AUTORIDE

Čo všetko si potrebuješ pripraviť na dlhú cestu autom?

Winding Road, Road, Travel, Sunrise, Landscape, Nature
Návody
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Chystáš sa práve na dovolenku alebo dlhú cestu? Ak áno, prečítaj si zopár rád a tipov, aby si správne pripravil svojho štvorkolesového miláčika pred náročnou cestou. Prípravu auta neodporúčam podceňovať, kedže ide o bezpečnosť celej posádky a bezproblémový dojazd do tvojho cieľa. Takže poďme sa na to pozrieť.

Pneumatiky

Obsah

Začneme ako zvyčajne od spodu a teda prvá vec, ktorú si treba skontrolovať, by mali byť pneumatiky. Najskôr sa poobzeraj, či sa na nich nenachádzajú hrčky alebo či je dezén dostatočne hlboký. Ak je všetko v poriadku zameraj sa na tlak v pneumatikách, dofúkaj pneumatiku tak, aby mala správny tlak v závislosti od hmotnosti zaťaženia auta.

V prípade väčšej záťaže odporúčam vyšší tlak pneumatík, no samozrejme záleží od typu auta. Nezabúdaj ani na rezervné koleso. Ak si majiteľom auta, ktoré nemá vo svojej výbave náhradné koleso, odporúčam ti vziať jedno so sebou.

Brzdy

Po kontrole pneumatík prejdi rovno k brzdám. Ak sa ti zdá, že brzdové platničky už čoskoro vypovedajú službu, vymeň ich. Väčšina áut je vybavená čidlom opotrebenia brzdových platničiek, ktoré zasvieti na palubovej doske, v prípade, že hrúbka brzdových platničiek dosiahne minimálnu hodnotu. Táto hodnota je však dostatočná na bezproblemový dojazd do cieľa aj naspäť. Keď ich už ale vymeníš, pocítiš badateľný rozdiel, hlavne pri dlhých prudkých klesaniach.

Prevádzkové kvapaliny

Ďalej je potrebné zmerať hladinu všetkých prevádzkových kvapalín. Asi by ťa nepotešila situácia, kde by si sa dostal do zápchy a nemal dostatok chladiacej kvapaliny, motor by sa začal prehrievať.

Chýbať by nemala ani zmes do ostrekovačov, nikdy nevieš čo za sajrajt ti odfrkne na čelné sklo. Ak je tvoj olej tesne pred intervalom výmeny, uskutočni jeho výmenu ešte pred tým, ako na takúto cestu vyrazíš. Svojmu autu tým prospeješ a ono sa ti odvďačí nižšiou spotrebou a kultivovanejším chodom.

Povinná výbava

Skontroluj si povinnú výbavu ako je reflexná vesta, výstražný trojuholník, lekárnička a daj si bacha kam cestuješ, pretože v niektorích krajinách patrí do povinnej výbavy aj hasiaci prístroj. Nakoniec, tesne pred jazdou nezabudni skontrolovať smerovky a všetky svetlá. Pokiaľ si prekontroloval všetky potrebné veci a napravil nedostatky, verím že ťa na ceste nezaskočí žiadna nečakaná závada.