AUTORIDE

Ako si vybrať správne pneumatiky a disky

Disky a pneumatiky
Novinky
Publikoval Denis  

Patrí auto k vašej najdôležitejšej a každodennej povinnej výbave? V tom prípade by mali byť vybavené tými najlepšími doplnkami na trhu. Kým výber pneumatík je hlavne o bezpečnosti a spotrebe, pri diskoch ide skôr o dizajn. S kvalitnými pneumatikami vás na mokrej vozovke môžu zachrániť napríklad aj EBC brzdy. Zlepšiť jazdné vlastnosti a vzhľad kolies môžu zasa rozširovacie podložky.

Ako vybrať dobré pneumatiky?

Obsah

V prvom rade je potrebné sa pozrieť do technického preukazu aby ste vedeli, s akými rozmermi pneumatík môžete uvažovať. Uvádza sa priemer, šírka a profil. Obvykle máte na výber 3-4 rozmery pneumatík.

Širšie pneumatiky sú vhodnejšie pre športovejší štýl jazdy, užšie zasa majú vplyv na zníženie spotreby. Dôležitý je samozrejme aj dezén, s ktorým si nemusíte robiť ťažkú hlavu pri celkom nových pneumatikách.

Vybrať si môžete symetrický, asymetrický alebo smerový dezén v závislosti od štýlu jazdy. Dezén je dôležitý aj pri jazde na mokrej alebo zasneženej vozovke. Zjazdený dezén pneumatiky by ste mali vymeniť za nový a poistiť si bezpečie aj EBC brzdami. Všetky kotúče brzdného systému sú vyrobené z odolnej zliatiny, vďaka ktorej odolávajú aj nadmernej záťaži a bránia zvlneniu aj pri opakovanom alebo nepretržitom brzdení v bežnej premávke alebo na okruhu.

Ak potrebujete ušetri a kupovať ojazdené pneumatiky, podstatným faktorom je vek. Staršie pneumatiky nemusia byť problém, ak boli správne skladované, nie sú popraskané, poškodené a majú dostatočný dezén.

Ako vybrať disky?

Ani pri kúpe diskov sa nezaobídete bez technických parametrov. Pre správny výber potrebujete poznať šírku a priemer ráfika, rozteč, priemer stredového otvoru a rozmer zálisu. Tieto údaje nájdete v technickom preukaze. Potom už len ostáva vybrať si správny dizajn. Výber je dnes skutočne veľký bez ohľadu na to, akými rozmermi ste limitovaný.

Ako doplnok sú dobré aj špeciálne rozširovacie podložky, ktoré zlepšujú jazdné vlastnosti aj vzhľad auta. K väčšine modelov dostanete aj skrutky, k niektorým aj bezpečnostné. Bezpečnostné skrutky sa odporúčajú najmä pri drahších diskoch. Takéto skrutky sa nedajú odmontovať bežným kľúčom, a tak znižujú riziko krádeže.