AUTORIDE

Cheš zvýšiť výkon svojho auta? Pomocou týchto produktov to však nepôjde

Ford, Auto, Vozidlo, Automobilový Průmysl, Mustang
Tuning
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Chcel by si zvýšiť výkon auta, no nevieš ako na to? Mnoho neskúsených (nazvime ich) tunerov, si myslí že namontovaním rôznych hračiek narastie výkon ich autíčka a urobia z neho beštiu, ktorá pokorí akýkoľvek superšportiak.

Stránky, ktoré predavajú takéto produkty, napíšu o danom produkte rôzne bláboly a nezmysly, ktoré nie sú podložené faktami a často sľubujú 20 až 30 percentné navýšenie výkonu. Samozrejme netvrdím, že zvýšiť výkon na aute nie je možné, práve naopak, no na to, aby sa tak stalo, sú potrebné mnohé úpravy, peniaze a skúsenosti.

Obsah

Preto chcem apelovať na zdravý rozum všetkých autíčkarov, ktorí sa snažia o zvýšenie výkonu na svojom štvorkolesovom miláčikovi, aby nekupovali rôzne hračky a pofiderné produkty sľubujúce navýšenie výkonu. Keď som hovoril o hračkách a pofiderných produktoch, myslel som tým napríklad nižšie spomenuté vychytávky.

1. Turbonator

Pre tých, ktorí nevedia je to vrtuľka zabudovaná v akejsi trubke, ktorú strčíš do sania. Vďaka tomu má vraj vytvárať vzdušný vír, a tým docieliť vyšší výkon motora o 10% a nižšiu spotrebu až o 30%.

Už len názov "Turbonator" je dosť smiešny, no celý názov tohto produktu je "Super spiral power launcher Turbonator" a ak ti to ešte nestačí, niektorí výrobcovia pridajú ešte "Ultra", zrejme aby si si myslel, že práve ich Turbonatorje pre teba to pravé orechové. A to nie je ani zďaleka všetko, na výber máš klasický Turbonator alebo Double Turbonator, ktorý má dokonca dve vrtuľky. Tieto vrtuľky sa majú otáčať rýchlosťou až 60 000 otáčok za minútu.

Niekoľkým ľudom, ktorí podľahli ošialu a namontovali si Turbonator sa stalo, že táto vrtuľka sa odtrhla a skončila v motore. Keby táto hlúposť naozaj fungovala, montovala by sa určite do áut už od výroby. Kúpa Turbonatoru je asi rovnaká blbosť, ako kúpiť si nálepky na auto a čakať že ti zvýšia výkon.

2. Electric Supercharger

Celým názvom tiež "Super electric turbo supercharger add horsepower + torque", čiže v preklade super elektrický turbo kompresor pridávajúci kone a krútiaci moment.

Daľšia perla, z ktorej bude mať radosť každý amatérsky "tuner". Táto elektrická hlúposť by sa mala namontovať na koniec sania a mala by simulovať funkciu turba. Vyrobcovia udávajú navýšenie výkonu o 15 až 30 koní a neznámy nárast krútiaceho momentu. Pravda je však taká, že nárast výkonu je nulový a nárast krútiaceho momentu taktiež.

Zopár chlapíkov si dalo prácu a kúpili si túto superblbosť, ktorú namotnovali do auta a zmerali jeho výkon. Ako asi každý zdravo rozmýšľajúci človek si mohol tušiť, že nárast výkonu nenastal. Stalo sa dokonca to, že auto, na ktorom bola táto superblbosť namontovaná, malo nižší výkon.

Záver

Takéto a podobné hračy sú len prekážkou v sacom potrubí a slúžia na to, aby vytiahli peniaze z tvojej peňaženky. Len neznalí a slabomyseľní jedinci sa nechajú nalákať na kúpu niečoho tak absurdného.

P.S: Neskúšajte to doma prosím, nefunguje to.