AUTORIDE

Takto vyzerá budúcnosť podľa McLarenu. F1 v roku 2050 bude plná nadupaných elektromobilov

McLaren budúcnosť
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

McLaren sa ešte pred predstavením svojej "Formule 1" na rok 2019 rozhodol ísť do budúcnosti pripraviť koncept toho, ako bude F1 vyzerať v roku 2050.

Aj napriek tomu, že sa stále hovorí o autonómnych (samojazdiacich) autách, McLaren verí, že autá F1 budú stále ovládané jazdcom za volantom, nie robotom. Okrem toho taktiež verí, že autá F1 o 30 rokov budú mať podobné krivky a tvary tým dnešným, hoci na prvý pohľad sa podľa konceptu môžu zdať až príliš futuristické.

Obsah

McLaren predpokladá, že všetky autá F1 budú elektrické

McLaren verí v budúcnosť elektromobilov a predpokladá, že autá F1 budú v roku 2050 elektrické. Tento výrobca špičkových automobilov je o krok vpred oproti konkurencii, pretože už v minulosti dodával elektromotory a batérie pre Formula E.

Poďla McLarenu budú autá F1 v roku 2050 dosahovať rýchlosť viac ako 450 km/h. Aktívna aerodynamika musí práve z tohoto dôvodu fungovať odlišne, respektíve musí byť prispôsobená na to, aby bola zabezpečená optimálna priľnavosť v závislosti od situácie, a to pri obrovskej rýchlosti ako aj pri prejazde zákrutami. Uzavretý kokpit má chrániť jazdca.

Jazdcovi bude napomáhať umelá inteligencia

Keď už sme pri jazdcoch, McLaren verí, že spôsob a proces, akým v súčasnosti jazdec prijíma informácie počas jazdy sa taktiež vyvinie. Predpokladá, že súčasťou bude tzv. AI co-pilot (kopilot pozostávajúci z umelej inteligencie), ktorý bude spracúvať a dodávať potrebné informácie priamo jazdcovi. K tomu má napomôcť najmä prilba s displejom.

"V budúcnosti môžeme dospieť do bodu, kedy bude ľudská inteligencia nahradená algoritmom umelej inteligencie," povedal Karl Surmacz, vedúci oddelenia rozhodovania v MAT (McLaren Applied Technologies). "Dodajte stroju dostatok dát pozostávajúcich z nášho kreatívneho procesu rozhodovania sa a výsledok môžeme zakódovať do algoritmu, ktorý umelej inteligencii umožní vykonávať kreatívne rozhodovanie podobné tomu ľudskému."

Dejisko pretekov sa zmení a okruhy budú menšie

McLaren sa taktiež zamyslel nad tým, kde sa budú preteky F1 v budúcnosti odohrávať a ich predpoklad je, že vďaka výkonnejším autám s rôznymi technologickými vychytávkami budú okruhy menšie. Je to taktiež z toho dôvodu, že takéto okruhy sú vhodné do mesta, kde môžu zaujať mnohých fanúšikov.

Video k tomu, ako sa tento koncept vyvíjal a z čoho tím čerpal pri jeho vývoji: