HRE3D+ alebo tiež prvé kolesá na svete z titanu, ktoré pochádzajú z 3D tlačiarne

HRE3D+ kolesá
Publikoval Denis

Titán patrí k obľúbenému kovu, ktorý sa využíva v leteckom priemysle, a to najmä vďaka tomu, že je ľahký a veľmi odolný voči korózií. Na druhú stranu kvôli vysokému bodu tavenia sa oproti bežným kovovým zliatinám ťažšie spracúva a patrí tak k drahším materiálom. Okrem vyššej ceny a teda nákladov, no aj komplexnosti zostáva automobilové odvetvie verné kovovým zliatinám (najmä zliatinám hliníku) a v poslednej dobe taktiež kolesám z uhlíkových vlákien, pokiaľ je úmyslom automobil čo najviac odľahčiť.

Technológia 3D tlače prináša nové možnosti

Obsah

Vďaka technológiam, ktoré neustále posúvajú hranice v celom spektre rôznych odvetví, sa však môžeme tešiť na použitie iných materiálov, napríklad titanu, ktorý je ľahší a dodáva kolesám väčšiu pevnosť. Spoločnosť HRE sa zameriava prevažne na výrobu kolies z hliníkových zliatín, no prednedávnom sa pustila do unikátneho projektu a spojila sa s tímom GE Additive, aby vyhotovili prototyp kolies z titánu za použitia 3D tlače.

Rýchlejšia, efektívnejšia a šetrnejšia výroba

Tieto nové kolesá nesú označenie HRE3D+ a boli vyhotovené vďaka strojom, ktoré roztavia titán vo forme prášku vrstvu po vrstve za použitia elektrónových lúčov - docieliť komplexnejšie tvary by bez tejto technológie nebolo možné. HRE taktiež tvrdí, že proces 3D tlače je oveľa rýchlejší a zároveň efektívnejší než napríklad klasická výroba kolies z hliníkových zliatín.

V prípade klasickej výroby kolies z hliníkových zliatín je totiž potrebný zhruba 45 kg blok zliatín, z ktorého sa pri výrobe odstráni až 80% hmotnosti. Na druhú stranu pri aditívnom procese výroby pomocou 3D tače sa spracovaním (tlačou) odstráni iba 5% hmotnosti materiálu (ktorý sa môže použiť pri ďalšej výrobe).

Výsledkom spolupráce medzi HRE a GE Additive sú kolesá vyrobené z piatich samostatných kusov a okrajom z uhlíkových vlákien, ktoré sú naozaj jedinečné a prvé svojho druhu. No a nasadené na McLaren P1 vyzerajú jednoducho neskutočne!

Pokiaľ ti angličtina nerobí problém, odporúčame pozrieť video, v ktorom sa okrem iného opisuje aj proces tvorby týchto kolies: