Čaká vás prázdninový cyklovýlet? ŠKODA prináša tipy pre bezpečnú jazdu od profesionálov

Spätné zrkadlo
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Polovicu prázdnin máme za sebou a čoraz viac Slovákov vyráža na cyklotrasy a cesty na dvoch kolesách. Keďže ide o šport vhodný pre celú rodinu, nechýbajú ani menší cyklisti, ktorí sa pridajú k rodičom a užívajú si prvé kilometre na bicykli. Aj tento rok nám však ukázal, že na cestách dochádza ku kolíziám, žiaľ, často aj s tragickým koncom. Dôležitá je teda obozretnosť a taktiež prevencia. Aby sa predchádzalo možným nehodám áut s cyklistami, prináša ŠKODA spolu s motoristickým novinárom Michalom Karpátom a cyklistickým trénerom Petrom Zánickým niekoľko tipov, ktoré môžu v premávke výrazne pomôcť.

Príjemné poveternostné podmienky aktuálnej sezóny prajú cyklistom a mnohí sa tak bicyklom vyberú aj do práce, na nákup alebo si len tak zajazdiť. Cyklo výlety často absolvujú aj väčšie skupiny či rodiny s deťmi. Premávka tak hustne a to nielen na obľúbených cyklotrasách, ale aj na frekventovanejších cestách. Spoločné fungovanie cyklistov a motoristov na komunikáciách však často prináša aj nebezpečné situácie, ktorým je potrebné predchádzať. Najdôležitejšou podmienkou šťastného dojazdu do cieľa preto naďalej ostáva ohľaduplnosť tak na strane vodičov, ako aj bajkerov.

Bezpečnosť cyklistov majú v rukách aj vodiči

„Či už ako vodič alebo na druhej strane rýchlejší cyklista, predbiehať mám tak ohľaduplne, ako by som predbiehal sám seba alebo člena svojej rodiny," hovorí Michal Karpát, zástupca šéfredaktora Autožurnálu a predstavuje svoje tipy pre zvýšenie bezpečnosti na cestách:

Päť zásad ohľaduplného vodiča na ceste s cyklistami

  1. Predbieham cyklistu vo vedľajšom pruhu s 1,5 metrovým odstupom tak, ako by to bol člen mojej rodiny

  2. Obchádzam iba tam, kde mám dostatočný prehľad o všetkých účastníkoch premávky

  3. Počkám s obchádzaním až za zákrutu a neprechádzam v neprehľadnej zákrute do protismeru

  4. Ak obieham rodinu s deťmi, som maximálne sústredený a predpokladám ich možné vychýlenie z trasy

  5. Trénujem trpezlivosť a dávam pri predbiehaní prednosť oproti idúcemu vozidlu

Vodičom pomôžu bezpečnostní asistenti

Za volantom treba byť každopádne pozorný, a to obzvlášť v momentoch, keď sú na ceste aj cyklisti. Vodičom však dokážu mnohé situácie uľahčiť aj bezpečnostní asistenti vo vozidlách. ŠKODA napríklad ponúka asistenta Rear Traffic Alert, ktorý pri cúvaní varuje pred objektami pohybujúcimi sa za vozidlom či funkciu varovania pri vystupovaní z vozidla. Tá vodiča upozorní, ak sa pri otváraní dverí blíži iné auto alebo cyklista. Príspevkom k zlepšeniu bezpečnosti premávky v meste je Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov a cyklistov. Ten rozpoznáva autá, cyklistov a chodcoch pohybujúcich sa pred vlastným vozidlom a vodiča varuje opticky aj akusticky a v kritických situáciách iniciuje brzdenie, aby aktívne zabránil zrážke.

Cyklisti môžu svoju bezpečnosť zásadne ovplyvniť

V lete registrujeme na cestách viac priaznivcov bicyklov. Súčasťou celosvetovej kampane je aktuálne hlavne požiadavka na dodržiavanie 1,5 metrovej vzdialenosti vozidla od cyklistu pri predbiehaní. To je jednoducho bezpečná zóna," predstavuje základné pravidlo Peter Zánický, riaditeľ Detskej tour Petra Sagana a cyklistický tréner. Avšak tak, ako majú vodiči svoje povinnosti, aj cyklisti by mali na cesty vyrážať pripravení. A to neznamená mať iba dobre technicky nastavený bicykel. Rovnako dôležité je, hlavne pri deťoch, ovládať pravidlá premávky, dodržiavať ich a byť ohľaduplný k pomalším či menej zdatným cyklistom.

ŠKODA spolu s Petrom Zánickým prináša Päť zásad pripraveného cyklistu:

  1. Vždy používam cyklo oblečenie s reflexnými prvkami a kvalitnú prilbu

  2. Naučím svoje deti pravidlá cestnej premávky a aktívne ich s nimi trénujem v teréne

  3. Pribrzďujem už pred neprehľadnou situáciou nie až priamo počas nej

  4. Naučím sa základné bezpečnostné gestá cyklistov, ako napríklad zdvihnutá ruka pri veľkej prekážke či gesto dlaňou pri náhlom spomalení

  5. Beriem ohľad na pomalších cyklistov aj deti a prispôsobím svoju rýchlosť tak, aby som ich nehrozil