Hyundai Motor radikálne pretvoril úplne nový SUV model SANTA FE

Hyundai SANTA FE
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Úplne nový SUV model SANTA FE od Hyundai Motor Company sa dnes predstavil v digitálnej svetovej premiére spolu s konceptom Open for More, ktorý vyjadruje radikálnu transformáciu modelu zameranú na jeho nový široký otvor, ktorý vznikne po otvorení veka batožinového priestoru.

  • Úplne nový model SANTA FE rozširuje v rámci konceptu Open for More každodenné zážitky prepojením mesta a prírody, interiéru aj exteriéru.

  • Na pripomenutia odkazu SANTA FE sa film k svetovej premiére modelu natáčalv okolí mesta Santa Fe v Novom Mexiku.

  • Dlhší rázvor ponúka vylepšené sedenie v treťom rade, najväčší vnútorný priestor a najväčší otvor po otvorení veka batožinového priestoru vo svojej triede, čím vznikne priestor ako na terase.

  • Piata generácia modelu SANTA FE dostala množstvo prémiových, komfortnýcha pohodlných funkcií, z ktorých niektoré sú buď prvé na svete, prvé vo svojej triede, alebo najlepšie vo svojej triede.

  • Prémiové funkcie zahŕňajú Relaxačné sedadlo vodiča s opierkou nôh, sterilizačný priečinok UV-C, duálny systém bezdrôtového nabíjania pre smartfóny, panoramatický zakrivený displej a ďalšie.

  • Úplne nový model sa začne v Európe predávať v prvej polovici roku 2024.

  • Digitálnu svetovú premiéru úplne nového modelu SANTA FE si môžete so slovenskými titulkami pozrieť na oficiálnom YouTube kanáli Hyundai Worldwide: https://www.youtube.com/@HyundaiWorldwide

Na pripomenutie si dedičstva a ikonického významu označenia SANTA FE, ktoré siaha od prvej generácie po štvrtú a vyvrcholil uvedením piatej generácie, sa globálne uvedenie na trh a natáčanie filmu k svetovej premiére uskutočnili v nádhernom okolí mesta Santa Fe v Novom Mexiku, ktoré poslúžilo ako zdroj inšpirácie pre vznik označenia SANTA FE.

Vo filme uvedenom v rámci svetovej premiéry úplne nového modelu SANTA FE so širokým vekom batožinového priestoru sa plynulo spája interiér s exteriérom a rozširuje tak každodenné zážitky užívateľov. Priestor okolo veka batožinového priestoru, ktorý kedysi slúžil iba na odkladanie batožiny, sa teraz stáva otvorenou terasou, ktorú možno jednoducho využiť na užívanie si okolitého sveta.

Piata generácia modelu SANTA FE umocňuje príťažlivosť stredne veľkého SUV vhodného do mesta a pripraveného na dobrodružstvo, a to aj vďaka najlepšiemu vnútornému priestoru v triede pripomínajúcemu terasu. Podarilo sa to dosiahnuť dlhším rázvorom a väčším otvorom, ktorý vznikne po otvorení veka batožinového priestoru. Dlhší rázvor umožňuje novému modelu ponúknuť pohodlnejšie sedenie v treťom rade sedadiel.

Hyundai Motor vysielal film o úplne novom modeli SANTA FE v rámci digitálnej svetovej premiéryna firemných kanáloch.

Od debutu prvej generácie modelu SANTA FE pred 23 rokmi si toto ikonické SUV získalo srdcia miliónov zákazníkov na celom svete,ʺ povedal Jaehoon Chang, prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Company. „Odvážna a výrazná identita úplne nového modelu SANTA FE, ktorá zahŕňa bezhraničné voľné priestory aj mestskú krajinu, vytvorí bezkonkurenčnú ponuku na trhu stredne veľkých SUV

Dizajn exteriéru odráža rastúci trend outdoorového životného štýlu

Pri prvej generačnej zmene modelu SANTA FE od roku 2018 prijala spoločnosť Hyundai Motor nezvyčajnú dizajnovú stratégiu tým, že začala od zväčšenia otvoru veka batožinového priestoru, aby umocnila pôžitok z okolitého prostredia, a až následne pristúpila k tvorbe dizajnu exteriéru.

Efektívny, hranatý tvar a dlhý rázvor pomáhajú podčiarknuť výrazný vzhľad, zatiaľ čo výrazný,no jemne spracovaný dizajn exteriéru sa dobre hodí do mestského, aj do prírodného prostredia.

Úplne nový model Santa Fe je SUV, ktoré nachádza dokonalú rovnováhu medzi mestským životom a nádhernou prírodou a zvláda všetko – od rušných rodinných ciest až po kempingové dobrodružstvá,ʺ povedal SangYup Lee, výkonný viceprezident a riaditeľ Hyundai Global Design Center. „S dlhším rázvorom, priestranným interiérom a priestorom pod vekom batožinového priestoru ako na terase sa nový model SANTA FE opiera o svoje silné stránky SUV, aby ponúkol viac všestrannosti ako kedykoľvek predtým a pridal k tomu prémiový užívateľský zážitok

Predná časť úplne nového modelu SANTA FE na prvý pohľad pôsobí vďaka vysokej kapote, svetlometom v tvare písmena H a ostro ohraničeným blatníkom výrazným dojmom. Svetlometyv tvare písmena H a dizajn spodnej časti predného nárazníka čerpajú inšpiráciu zo znaku Hyundai a vytvárajú odvážny a výrazný imidž.

Dlhší rázvor dodáva úplne novému modelu SANTA FE pocit vznešenosti. Čisté bočné tvary dopĺňajú výrazná línia strechy, veľkorysý objemom okolo blatníkov, robustné blatníky, kratší predný previsa 21-palcové disky kolies s nápadným dizajnom.

Pohľad zozadu, ktorý sa vyznačuje širším vekom batožinového priestoru, posilňuje pocit odolnosti a zároveň vytvára jednoduchší, plastický vzhľad. Zadné svetlá v tvare písmena H ladia s prednými svetlami v tvare písmena H a dotvárajú charakteristický vzhľad úplne nového modelu SANTA FE.

Na svetových trhoch je nový model dostupný v 10 farbách exteriéru, vrátane čiernej Abyss Black Pearl, bielej Creamy White Pearl, bielej Creamy White Matte, striebornej Typhoon Silver Metallic, sivej Magnetic Grey Metallic, zelenej Ocado Green Pearl, oranžovej Terracotta Orange, fialovej Cyber Sage Pearl, mosadznej Earthy Brass Metallic Matte a modrej Pebble Blue Pearl.

Horizontálne a vertikálne prvky dizajnu interiéru úhľadne vyjadrujú odolný charakter SUV

Úplne nový interiér modelu SANTA FE vytvára kontrast k exteriéru tým, že zdôrazňuje horizontálne a vertikálne dizajnové prvky a ladí s tónom a náladou exteriéru. Dizajn v tvare písmena H sa nachádza na palubnej doske a otvoroch klimatizácie, aby zvýšil pocit otvorenosti a vytvoril jedinečnú dizajnovú rovnováhu.

Nový interiér prichádza s užitočnými funkciami, ako sú UV-C sterilizačný priečinok a duálny systém bezdrôtového nabíjania pre smartfóny, aby tak vznikol sofistikovaný užívateľský zážitok s praktickými vlastnosťami SUV. Prvý panoramatický zakrivený displej modelu SANTA FE vo svojej triede, ktorý zahŕňa 12,3-palcovú digitálnu prístrojovú dosku a informačno-zábavný systém, zlepšuje výhľad vodiča a vytvára pocit luxusu.

S dlhším rázvorom ponúka úplne nový model SANTA FE na svoju triedu špičkový vnútorný priestor. Plne sklopné sedadlá v druhom a treťom rade vytvárajú vzadu priestor podobný terase so širším otvorom batožinového priestoru, vďaka čomu si majitelia môžu pohodlne užívať okolie. Tento príťažlivý prvok odráža využitie zberu veľkých dát spoločnosťou Hyundai Motor na identifikáciu záujmu zákazníkov o najnovšie trendy outdoorového životného štýlu, ako sú kempovanie v autea dobrodružstvá náročné na vybavenie.

