AUTORIDE

Brexit zatiaľ iba na papieri, čas na dohodu sa kráti

DPD
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

Veľká Británia formálne opustila Európsku úniu na konci januára tohto roka. Stále však nie je jasné, ako budú vyzerať obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a ostrovným štátom. Rokovania by sa mali začať v marci a čas na uzavretie dohody je iba do konca roka. Doterajší priebeh „brexitovania“ však naznačuje, že obchodná dohoda sa nebude rodiť ľahko. Podnikatelia, ktorí chcú plynulo pokračovať v obchodovaní s Veľkou Britániou, by nemali zanedbávať prípravu.

Ak by rokovania neboli úspešné, Veľká Británia sa zaradí k takzvaným tretím krajinám, na ktoré sa vzťahujú colné predpisy. „Firmy, ktoré ešte nemajú skúsenosť s obchodovaním s krajinami mimo EÚ, by mali myslieť na niekoľko nových povinností. Ak sa podnikatelia pripravia vopred, v prípade neúspešnej dohody budú môcť v obchodovaní s ostrovným štátom pokračovať bez väčších komplikácií,“ vysvetľuje Pavuk.

Nová povinnosť čaká aj na firmy, ktoré do Veľkej Británie dovážajú tovar v hodnote nižšej ako 135 libier (približne 161 eur). Tie majú registračnú povinnosť pre potreby platby dane z pridanej hodnoty. „Registrácia je jednoduchá a trvá iba niekoľko minút. Túto povinnosť však netreba zbytočne odkladať do konca roka,“ vysvetľuje Pavuk.

Európske firmy budú účtovať DPH v mieste nákupu, teda v Spojenom kráľovstve. Musia sa tak zaregistrovať na britskom colnom úrade HMRC (Her Majesty´s Revenue and Customs). Pri registrácií firma dostane jedinečné identifikačné údaje, ktoré bude pri zásielkach do Veľkej Británie využívať. Celý proces registrácie prebieha online na stránke britskej vlády www.gov.uk. „Po úspešnej registrácií zákazník oznámi identifikačné údaje HMRC svojej kuriérskej spoločnosti a bude ich tiež uvádzať na faktúrach,“ vysvetľuje Pavuk.

Pri preprave tovaru mimo Európskej únie je tiež potrebné upraviť obchodnú alebo pro forma faktúru. Tá musí obsahovať informácie týkajúce sa tovaru, ktoré použijú colné orgány na určenie sumy ciel alebo daní.

Zdroje:dpd.sk