AUTORIDE

Ceny ojazdených áut rastú nielen na Slovensku, najlacnejšie boli v dobe núdzového stavu

Kabriolet
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

Pandémia koronavírusu sa výrazne premietla aj do cien jazdených automobilov na Slovensku. Priemerná cena ojazdených vozidiel tento mesiac narástla na viac než 9 000 eur. Vzhľadom k obmedzenému množstvu áut na trhu a výpadkom vo výrobe nových automobilov bude cena naďalej rásť. Slováci si mohli najvýhodnejšie zaobstarať automobil v dobe núdzového stavu, kedy sa dal kúpiť v priemere za 8 160 eur. Vyplynulo to z analýzy dát najväčšieho slovenského predajcu ojazdených automobilov AAA AUTO.

Ešte pred príchodom pandémie sa plnili predikcie ekonómov ohľadom zdražovania automobilov. Núdzový stav tento trend na chvíľu pozastavil. Zatiaľ, čo si vo februári zákazníci u nás kupovali autá v priemere za 8 610 eur, v dobe núdzového stavu sme museli my aj ďalší predajcovia výrazne znížiť ceny automobilov, aby sme ustáli obdobie nižšieho záujmu o vozidlá. Priemerná cena sa tak dostala až na 8 160 eur. Vzhľadom k nedostatku automobilov na trhu spôsobeným výpadkami vo výrobe došlo opäť veľmi rýchlo k navýšeniu ceny, a to aktuálne v priemere na 9 013 eur. Na celom trhu budú ceny aj naďalej rásť,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO. Aj napriek tomuto navýšeniu cien sú ojazdené automobily v súčasnosti prakticky najdostupnejšími vozidlami, ktoré sú ihneď k odberu. Nové vozidlá sú ešte menej dostupné a čakacie doby sa u mnohých výrobcov ešte predĺžili. „Aj keď sú Slováci stále opatrní, rastie záujem o nákup ojazdených automobilov, pretože mnohí si uvedomujú, že výber vozidla bude obmedzenejší a menej výhodný,“ doplnila Topolová. Aj napriek dočasnému útlmu spôsobenému pandémiou koronavírusu rastie záujem o financovanie na splátky, ktoré je stále pre väčšinu z nás možné zaobstarať za veľmi priaznivých podmienok.

Vývoj priemerných cien ojazdených automobilov na slovenskom trhu v roku 2020

Najvyšším tempom rastú ceny nielen veľkých automobilov typu MPV alebo Off-roadov, ale aj SUV, ktoré sú pre rodinné cestovanie po Slovensku najvhodnejšie. U týchto karosérií vzrástla cena od apríla až o 80 percent. Naopak pri mnohých obľúbených modeloch cena na prvý pohľad tak významne nestúpla. Dôvodom je absolútny nedostatok ich mladších verzií. „Napríklad dlhodobo najpredávanejšia Škoda Octavia vyjde len o 8 percent drahšie než v marci alebo v apríli. Rozdiel v cene nie je ale spôsobený nižším dopytom, ale razantným úbytkom mladších a menej ojazdených verzií týchto automobilov na trhu,“ dodala Karolína Topolová.