Domáce obrnené vozidlo Gerlach súčasťou osláv 75. výročia SNP

Gerlach (3)
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Slovenskej verejnosti sa po prvý raz predstavuje v jeho bojovej verzii

Okrem obhliadnutia sa do minulosti je 75. výročie SNP príležitosťou pozrieť sa aj do budúcnosti. Súčasťou sprievodného programu je aj najnovší výsledok vývoja domáceho obranného priemyslu - taktické obrnené vozidlo novej generácie Zetor Gerlach 4x4. Gerlach si na medzinárodnej pôde získava pozornosť odborníkov pre svoje schopnosti, ktoré ho robia silné konkurencieschopným v celosvetovom meradle. Pri príležitosti osláv sa po prvý raz predstaví slovenskej verejnosti vo svojej bojovej verzii s vežou pre diaľkovo ovládanú guľometnú paľbu.

>ZETOR GERLACH 4x4 je taktické obrnené vozidlo (ATV) novej generácie. Poskytuje nadštandardné schopnosti v teréne, bezpečnosť, ako i prepravnú kapacitu a dynamiku. Gerlach napríklad prekoná zákopy o šírke 1 m, či terénne schody o výške 0,5 m. Maximálna nameraná rýchlosť vozidla v jeho testoch na Slovakia ringu dosiahla 125 km/h.

>Osobitou prednosťou vozidla je vysoká úroveň ochrany posádky. Jeho kabína je konštruovaná ako pretlaková pancierová kapsula s objemom 7,7 m3 . Tá pojme až 6 členov posádky o výške až 190 cm a váhe 120 kg vrátane výstroje. V prípade núdzovej situácie poskytne priestor aj pre ďalších dvoch členov posádky (bez sedačky). Bezpečnostná kapsula je uchytená nezávisle na podvozku vozidla a tak pri jeho poškodení mínou zostane posádka chránená. Konštrukcia kabíny zároveň umožňuje jej veľmi rýchle opustenie.

>

>

>

>Ako preukázali testy vozidlo dokáže ochrániť posádku pred explóziou proti-tankovej míny až o sile 8 kg TNT, ako i streľbou z ručných zbraní používaných v súčasných konfliktoch.

>Na vozidlo je možné celý rad nadstavieb vrátane mechanických a diaľkovo ovládaných veží pre guľometnú paľbu, protitankové riadené strely, mínomety či granátomety.

>