Dopyt po väčších autách, vhodných na dovolenku, v máji medziročne narástol o 46 %

Kabriolet
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Záujem o priestranné vozidlá sa s prípravami na letnú dovolenku každoročne zvyšuje. Ľudia ale často podceňujú starostlivosť o svoje autá.

Po niekoľkých mesiacoch stagnácie sa trh s jazdenými vozidlami dal opäť do pohybu. Najväčší záujem je o priestranné rodinné autá, ktoré vyhľadáva až 60 % Slovákov, a to prevažne kvôli blížiacim sa letným dovolenkám. Tento rok v máji dopyt po vozidlách kombi, SUV a MPV vzrástol o 46 % v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Motoristi by sa ale mali v tomto období viac zamerať aj na starostlivosť o automobil v servisoch, pretože správna príprava je zárukou pohodovej dovolenky. To však často podceňujú.

„Máj patrí už tradične medzi najsilnejšie mesiace, čo sa týka predaja automobilov. Tento rok v máji sme v porovnaní s vlaňajškom zaregistrovali takmer o polovicu vyšší záujem o väčšie rodinné autá. Tohtoročné prázdniny budú ešte stále ovplyvnené existujúcou pandemickou situáciou, preto mnohí Slováci preferujú cestu na dovolenku vlastným autom, kde im nehrozí vírusové ochorenie ako v prípade ciest vlakom, autobusom či lietadlom," uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO. Nárast dopytu o 46 % ovplyvňuje aj priemernú cenu, za ktorú si ľudia svojich plechových miláčikov zaobstarávajú. "V máji sa priemerná cena predaného ojazdeného auta vyšplhala na 10 170 eur, čo je o 1 200 eur viac ako vlani. Zákazníci sa viac pozerajú po komfortných prvkoch výbavy, chcú mladšie a menej jazdené autá a vysnívaný automobil častejšie aj financujú na splátky," doplnila Karolína Topolová.

Servis auta pred letnou sezónou je veľmi dôležitý

Či už si zaobstaráte novšie vozidlo alebo zostanete verní svojmu súčasnému, nemali by ste podceňovať starostlivosť oň. Zatiaľ, čo dopyt po rodinných autách rastie, starostlivosť o automobily ľudia často podceňujú, a to ešte viac ako v predošlých rokoch. "Servis vozidla po zimnej sezóne je jednou z najviac podceňovaných aktivít. Väčšina z nás sa domnieva, že stačí auto umyť od soli, vymeniť zimné pneumatiky za letné a doplniť tekutinu do ostrekovačov. V zime je ale automobil veľmi namáhaný a jeho častejšie používanie s nástupom teplejšieho počasia môže nemilo ovplyvniť našu dovolenku, aj keby len nefunkčnou klimatizáciou, ktorú sme si pred sezónou nenechali vyčistiť," upozornila Karolína Topolová.

Na čo sa hlavne zamerať?

V odbornom servise si v dostatočnej dobe pred odchodom na dovolenku, a to aj v prípade zánovného vozidla, nechajte skontrolovať tlmiče, zbiehavosť kolies, stav batérie a jej správneho dobíjania, stav a kvalitu motorového oleja a nechajte si taktiež ošetriť klimatizáciu a brzdy. Pri ceste na letnú dovolenku sa vám táto starostlivosť mnohonásobne vráti. Čo môže byť horšie, ako keď vám počas dlhej jazdy v horúci deň nefunguje klimatizácia? "Nechajte si radšej klimatizáciu vyčistiť a doplniť chladivo v klimatizačnom okruhu. Vhodné je tiež vymeniť interiérový filter a dezinfikovať prieduchy sústavu," hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO.