AUTORIDE

Felicie dosiahli cenové dno, prvé kusy však budú čoskoro veteránmi

Pobočka AAA - Bratislava
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

Počet inzerovaných vozidiel známeho modelu Škoda Felicia, ktorého automobilka vyrobila celkom 1 420 441 kusov, sa neustále zmenšuje. Za posledné tri roky klesol o 26 %. Vlani ich predávajúci na Slovensku ponúkali 3 007. Najčastejšia cena inzerovanej Felicie sa za posledné tri roky už výrazne nezmenila, pohybovala sa medzi 600 a 700 eurami. Model sa dostal na cenové dno, z ktorého by sa mohol, vzhľadom k svojmu veku, začať pomaly odrážať. Najstarším kúskom totiž chýba už len pár rokov do zisku veteránskych značiek. Vyplýva to z kontinuálneho monitoringu trhu ojazdených vozidiel, ktoré realizuje medzinárodná sieť autocentier AAA AUTO.

Škoda Felicia bola pri svojom uvedení na trh prelomovým vozidlom, ktoré bolo z časti navrhnuté na papieri a z časti na počítači. V porovnaní s hranatým Favoritom išlo o doslova revolučné auto, ktoré automobilka vyrábala v rokoch 1994 – 2001. Aj keď by sa niekomu mohlo zdať, že týmto vozidlám už dávno odzvonilo, v ponuke ich nájdete aj dnes. Vzhľadom k veku a stavu mnohých z nich narazíte na ne prevažne v inzerátoch od súkromných predávajúcich. „Tento model má stále svojich fanúšikov. Sú to hlavne motoristi, ktorí preferujú jednoduchosť pred vozidlami preplnenými elektronikou. Zachovalé kúsky z limitovaných edícií môžu tiež budiť záujem zberateľov, ktorí si ich zaobstarajú s úmyslom vlastniť za pár rokov veterána,“ komentuje záujem o model Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO.

Vo februári si mohli záujemcovia vyberať zo 176 Felicií, ktoré mali najčastejšie 18 rokov a 150 000 najazdených kilometrov. Tento model, ktorý v roku 1994 stál pri výrazne nižších platoch v základnej výbave v prepočte 8 000 eur, v minulom mesiaci predávajúci najčastejšie inzerovali za 650 eur.

Za posledný mesiac sa v celkovej inzertnej ponuke jazdeniek na Slovensku neodohrali žiadne zásadné zmeny. Počet inzerovaných vozidiel vzrástol iba o 454 kusov na 52 853. Takmer sa nezmenila ani najčastejšia inzerovaná cena, ktorá klesla o deväť eur na hodnotu 5 990. Vek vzrástol o jeden a pol mesiaca na deväť rokov a štyri mesiace. Najviac jazdeniek ponúkali predávajúci v Nitrianskom kraji (8 043) za najčastejšiu cenu 5 000 eur a so 178 000 najazdenými kilometrami. Z najmenšej ponuky si mohli vyberať záujemcovia v Prešovskom kraji (4 484), kde jazdenky inzerovali za najčastejšiu cenu 5 200 eur a so 180 000 najazdenými kilometrami.

Rovnako veľké zmeny nenastali vo februári ani medzi TOP 10 najinzerovanejšími modelmi. Naďalej tu kraľovala Škoda Octavia, nasledovaná Volkswagenom Passat, Škodou Fabia a Volkswagenom Golf. Jediná zmena sa odohrala na piatej a šiestej pozícii, kde Škoda Superb preskočila BMW 3.

Top 10 najinzerovanejších jazdeniek