tichý, cenovo dostupný a zameraný na cestujúcich. Hyundai Motor si kladie za cieľ uviesť na trh plne elektrický model UAM optimalizovaný pre vnútromestskú prevádzku v roku 2028. V roku 2030 plánuje spoločnosť spustiť regionálnu leteckú dopravu, ktorá spája susedné mestá.

Pilier 3: Zelená energia

Uhlíkovo neutrálna stratégia spoločnosti Hyundai Motor smeruje k prechodu na bezemisné vozidlá ZEV. Cieľom je poskytnúť čistejšie a ekologickejšie energetické riešenia pre všetkých. To zahŕňa nielen využívanie obnoviteľnej energie vo výrobných závodoch spoločnosti, ale aj dlhodobé investície do budúcich technológií, ako je zelený vodík na báze obnoviteľnej energie, Vehicle-to-grid (V2G) a Second Life Battery Energy Storage System (SLBESS).

Zelený vodík

Očakáva sa, že zelený vodík získavaný elektrolýzou vody generovanej nízkouhlíkovými zdrojmi energie výrazne zníži emisie uhlíka. Spoločnosť Hyundai Motor investovala do globálnych startupov, ako je napríklad H2Pro, aby spolupracovala v oblasti zeleného vodíka. Hyundai okrem toho plánuje zriadiť zelenú vodíkovú infraštruktúru v krajinách so silnou vládnou podporou a bohatými obnoviteľnými zdrojmi energie.

Redukcia uhlíka na miestach

Spoločnosť Hyundai Motor sa venuje mnohým aktivitám, ktoré znižujú množstvo emisií uhlíka a ďalších skleníkových plynov, produkovaných jej výrobnými procesmi. Činnosti spoločnosti zahŕňajú pokračovanie v aktivitách znižovania energie a výstavbu ekologických závodov ich premenou na obnoviteľné zdroje energie, ako je fotovoltaická energia.

V júli sa spoločnosť Hyundai Motor spolu s ďalšími pobočkami spoločnosti Hyundai Motor Group pripojila ku globálnej iniciatíve RE100 spoločnosti Climate Group, ktorá sa zaviazala smerovať k 100 percentám obnoviteľnej energie. V rámci záväzku bude závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) prvým závodom spoločnosti Hyundai, ktorý v roku 2022 úplne premení svoje využitie elektrickej energie na obnoviteľné zdroje energie. Cieľom spoločnosti je do roku 2040 naplniť potreby elektrickej energie vo viac ako 90 percentách svojich globálnych prevádzok obnoviteľnou energiou. Hyundai sa zaväzuje, že do roku 2045 bude všetky svoje globálne prevádzky poháňať iba energiou z obnoviteľných zdrojov.

Z vozidla do siete (V2G)

V2G je najnovšia technológia, ktorá umožňuje energiu vracať späť do elektrickej siete z batérie elektromobilu. Umožňuje efektívne riadiť dopyt po energii, najmä v čase špičky, a tým znižuje závislosť od fosílnych palív.

Hyundai v súčasnosti realizuje niekoľko pilotných programov V2G s rôznymi zainteresovanými stranami na trhu. Spoločnosť plánuje implementovať funkciu V2G do svojich nadchádzajúcich elektrických modelov.

Second Life Battery Energy Storage System (SLBESS)

Hyundai tiež hľadá nové riešenia pre využitie batérií s ukončenou životnosťou a ich transformáciu na nový systém skladovania energie. Hyundai v súčasnej dobe spolupracuje s rôznymi miestnymi energetickými partnermi na realizácii pilotných projektov pre opätovné komerčné použitie batérií elektrických vozidiel druhej generácie. Spoločnosť má tiež budúci rok otestovať aplikáciu SLBESS v Nemecku.

„IAA Mobility je ideálnou príležitosťou na odhalenie našej globálnej vízie uhlíkovej neutrality. IAA je ďalším míľnikom na ceste trvalej udržateľnosti, ktorú sme roky pripravovali. Spoločnosť Hyundai Motor zostane vytrvalá v úsilí o uhlíkovú neutralitu a bude priekopníkom vo vývoji holistických riešení, “povedal Thomas Schemera, globálny marketingový riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor Company.

„Hyundai ako poskytovateľ inteligentných riešení mobility taktiež usiluje o poskytovanie energetických riešení pre firmy a spoločnosť ako celok. Klimatické zmeny sa nevyriešia bez spoločného úsilia. V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť urobiť viac pre životné prostredie prostredníctvom viacerých projektov udržateľnosti. Týmto pozývame všetkých, aby sa k nám pridali na našej ceste k čistejšej budúcnosti,“ dodal Schemera.