Dovozy áut zo zahraničia sa držia na nižších číslach, očakáva sa však ich nárast

foto škoda
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Dovozy ojazdených osobných áut na Slovensko spoza hraníc aj v júni 2023 ostali na pomerne nízkych číslach v porovnaní s tým, koľko sa ich doviezlo napríklad v marci. Ako ukázali oficiálne štatistiky Ministerstva vnútra SR, za minulý mesiac sa k nám doviezlo 5 240 jazdených osobných áut. Pre porovnanie, v marci 2023 to bolo až 6 706 vozidiel, v júni 2022 zase 5 676 automobilov.

Už v najbližších týždňoch sa očakáva oživenie v tomto segmente, nakoľko od 1. júla vstúpila do platnosti novela zákona o správnych poplatkoch, ktorá prináša zmeny pri zápise áut. Maximálna výška registračného poplatku sa znížila z 3 900 na 1 000 eur. V uplynulých mesiacoch dovozcovia jazdených áut z cudziny čakali, kým sa tieto meny dostanú do praxe.

„Všetko nasvedčuje tomu, že jún bol posledným mesiacom tohto roku, kedy sa dovozy jazdených osobných áut zo zahraničia na Slovensko pohybovali v týchto nízkych číslach. Predpokladá sa totiž, že v júli už príde ozajstný boom, a teda výrazný nárast počtu dovezených vozidiel. Od začiatku tohto mesiaca totiž vstúpila do platnosti novela prinášajúca zmeny v registračných poplatkoch, ktorá mala pôvodne platiť od apríla. Dovozcovia teda vyčkávali, čo výrazne ovplyvnilo dovozy áut z cudziny v posledných mesiacoch. Otázne je, čo to urobí s vozovým parkom na Slovensku, nakoľko sa predpokladá, že vzrastie aj dovoz starých, menej ekologických a opotrebovaných áut. Záujemcovia o ojazdené vozidlá si teda budú pravdepodobne musieť opäť starostlivejšie vyberať, aby nenaleteli nepoctivým predajcom. Všeobecne možno povedať, že je lepšie zaobstarať si vozidlo s pôvodom zo Slovenska, u ktorého je možné lepšie dohľadať jeho históriu,“ hodnotí Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Podrobné údaje k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko nájdete tu: https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Aký je pomer jazdených a nových áut?

V roku 2022 bolo v Slovenskej republike celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, v SR sa podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO ročne predá celkovo približne 350 000 ojazdených osobných automobilov.

Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za minulý rok podľa štatistík MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali približne 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut sa tu totiž blíži k hranici 15 rokov.