AUTORIDE

Či už si fanúšikom áut alebo nie, týchto 10 faktov ťa určite prekvapí

girl car vehicle product fun photoshoot mechanic auto mechanic car service
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Možno aj ty ako väčšina z tých, ktorí sledujú tento web (ak nie, tak to treba rýchlo napraviť),  vieš množstvo kuriozít a zaujímavých faktov o autách, no stavím sa s tebou o “pětku”, že z týchto desiatich faktov ťa mnohé prekvapia. A zaujať pritom môžu aj tých, ktorí o autách príliš nevedia.

1. Najpopulárnejšia je biela farba

Obsah

Nuž, pokiaľ si tak ako aj ja myslel na čiernu, sklamem ťa. Faktom je, že najobľúbenejšia farba na autách je práve biela (niekto môže namietať, že biela nie je farba), pričom strieborná metalíza je hneď na druhom mieste. Jedinou výnimkou, kde je toto poradie obrátené, je India, zrejme kvôli veľmi znečisteným cestám.

2. Každú minútu sa vyprodukuje viac ako 130 osobných áut

Aj keď to znie neuveriteľne, v roku 2015 sa každú minútu vyprodukovalo 130 osobných áut, pričom za celý rok toto číslo dosiahlo ohromnú hranicu takmer 69 miliónov áut. Skôr ako si stihneš zaliať svoje kafé, vedz, že na svete práve z linky odišlo množstvo novučičkých áut. Kto to stále kupuje?

3. V Británií je na cestách celkom 30,5 miliónov áut

Podľa stránky www.gov.uk bol v marci 2016 stav prihlásených vozidiel až 36,7 miliónov, z čoho bolo 30,5 miliónov osobných áut. To znamená, že na dvoch britov pripadá jedno auto.

4. Priemerné auto sa skladá zo zhruba 30 000 dielov

Od kolies, dverí, volantu, páky až po malé skrutky a šróby má auto ohromných 30 000 dielov. Poskladať si jedno sám v garáži by pre mnohých bolo asi utrpenie, no pokiaľ by si nad tým strávil dostatok času, určite by to stálo za to.

5. Elon Musk nie je zakladateľom Tesla Motors

Každý pozná prelomovú Teslu ako špičkový elektromobil, ktorý sa dá nastaviť na režim jazdy bez šoféra, no málokto vie, že Elon Musk za myšlienkou elektromobilov nestojí, hoci sa tento pán postaral o mnoho iných inovácií. Elon totiž v roku 2004 do Tesly investoval nemalé peniaze, pričom sa stal členom predstavenstva a teraz firmu v podstate riadi.

Tesla Motors však bola založená v roku 2003, a to Martinom Eberhardom a Marcom Tarpenningom.

6. Tempomat bol vynájdený slepcom

Jeho meno je Ralph Teetor a o zrak prišiel vo veku 5 rokov pri nehode. Ako ho vôbec tento rýchlosť obmedzujúci vynález napadlo zostrojiť? Nuž, Ralph jazdil so svojím kamarátom na koni a uvedomil si, že jeho kamarát zrýchlil, keď počúval a spomalil, keď rozprával. Tým pádom ho musel neustále dobiehať a spomaľovať.

To ho otravovalo, a preto sa rozhodol vytvoriť zariadenie, ktoré bude schopné kontrolovať rýchlosť, aj keď nevynašiel nič na kone, ale autá. Tempomat bol následne po prvý raz komerčne použitý v roku 1958 v Chrysleroch.

7. Výroba jedného auta zaberie zhruba 25 hodín

O hodinku kratšie a dalo by sa povedať, že náš štvorkolesový miláčik je pripravený vyraziť na cesty za jediný deň, no 25 hodín je stále veľmi slušné číslo a oproti minulosti neuveriteľný pokrok. Zaujímavosťou je, že 10 hodín je v prípade výroby auta venovaných farbeniu.

8. Každých 12 minút zomrie v Amerike pri búračke jedna osoba

Presne tak ako čítaš. Zrážok a nehôd pritom môže byť oveľa viac, no v priemere každých 12 minút zomrie na cestách v  Amerike jedna osoba. Myslíš si, že len u nás máme opitých šoférov? Omyl. Každá tretia smrť pri dopravnej nehode v Amerike je zapríčinená práve opitým šoférom.

9. Najrýchlejším autom na svete je aktuálne Hennessey Venom GT

O najrýchlejších autách na svete si sa zrejme mnohokrát bavil so svojím kamarátom, no ak hovoril o Bugatti Veyron Super Sport ako o najrýchlejšom, mýlil sa. Bugatti síce drží Guinessov rekord za najrýchlejšie auto, no Hennessey Venom GT dokáže vyvinúť rýchlosť až 435,3 km/h, čím prekonáva Bugatti s rýchlosťou 430,9 km/h.

Dôvod, prečo sa stále Bugatti považuje za najrýchlejšie auto je ten, že testovanie Hennessey neprebehlo podľa noriem.

10. Najbizarnejší automobil? S fejkovou koňskou hlavou

Tento naozaj bizarný kúsok vznikol v roku 1899 a volal sa Horsey Horseless (vo voľnom preklade je to niečo v štýle Kôň bez koňa). O predných nárazníkoch sa na tú dobu nemôžeme baviť, no povedzme, že celá predná časť bola tvorená umelou koňskou hlavou, ktorej by sa vraj kone na ceste nebáli. Mne to skôr príde tak, že to niekto prehnal s drogami alebo alkoholom.

Poznáš aj ty nejakú kuriozitku zo sveta áut? Napíš nám ju do komentára alebo na našu FB stránku.