Edícia F-Pace 90th Anniversary Edition oslavuje deväť dekád inovácií značky Jaguar

Jaguar F-PACE 90th Anniversary Edition
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Jaguar oslavuje 90 rokov priekopníckeho dizajnu, výkonu a inovácií práve v čase, keď sa blíži k plne elektrickej budúcnosti. Svoje schopnosti si pripomenie s novou špeciálnou edíciou jedného zo svojich najúspešnejších vozidiel – luxusného výkonného SUV modelu F-PACE.

  • Automobilka Jaguar sa blíži k deviatim dekádam inovácií a výroby spaľovacích motorov a tento míľnik oslavuje v modelovom roku 2025 edíciou F-PACE 90th Anniversary Edition.

  • Ponúka metalický lak, tmavé sklá, posuvnú panoramatickú strechu a 3D priestorovú kameru,čo zvyšuje príťažlivosť a hodnotu verzie 90th Anniversary Edition.

  • Oceňovaný model F-PACE kombinuje presvedčivý exteriér, krásne spracovaný interiér a pokročilé motory, vrátane úsporného plug-in hybridu a preplňovaného benzínového motora V8.

  • Plug-in hybridný pohon ponúka dojazd na elektrický pohon do vzdialenosti 64 km** (WLTP)a rýchle nabíjanie z 0 na 80 % za krátkych 30 minút

  • Model F-PACE SVR 575 Edition z roku 2023 s výkonom zvýšeným o 18 kW (25 k) predstavuje najvýkonnejší model F-PACE, aký bol kedy vyrobený, zameraný na nekompromisný výkon.

  • Model F-PACE bol vôbec prvým SUV značky Jaguar a ide o jeden z jeho najúspešnejších modelovs 328 000 vozidlami vyrobenými v závode v meste Solihull.

Záverečný model F-PACE 90th Anniversary Edition (dostupný pre všetky verzie okrem F-PACE 400 Sport a SVR) sa vyznačuje decentnými rozdielmi s vonkajšími prvkami R-Dynamic a výberom bezplatných možností, ako sú zatmavené sklá, posuvná panoramatické strecha a technológia 3D Surround Camera pre lepší zážitok klientov a zvýšenie hodnoty tejto edície. Vnútri vytvárajú luxusné prostredie športové sedadlá s kontrastným prešívaním a s výraznejšou bočnou oporou, ebenový poťah stropu a hliníkové lišty obloženia interiéru.

Špecifikácie modelu F-PACE

Klienti si môžu vybrať zo špecifikácií S, SE a HSE so širokým výberom pohonných jednotiek vrátane mild- a plug-in hybridných. Plug-in hybrid ponúka dojazd na elektrický pohon až do vzdialenosti 64 km** (WLTP) a možnosť rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom. To znamená dobitie batérie z 0 na 80 % už za 30 minút.

Vrchol ponuky F-PACE tvorí edícia SVR 575, ktorá oslavuje spaľovací motor s výkonným preplňovaným agregátom V8 s impozantným výkonom, pričom o zodpovedajúci soundtrack sa stará aktívny výfuk s variabilnou klapkou.

Verzia F-PACE SVR prináša výkon nezabudnuteľného 5,0-litrového preplňovaného motora V8 Jaguar. Model SVR 575 Edition s nárastom výkonu o 18 kW (25 k) na 423 kW (575 k) znamená najvýkonnejšiu verziu modelu F-PACE všetkých čias, pričom poskytuje jedinečnú kombináciu výkonu a vzrušenia. S krútiacim momentom 700 Nm dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 4,0 sekundy.

Edícia SVR 575

Edícia SVR 575 ťaží z jedinečnej karosérie SVR s predným nárazníkom upraveným pre výkon, čiernym balíkom exteriéru, s čiernym rámom mriežky chladiča a s lamelami kapoty a zadným nárazníkom SVR s čiernymi detailmi. Model SVR 575 Edition jazdí na 22-palcových kovaných zliatinových diskoch kolies s povrchovou úpravou Diamond Turned a s kontrastnou sivou farbou Satin Technical Grey.

Vo vnútri sa nachádzajú vyhrievané a chladené kožené sedadlá s čalúnením Suedecloth a Windsor s elektrickým nastavovaním v 14 smeroch, ktoré vysoký poskytujú haptický komfort, pričom k dispozícii sú aj športové sedadlá s čalúnením semianilínovou kožou. Plaketa SVR zdobí aj volant, zatiaľ čo originálna hliníková lišta sa nachádza iba v modeloch z edície SVR.

Rawdon Glover, výkonný riaditeľ značky Jaguar: „Model F-PACE ponúkol novým klientom značky na výber pohony od úspornej plug-in hybridnej verzie, až po vysokovýkonný F-PACE SVR. Vďaka svojej neodmysliteľnej kvalite a nezameniteľnému dizajnu potešil našich klientov na celom svete. Keď sa pripravujeme na čisto elektrickú budúcnosť, predstavuje 90th Anniversary Edition vhodnú poctu deviatim desaťročiam priekopníckeho dizajnu, výkonu a inovácií.

Oba modely F-PACE 90th Anniversary Edition aj SVR 575 Edition odteraz možno konfigurovať na webe www.jaguar.sk:

  • Jaguar F-PACE 90th Anniversary Edition od 67 961 € (D165 AWD Auto S)

  • Jaguar F-PACE SVR 575 Edition od 120 090 €

90 rokov inovácií značky Jaguar

Za edíciou F-PACE 90th Anniversary Edition sa skrýva príbeh, ktorý zahŕňa deväť desaťročí (1935 až 2025) poprednej pozície v automobilovom priemysle. Ako úplne prvé SUV tvorí významné miestov histórii značky Jaguar a zaraďuje sa do pozoruhodného radu vozidiel a inovácií.

