Čo zvyšuje cenu auta pri jeho predaji?

Zaujímavosti
Publikoval Martin

Cena auta zaujíma pri jeho predaji a kúpe obe strany. Každý chce za vozidlo dostať a dať primeranú sumu zodpovedajúcu stavu vozidla, čo však nie je vždy úplne jednoduché. Cenu vášho vozidla pri predaji určí niekoľko faktorov. Vďaka týmto tipom ju môžete zvýšiť až o niekoľko stoviek. Alebo naopak správne argumentovať pri kúpe ojazdeného auta a ušetriť.

Cena každého ojazdeného auta sa posudzuje individuálne

Obsah

Nové auto stráca svoju hodnotu už pri opustení predajne. Klesajúcej hodnote akéhokoľvek auta vplyvom veku sa skrátka nevyhnete. Môžete sa ju však snažiť čo najviac zachovať To vám odporúčame aj v prípade, ak práve nemyslíte na jeho predaj. Starostlivosti o auto ešte stále venuje väčšina ľudí len minimálnu pozornosť. Tá sa pre nich často končí poistením autaa natankovaním nádrže.

Čím to je, že pri predaji dvoch úplne totožných ojazdených áut môžu byť ich ceny výrazne odlišné? Okrem veku a vlastností vozidla je mnoho ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na konečnú cenu. Patrí medzi ne všetko od počtu najazdených kilometrov, histórie a stavu vozidla, cez výbavu a farbu až po poruchovosť auta.

Jeho cenu môže ovplyvniť aj množstvo a cena rovnakých áut na trhu, či dopyt ľudí po konkrétnom modeli.

Ako čo najefektívnejšie zachovávať hodnotu auta?

Prevencia je najlepším riešením potenciálnych problémov. Čo môžete spraviť pred samotným predajom ešte upresníme, ale ako vlastník auta by ste mali vždy myslieť na tieto základné pravidlá a odporúčania.

>Starajte sa poctivo o vnútro aj zovňajšok svojho auta. Nejde len záležitosť vzhľadu. Správnou starostlivosťou o karosériu auta sa môžete vyhnúť vzniku korózie a ďalším kozmetickým chybám, ktoré na cenu auta pôsobia negatívne.

>Nezabudnite ani na kolesá. Ich disky môže znečisťovať a ohrozovať brzdný prach. Čistenie motora ale radšej nechajte na odborníkov – zvyčajne je v ňom viacero elektronických a citlivých častí, ktoré by ste mohli nesprávnou manipuláciou poškodiť.

>To isté platí aj pre interiér a klimatizáciu. „Klímu“ auta by ste mali pravidelne čistiť aj kvôli svojmu zdraviu, pretože sa v nej môžu rozmnožovať škodlivé mikroorganizmy. Fajčením v aute si spôsobujete zbytočné starosti s odstraňovaním zápachu, a navyše tým pri šoférovaní ohrozujete život seba i ostatných.

ch.

>>Zanedbávaním starostlivosti a pravidelnej údržby môžu vzniknúť ďalšie technické problémy, ktoré zvýšia celkové náklady na servis a znížia cenu auta pri jeho predaji. Samozrejmosťou je napríklad pravidelná výmena motorového oleja po maximálne 15 000 kilometroch a rýchle riešenie aj drobných problémov.

> src="https://autoride.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/assets/a4589650-7930-11ec-aa82-63a2bbf63506/850px.jpg" alt="screenshot 2022-01-19 at 15.03.30.png" title="Screenshot 2022-01-19 at 15.03.30.png" uuid="d4a7b0e6-6bce-4dff-8f11-b369171d1eaf" author="" attribution="" license="" source=""/>

>>Ako môžete zvýšiť cenu auta pri predaji?

>>Aj keď predávate auto, ktorého starostlivosť ste dlhodobo zanedbali, ešte stále môžete zvýšiť jeho aktuálnu hodnotu. Najskôr vyriešte všetky, aj tie najmenšie technické závady a pripravte auto na technickú a emisnú kontrolu.

>>Zainvestujte nízku sumu do kozmetických prípravkov, dokonale vyčistite interiér aj exteriér auta a opravte chybičky krásy na karosérii, čo pravdepodobne zvládnete aj sami.