Logo Autoride.sk

Takto vyzerá budúcnosť podľa McLarenu. F1 v roku 2050 bude plná nadupaných elektromobilov

mclaren budúcnosť
Publikoval Denis -

McLaren sa ešte pred predstavením svojej "Formule 1" na rok 2019 rozhodol ísť do budúcnosti pripraviť koncept toho, ako bude F1 vyzerať v roku 2050.

Obsah

Aj napriek tomu, že sa stále hovorí o autonómnych (samojazdiacich) autách, McLaren verí, že autá F1 budú stále ovládané jazdcom za volantom, nie robotom. Okrem toho taktiež verí, že autá F1 o 30 rokov budú mať podobné krivky a tvary tým dnešným, hoci na prvý pohľad sa podľa konceptu môžu zdať až príliš futuristické.

McLaren predpokladá, že všetky autá F1 budú elektrické


McLaren verí v budúcnosť elektromobilov a predpokladá, že autá F1 budú v roku 2050 elektrické. Tento výrobca špičkových automobilov je o krok vpred oproti konkurencii, pretože už v minulosti dodával elektromotory a batérie pre Formula E.

Poďla McLarenu budú autá F1 v roku 2050 dosahovať rýchlosť viac ako 450 km/h. Aktívna aerodynamika musí práve z tohoto dôvodu fungovať odlišne, respektíve musí byť prispôsobená na to, aby bola zabezpečená optimálna priľnavosť v závislosti od situácie, a to pri obrovskej rýchlosti ako aj pri prejazde zákrutami. Uzavretý kokpit má chrániť jazdca.

Jazdcovi bude napomáhať umelá inteligencia


Keď už sme pri jazdcoch, McLaren verí, že spôsob a proces, akým v súčasnosti jazdec prijíma informácie počas jazdy sa taktiež vyvinie. Predpokladá, že súčasťou bude tzv. AI co-pilot (kopilot pozostávajúci z umelej inteligencie), ktorý bude spracúvať a dodávať potrebné informácie priamo jazdcovi. K tomu má napomôcť najmä prilba s displejom.

"V budúcnosti môžeme dospieť do bodu, kedy bude ľudská inteligencia nahradená algoritmom umelej inteligencie," povedal Karl Surmacz, vedúci oddelenia rozhodovania v MAT (McLaren Applied Technologies). "Dodajte stroju dostatok dát pozostávajúcich z nášho kreatívneho procesu rozhodovania sa a výsledok môžeme zakódovať do algoritmu, ktorý umelej inteligencii umožní vykonávať kreatívne rozhodovanie podobné tomu ľudskému."

Dejisko pretekov sa zmení a okruhy budú menšie


McLaren sa taktiež zamyslel nad tým, kde sa budú preteky F1 v budúcnosti odohrávať a ich predpoklad je, že vďaka výkonnejším autám s rôznymi technologickými vychytávkami budú okruhy menšie. Je to taktiež z toho dôvodu, že takéto okruhy sú vhodné do mesta, kde môžu zaujať mnohých fanúšikov.

Video k tomu, ako sa tento koncept vyvíjal a z čoho tím čerpal pri jeho vývoji:


motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Takto vyzerá budúcnosť podľa McLarenu. F1 v roku 2050 bude plná nadupaných elektromobilov
G