Priekopnícky duch značky Jaguar siaha až do 30-tych rokov minulého storočia a urýchlil ho vývoj motora XK, ktorý sa vyrábal ďalších 40 rokov a tvoril základ úspechov v motoristickom športe.

Prvé športové vozidlo značky Jaguar predstavoval bezkonkurenčne kultivovaný a komfortný dvojmiestny roadster. Prvých 240 vozidiel používalo ručne vyrobenú hliníkovú karosériu a poháňal ich úplne nový 3,4-litrový radový šesťvalcový motor XK s výkonom 118 kW (160 k). Vďaka maximálnej rýchlosti 193 km/h sa model XK120 stal najrýchlejším sériovo vyrábaným vozidlom na svete.

Aby to Jaguar demonštroval, jazdil s automobilom na uzavretej diaľnici v okolí belgického mesta Jabbeke, pričom dosiahol rýchlosť 202,7 km/h. K mnohým úspechom modelu XK120 v motoristickom športe patrili víťazstvá v Apline rely v rokoch 1951 a 1952.

Jaguar C-Type ako víťaz pretekov Le Mans na prvý pokus

V roku 1951 sa model C-type s ľahkým rúrkovým priestorovým rámom stal prvým vozidlom značky Jaguar, ktoré na prvý pokus vyhralo preteky 24 hodín Le Mans a prekonalo pritom rekordy v prejdenej vzdialenosti aj priemernej rýchlosti.

Po tomto víťazstve vyvinuli inžinieri značky Jaguar v spolupráci so spoločnosťou Dunlop priekopnícku technológiu kotúčových bŕzd. V Remeši sa v roku 1952 stal C-type prvým vozidlom s kotúčovými brzdami, ktoré vyhralo medzinárodné preteky.

Ikonický dizajn Jaguar E-Type

Jedno z najikonickejších vozidiel na svete, Jaguar E-type, sa predstavil v roku 1961 a stanovil nové štandardy v automobilovom dizajne a výkone. Za 14 rokov vzniklo viac ako 70 000 kusov.

Ikonický dizajn, ako aj možnosť výberu karosérie ako dvojmiestny roadster, alebo kupé s pevnou strechou, predstavoval výsledok posadnutosti aerodynamikou. S 3,8-litrovou verziou motora XK s trojitým karburátorom a výkonom 195 kW (265 k) zrýchlil z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy.

V roku 1964 sa zdvihový objem motora XK zvýšil na 4,2 litra a v roku 1966 pribudlo do ponuky kupé s pevnou strechou s usporiadaním sedadiel 2+2. V podobe verzie Series 3 sa E-type stal prvým vozidlom značky Jaguar, ktoré použilo nový celohliníkový 5,3-litrový motor V12, ktorý bez námahy vyvinul výkon 200 kW (272 k) a stanovil nové meradlá pre hladkosť a kultivovanosť chodu.

Najrýchlejší Jaguar stále zostáva model XJ220

Ďalším vozidlom značky Jaguar, ktoré získalo titul najrýchlejšieho automobilu na svete, sa stal model XJ220. Začal sa vyrábať v roku 1992 a vznikol s použitím pokročilej hliníkovej voštinovej konštrukcie, ktorá priniesla mimoriadne vysokú pevnosť a nízku hmotnosť len 1 470 kg. Počas testovania v roku 1991 dosiahol maximálnu rýchlosť 342,8 km/h a zostáva najrýchlejším sériovým vozidlom značky Jaguar.

Slávny 5,0-litrový motor V8 prišiel na trh v roku 2009 a nahradil veľmi úspešný 4,2-litrový motor Jaguar V8. Rovnako ako jeho predchodca, aj 32-ventilový celohliníkový motor so štyrmi vačkami bol pôvodne v mnohých vozidlách Jaguar v ponuke vo verziách s atmosférickým nasávaním aj s preplňovaním a ponúkal väčší výkon, väčší krútiaci moment a vyššiu kultivovanosť chodu. Tento motor tvorí súčasť ponuky modelu F-TYPE od roku 2012 a modelu F-PACE SVR od roku 2018.

I-PACE ako jedno z prvých prémiových elektrických vozidiel

Priekopnícke konštruktérske schopnosti pokračovali aj v roku 2018, keď Jaguar predstavil jedno z prvých prémiových elektrických vozidiel na svete, model I-PACE. Vďaka na mieru vytvorenej hliníkovej konštrukcii elektromobilu ide o doteraz najpevnejšiu konštrukciu značky Jaguars rozdelením hmotnosti v pomere 50:50 a s dvoma elektromotormi navrhnutými spoločnosťou Jaguar s výkonom 295 kW (400 k) a s krútiacim momentom 696 Nm.

Od svojho uvedenia na trh si I-PACE pripísal viac ako 90 ocenení vrátane bezprecedentného trojitého úspechu v súťaži World Car of the Year Awards 2019: zvíťazil v kategórii Svetový automobilový dizajn roka, Svetové ekologické auto a Svetové auto roka. Zároveň si na svoje konto pripísal aj ocenenie Európske auto roka 2019.

Od roku 2025 sa Jaguar premení na čisto elektrickú luxusnú značku s jedinečnými výraznými vozidlami, ktoré podčiarknu priekopnícke technológie a vizionársky dizajn.