Celý interiér modelu SANTA FE využíva ekologické materiály na mäkké povrchy, ako sú čalúnenie stropu, koberce, poťahy operadiel a sedadiel, ako aj napríklad na palubnú dosku, obloženie dvería sedadlá. Najmä koženkové sedačky sú vyrobené z materiálov, ktoré minimalizujú riziká pre ľudské zdravie a v Európe získali certifikát Class 1 – bezpečné pre dojčatá do veku 3 rokov.

Ekologické materiály majú svoje miesto aj na exteriéri vozidla. Lesklá čierna farba na vonkajšej lište využíva recyklované karbónové materiály.

Úplne nový model SANTA FE ponúka na výber päť farieb interiéru vrátane čiernej Obsidian Black, sivej Supersonic Grey, hnedej Pecan Brown, zelenej Forest Green a čiernej Black Ink.

Praktický profil karosérie uľahčuje mestské aj outdoorové aktivity

Úplne nový model SANTA FE ponúka na svoju triedu špičkový objem batožinového priestorua veľkorysé otváranie veka batožinového priestoru, čo je skvelé pre mestský životný štýl a zapôsobí pri outdoorových aktivitách, pričom ponúka dostatok priestoru na všetko – od športovéhopo kempingové vybavenie. Nový model maximalizuje využitie vo vonkajšom prostredí vďaka skrytému pomocnému úchopu umiestnenému v C-stĺpiku, čo zlepšuje prístup na strechu.

V prípade úplne nového modelu SANTA FE dala automobilka Hyundai prednosť vnútornému priestoru zväčšením priestoru na nohy v druhom a v treťom rade. SUV ponúka v treťom rade najviac komfortu vo svojej triede (so sklápaním sedadiel tretieho radu) a väčšiu vnútornú výšku, čím reaguje na spätnú väzbu od zákazníkov.

Dĺžka priestoru pre nohy v druhom rade modelu SANTA FE s benzínovým pohonom sa zväčšilao 35 mm na 1 075 mm. Dĺžka priestoru na nohy v druhom rade s hybridným pohonom sa zväčšilao 20 mm na 1 055 mm. Dĺžka priestoru na nohy v treťom rade sa zväčšila o 15 mm na 761 mm.

SUV ponúka najlepší priestor na hlavu v treťom rade vo svojej triede. Výška na hlavu v treťom rade sa zvýšila o 69 mm na 958 mm. Výška sedadiel v treťom rade sa zvýšila o 30 mm na 282 mm. Sedadlá v treťom rade sa dajú sklopiť o 10 stupňov, čo predstavuje nárast oproti predchádzajúcej generácii.

Prémiové funkcie zvyšujú komfort a pohodlie v mestách aj za ich hranicami

Na zlepšenie užívateľského zážitku dostal úplne nový model SANTA FE prémiové funkcie zamerané na zvýšenie pohodlia a komfortu, z ktorých niektoré sú buď prvé na svete, prvé vo svojej triede, alebo najlepšie vo svojej triede.

Relaxačné sedadlo s opierkou nôh v prvom rade umožňuje cestujúcim relaxovať v pohodlnej polohe, ktorá pomáha pasažierom simulovať beztiažový zážitok. Vďaka 6,6-palcovému plne dotykovému displeju ovládania klimatizácie je nastavenie vykurovania a chladenia ešte intuitívnejšie.

V šesťmiestnej verzii zvyšujú pohodlie zadných pasažierov v druhom rade samostatné elektricky sklopné sedadlá s lakťovými opierkami. Elektricky nastaviteľné a sklápateľné sedadlá v druhom rade umožňujú nastavenie uhla vankúša, čím ako prvé na svete vytvoria relaxačný režim.

Úplne nový model SANTA FE ponúka ako prvý na svete obojstranný úložný priestor s viacerými konzolami, ktorý môžu otvárať cestujúci vpredu aj vzadu.

Pokiaľ vo výhľade dozadu bránia predmety uložené v batožinovom priestore, umožní digitálne stredové zrkadlo vodičovi vidieť, čo sa deje za vozidlom a v noci poskytuje jasnejší obraz, takže vodič lepšie vidí dozadu.

