Čo hovoríš na najnovší AeroMobil 4.0? Budúcnosť lietajúcich áut sa opäť priblížila

Aeromobil 4.0
Novinky
Publikoval Denis

Nielen autonómne autá nám čoskoro začnú trúbiť popod okná, sci-fi už možno nebudú ani lietajúce autá, keďže nový AeroMobil 4.0 zo Slovenskej dielne už uzrel svetlo sveta. A kedy by sa mohol dostať na cesty (do vzduchu)? Máme sa na čo tešiť, keďže sa tak stane už v priebehu tohto roka. Podľa slovenskej firmy AeroMobil už nejde len o prototyp ako tomu bolo v predošlých verziách, tentoraz ide o sériové auto.

Štvrtá verzia lietajúceho auta bola predstavená v Monaku, pričom parametre sú celkom zaujímavé. Pod kapotou nájdeme štvor-valec o objeme 2.0 litra typu boxer s výkonom 223 kW, teda zhruba 300 konských síl. Okrem toho je vybavený dvoma elektromotormi, čiže ide o hybridný pohon. Vo vzduchu je toto lietajúce auto poháňané vrtuľou umiestnenou v zadnej časti. Karoséria je samozrejme z karbónových vlákien, aby bolo autíčko čo najľahšie. Podľa firmy sa AeroMobil dokáže zmeniť na lietajúci stroj za 3 minúty.

AeroMobil zatiaľ neponúkne možnosť autonómneho riadenia ani lietania, ale do budúcnosti takúto technológiu určite plánuje nasadiť. Keďže v prípade lietania a šoférovania klasického automobilu ide o rozdielne emisné normy, vývoj motora musí byť zvládnutý tak, aby spĺňal obidva parametre. Preto je hybridný pohon naozaj kľúčovým. AeroMobil by mal zvládnuť dojazd slušných 700km, pričom vo vzduchu by mal byť schopný preletieť väčšiu vzdialenosť.

Cena auta, s ktorým dokážeš lietať by sa mala pohybovať okolo sumy 1 500 000 eur. Pre ľudí, ktorí si hneď predstavia katastrofické scenáre, treba podotnúť, že na šoférovanie aj lietanie takéhoto stroja je potrebný nielen vodičský preukaz ale aj letecké oprávnenie.

AeroMobil bude navyše vybavený bezpečnostnými padákmi, čiže sa nemusíš báť, že by ti o niekoľko rokov spadol rovno do záhrady. My držíme tejto Slovenskej firme palce a dúfame, že sa nám podarí vyskúšať si skúšobnú jazdu. Alebo by sme mali hovoriť skôr o skúšobnom lete?