Autá budúcnosti: Ako sa budú autá meniť v nasledujúcich 50 rokoch
Technológie sa neustále vyvíjajú a vstupujú do všetkých oblastí nášho života, od domácich pomôcok až po kozmické rakety. Sme svedkami toho, ako sa veľké množstvo nápadov mení na niečo skutočné.
Dnes sa pozrieme na automobilový priemysel - jednu z najprogresívnejších oblastí - a posnažíme sa predstaviť si, čím budú autá v nasledujúcich 50 rokoch výnimočné.
2010: Elektrické vozidlá
Začnime so súčasnosťou, o ktorej naši predkovia len snívali. Výrobcovia a inžinieri myslia nielen na rýchlosť a kvalitné prevodovky v silných strojoch. Veľkú pozornosť venujú efektivite, pohodliu, ovládateľnosti a šetrnosti k životnému prostrediu.Vznik elektrických vozidiel, ktoré sa nabíjajú z konvenčnej elektrickej siete, sa stal logickým krokom smerom k ekologickejším vozidlám.Donedávna sme si takéto elektrické vozidlá mohli len predstaviť, pretože technológia ich sériovej výroby nebola dostatočne vyvinutá. Od roku 2010 sa však situácia zmenila: elektromobily prestali byť fikciou a zmenili sa na niečo oveľa hmatateľnejšie.Dnes žijeme v ére Ilona Maska a jeho elektromobilov Tesla, ktoré sú k dispozícii všetkým relatívne bohatým osobám. Tesla ako prvá na svete vyrábala elektrické vozidlá s kvapalinou chladenými batériami.
To umožnilo nielen vykurovanie interiéru bez dodatočnej energie, ale aj rýchle nabíjanie a vybíjanie batérií bez prehriatia.V súčasnej dobe, pokiaľ ide o predaj, Model S a Model 3 Tesla už predstihol tak významných výrobcov ako Jaguar a Porsche. Zároveň sa v roku 2017 tržby modelu S zvýšili o 30 %, zatiaľ čo predaj siedmej série BMW sa znížil o 13 %.
Hlavným problémom elektrických vozidiel je ale v porovnaní s benzínovými a naftovými náprotivkami ich vysoká cena. Časom sa ale aj tento nemilý fakt určite zmení a elektromobily budú dostupnejšie.
2030: S pohodlím a bez pilota
V roku 2017 predstavila Audi koncept samohybného Audi Aicon. Spoločnosť ho plánuje uviesť do sériovej výroby do roku 2030.Je to sedan s futuristickým dizajnom. Vnútri vyzerá ako obývacia izba určená pre štyri osoby. Vo vozidle nie je volant ani pedále; celý predný panel zaberá obrazovka multimediálneho systému.Každé zo štyroch kolies je poháňané samostatným elektromotorom. Odhadovaná výkonová rezerva na jedno nabitie je 700 - 800 km.
2050: Budeme lietať
Dizajnér Thomas Larson Rod verí, že jeho myšlienka bude implementovaná pomerne skoro. Vyvinul koncept Chase 2053, schopný pohybu po zemi a vo vzduchu. Ako už názov napovedá, masová výroba tohto futuristického auta sa očakáva v roku 2053.Puzdro Chase 2053 je vyrobené z uhlíkových nanotrubíc, vďaka čomu je odolné voči akémukoľvek poškodeniu. Koncepcia je navyše vybavená ekologickým vodíkovým motorom. Okrem týchto jedinečných vlastností nemá model ani prístrojovú dosku, ktorá výrazne znižuje jeho hmotnosť.
Samozrejme, typ vozidla Chase 2053 nie je ani zďaleka implementovaný a realistický, ale pamätajte si, čo urobil automobilový priemysel v predchádzajúcich 50 rokoch, od jednoduchých benzínových automobilov bez Wi-Fi, vstavaných počítačov a autopilotov až po elektromobily, ktoré majú oveľa viac, než si dokážeme vôbec predstaviť.