Dva veterány ŠKODA RAPID OHV sú ozdobou pretekov 1000 míľ československých

Škoda Rapid
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Aj tento rok ŠKODA obohatí štartovaciu listinu pretekov 1000 míľ československých atraktívnymi historickými vozidlami. Na štart sa v kategórii do 2000 cm3 postavia dva identické automobily ŠKODA RAPID OHV z roku 1940 s aerodynamickou karosériou, ktoré patria k vysoko ceneným unikátom. Podľa firemných údajov ich totiž bolo vyrobených len 110 kusov. Preteky sa v novodobej podobe konajú po deviaty raz a nadväzujú na legendárne ročníky 1933 až 1935, na ktorých sa značka ŠKODA tiež aktívne zúčastnila. Takmer 120 veteránov odštartuje vo štvrtok 12. augusta skoro ráno od budovy pražského Autoklubu, na Slovensku sa predstavia na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, pod hradom Devín, počas výjazdu na Pezinskú Babu či v jazde zručnosti medzi Záhorskou Bystricou a Stupavou. Do cieľa posádky dorazia v sobotu 14. augusta pred Národné technické múzeum v Prahe.

„Preteky 1000 míľ československých patrili medzi rokmi 1933 až 1935 k najznámejším motoristickým podujatiam na území Československej republiky a ŠKODA sa zúčastnila všetkých troch jeho ročníkov," hovorí Andrea Frýdlová, vedúca ŠKODA Múzea v Mladej Boleslavi a dopĺňa: „V tejto tradícii samozrejme chceme pokračovať aj v jeho novodobej podobe a snažíme sa na štart vždy postaviť skutočne zaujímavé modely z našej viac ako 125-ročnej histórie. Aktuálne štartujúce vozidlá ŠKODA RAPID OHV majú športový charakter, takže nimi zároveň pripomíname aj naše 120-ročné výročie pôsobenia v motoršporte, ktoré tento rok slávime."

ŠKODA RAPID OHV sa vyrábala od augusta 1938. Oproti pôvodnému štvorvalcu s objemom 1,4 litra a ventilovým rozvodom SV bola verzia OHV vybavená motorom s objemom 1564 cm3 s výkonom 42 koní (štandardný RAPID dosahoval výkon 31 koní). S trojstupňovou prevodovkou sa RAPID OHV dokázal rozbehnúť až na 110 km/h. Technické vylepšenia a zacielenie na majetnejších zákazníkov sa samozrejme odrazili aj na obstarávacej cene. RAPID OHV stál vo svojom čase 40 280 Kč, čo je citeľne viac ako 33 200 Kč za štandardné prevedenie. Znalci automobilovej histórie vedia, že v rokoch 1939 až 1941 bolo vyrábané aj prevedenie s aerodynamicky optimalizovanou dvojdverovou karosériou "diaľnicového typu", ktorého z výrobných liniek zišlo iba 110 kusov.

Diváci budú môcť na trati tohto ročníka pretekov 1000 míľ československých vidieť dve takmer identické vozidlá ŠKODA RAPID OHV vyrobené v roku 1940 a štartujúce navyše priamo za sebou. Čerstvo zrenovované vozidlo v neprehliadnuteľnej krásnej modrej farbe patrí do zbierok ŠKODA Múzea a počas tohto podujatia sa predstaví verejnosti vôbec prvýkrát. Druhý automobil v tmavo zelenej farbe patrí Miroslavovi Strouhalovi, ktorý ho postupne renovoval dlhých tridsať rokov a od roku 2010 ho používa ako svoje jediné auto, a to aj pre bežnú prevádzku. Vozidlo starostlivo zrenovované tak, aby zodpovedalo dobovému stavu, vozí majiteľa nielen na chatu do južných Čiech, ale napríklad aj do Álp. Teraz oba modely RAPID čaká náročná intenzívna cesta do Bratislavy a späť.

V pôvodných pretekoch, ktoré sa uskutočnili v rokoch 1933 až 1935, absolvovali účastníci trasu Praha-Bratislava dvakrát za sebou, čo znamenalo takmer 1600 najazdených kilometrov. O ich pripomenutie sa následne snažili nadšenci v rokoch 1970-1972, ale až v roku 2013 pri príležitosti 80. výročia prvého ročníka sa započala súčasná novodobá tradícia, ktorá je od roku 2015 prezentovaná ako preteky historických vozidiel. Fakt, že idú na výrazne skrátenej trase, pretekom vôbec neuberá na atraktivite. Tento rok má štartovacia listina takmer 120 prevažne predvojnových historických vozidiel, medzi ktorými nechýba ani päť veteránov značky ŠKODA.

Prehliadka vozidiel a sprievodný program pre slovenských fanúšikov

Účastníci pretekov vyrazia z Prahy vo štvrtok 12. augusta skoro ráno a do Bratislavy dorazia v podvečerných hodinách. Tu bude fanúšikov histórie čakať na Hviezdoslavovom námestí približne od 16.00 prehliadka štartujúcich vozidiel, chýbať nebude ani pestrý sprievodný program. V piatok 13. augusta preteky pokračujú atraktívnou jazdou do vrchu na Pezinskej babe, odtiaľ sa vozidlá presunú pod hrad Devín a späť na Hviezdoslavove námestie do Bratislavy. Súčasťou atraktívneho programu tu budú aj preteky na šliapacích autíčkach pre deti z materských škôl. V sobotu bude na pretekárov čakať jazda zručnosti – slalom na uzavretom úseku cesty medzi Záhorskou Bystricou a Stupavou, po ktorej pretekári zamieria späť do Českej republiky s cieľom v Prahe.

Podrobnosti, program a harmonogram pretekov vrátane štartovacej listiny a trasy pretekov sú k dispozícii na stránke https://1000milceskoslovenskych.cz/.