Medzi ďalšie praktické funkcie úplne nového modelu SANTA FE patrí jeho vysokorýchlostný duálny systém bezdrôtového nabíjania smartfónov. Jeho súčasť tvorí aj USB-C konektor (max. 27 W). Okrem toho sa na vrchnej časti skrinky priestoru pred vodičom nového modelu SANTA FE nachádza aj prvý UV-C sterilizačný priečinok svojho druhu, ktorý umožňuje jednoduchú sterilizáciu často používaných predmetov, ako sú mobilné telefóny, peňaženky a podobne.

Aktualizácie pomocou internetového pripojenia OTA (over-the-air) vždy udržiavajú systémy vozidla s najnovším softvérom bezdrôtovou aktualizáciou kľúčových ovládačov vo vozidle bez toho, aby zákazníci museli navštíviť servisné stredisko Hyundai.

Ďalšiu prvotriednu funkciu predstavuje digitálny kľúč Digital Key 2 pre vstup do vozidla/štartovanie a diaľkové ovládanie prostredníctvom smartfónu zákazníkov pomocou protokolov Near-field Communication (NFC), Bluetooth Low Energy (BLE) a Ultra-wideband (UWB).

Radarová výstraha na obsadenie zadných sedadiel Rear Occupant Alert (ROA) pomáha vodičovi pripomenúť, že na zadných sedadlách sa nachádzajú cestujúci. Ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré sa aktivuje po vypnutí zapaľovania.

Proaktívne asistenčné systémy vodiča a bezpečnostné prvky poskytujú pokoj a istotu pri jazde

Úplne nový model SANTA FE dostal bohatú výbavu s množstvom asistenčných a bezpečnostných prvkov, ktoré znižujú namáhanie vodiča a poskytujú pohodlný a pokojný zážitok z jazdy, či už ideo obyčajné dochádzanie za prácou, alebo pri ceste za víkendovým dobrodružstvom.

Asistent na predchádzanie zrážke vpredu Forward Collision-Avoidance Assist 2 môže poskytnúť varovanie a núdzové brzdenie, ak vozidlo vpredu spomalí, alebo ak deteguje riziko čelnej kolízie.

Asistent sledovania jazdného pruhu Lane Following Assist 2 využíva kameru namontovanúna čelnom skle, ktorá pomáha rozpoznať vybočenie vozidla a vytvorí mierne zásahy do riadenia, aby sa vozidlo vrátilo späť do stredu jazdného pruhu.

Nová Výstraha pred únavou Driver Attention Warning (DAW) analyzuje pozornosť vodiča a v prípade potreby môže poskytnúť varovanie.

Inteligentný tempomat 2 využíva údaje z navigácie a pomáha udržiavať bezpečnú rýchlosť pri prechádzaní zákrutami na diaľniciach. Asistent jazdy na diaľnici Highway Driving Assist 2 pomáha udržiavať nastavenú rýchlosť a vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla. Pomáha aj pri zmene jazdného pruhu počas jazdy na diaľnici a počas jazdy udržiava vozidlo v strede jazdného pruhu.

Medzi ďalšie asistenčné a bezpečnostné prvky nového modelu SANTA FE patria Inteligentný asistent čítania dopravných značiek s obmedzením rýchlosti Intelligent Speed Limit Assist, Cúvacia kamera Rear View Monitor, Asistent predchádzania kolíziám pri premávke zozadu Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist, Parkovacie snímače vpredu aj vzadu, Pohľad na priestor okolo vozidla Surround View Monitor, Inteligentný asistent parkovania na diaľku Remote Smart Parking Assista Asistent bezpečného vystupovania Safe Exit Assist.

Dostatok úsporných pohonov na dochádzanie do mesta aj na outdoorové dobrodružstvá

V Európe si záujemcovia o nový model SANTA FE môžu vybrať z dvoch možností pohonu vrátane 1,6-litrového preplňovaného hybridného pohonu (Gamma III 1.6 T-GDI HEV – 6AT), alebo 1,6-litrového preplňovaného plug-in hybridného pohonu (Gamma III 1.6 T-GDI PHEV – 6AT) s maximálnym výkonom motora 117 kW (160 k) a maximálnym krútiacim momentom 265 Nm.

Plány marketingu a predaja, predstavenie štúdie XRT

Úplne nový model SANTA FE príde na európske trhy v prvej polovici budúceho roka.

Pôvodný model SANTA FE bolo naše úplne prvé SUV predstavené v USA. Dnes máme dobre rozpoznateľné a uznávané portfólio 14 modelov SUV, ktoré zahŕňa modely so spaľovacím motorom, elektrické, hybridné, plug-in hybridné vozidlá, ako aj modely s vodíkovými palivovými článkami,ʺ povedal José Muñoz, prezident a globálny prevádzkový riaditeľ Hyundai Motor Company. „S modelom SANTA FE 2024 pokračujeme v našej pôsobivej transformácii značky Hyundai a širšieho prostredia SUV. Nový model SANTA FE predstavuje dokonalého spoločníka na každodenné dobrodružstvá s moderným, prémiovým nádychom

Automobilka Hyundai Motor predstavila aj štúdiu XRT Concept prispôsobenú rôznym potrebám outdoorových nadšencov. Štúdia XRT je navrhnutá tak, aby s istotou a ľahkosťou zvládala náročné terény a ponúkla všestranné využitie pre outdoorový životný štýl. Zatiaľ čo výbava SANTA FE Calligraphy sa zameriava na prémiový mestský životný štýl, koncept XRT podnecuje nanajvýš dobrodružného ducha a zameriava sa na splnenie túžob ľudí, ktorí hľadajú vzrušenie z divočiny.

Technické údaje

Úplne nový model SANTA FE

Gamma III 1.6 T-GDI HEV (6AT)

Maximálny výkon motora 132 kW (180 k)

a maximálny krútiaci moment 265 Nm

Gamma III 1.6 T-GDI PHEV (6AT)

Maximálny výkon motora 117 kW (160 k)

a maximálny krútiaci moment 265 Nm4

Rozmery

Dĺžka

4 830 mm

Šírka

1 900 mm

Výška

Strecha: 1 720 mm/Strešný nosič: 1 770 mm

Strecha: 1 730 mm/strešný nosič: 1 780 mm (verzia Calligraphy)

Rázvor kolies

2 815 mm

Priestor na hlavu

(Bez/so strešným oknom)

Vpredu

1 045 /1 020 mm

2. rad

1 030/1 007 mm

3. rad

958 mm

Priestor na nohy

Vpredu

1 052 mm

2. rad

1 075 mm

3. rad

761 mm

Priestor na ramená

Vpredu

1 511 mm

2. rad

1 475 mm

3. rad

1 360 mm

Objem batožinového priestoru/šírka otvoru veka

725 l/1 275 mm (+91 l/+145 mm oproti predchádzajúcemu modelu SANTA FE)

Pohonné ústrojenstvo

1.6 T-GDI HEV

1.6 T-GDI PHEV

Hmotnosť (kg)

2 225

2 295

0 – 100 km/h (s)

9,5

9,1

Najvyššia rýchlosť (km/h)

190

190

Spotreba paliva(l/100 km)

6,45

1,6

Pneumatiky

235/60R 18, 255/45R 20, 255/45R 21

Brzdový systém

Predné

Zadné

Farby exteriéru

10 farieb exteriéru na svetových trhoch: čierna Abyss Black Pearl, biela Creamy White Pearl, biela Creamy White Matte, strieborná Typhoon Silver Metallic, sivá Magnetic Grey Metallic, zelená Ocado Green Pearl, oranžová Terracotta Orange, fialová Cyber Sage Pearl, mosadzná Earthy Brass Metallic Matte a modrá Pebble Blue Pearl.

Farby interiéru

čierna Obsidian Black, sivá Supersonic Grey, hnedá Pecan Brown, zelená Forest Green a čierna Black Ink.

* Poznámka: Údaje o výkonoch a spotrebe nie sú konečné a budú oznámené, resp. upresnené v budúcnosti. Technické údaje a funkcie vozidla sa môžu líšiť v závislosti od krajiny/regiónu a môžu sa zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.

Zdroje: hyundai.sk