AUTORIDE

Ako si spríjemniť čas za volantom počas dlhšej cesty

Cestovanie na dlhšie vzdialenosti
Zaujímavosti
Tlačová správa
Publikované 

Cestovanie na dlhšie vzdialenosti môže byť pre niektorých vodičov skutočnou výzvou. Niekoľko hodín absolútneho sústredenia môže byť náročných, preto nie je na škodu, ak už vopred premýšľate nad tým, ako si tieto chvíle spríjemniť. Popri zábave sa však oplatí staviť aj na zodpovednosť. Nezabudnite, že poistenie auta v rozsahu PZP a havarijného poistenia je z hľadiska bezpečnosti absolútne nevyhnutné.

Niekoľko hodín strávených v aute sa môže na prvý pohľad zdať ako zbytočne premárnený čas. Nie je to však pravda. S niekoľkými osvedčenými tipmi a trikmi môže byť dlhá cesta autom vcelku pohodlnou a zábavnou skúsenosťou. Nezáleží na tom, či táto cesta predchádza rodinnej dovolenke alebo služobnej ceste, jednoducho sa z nej pokúste vyťažiť maximum a spolu so svojimi spolucestujúcimi si ju užite najviac, ako sa len dá. Nezabudnite však na dodržiavanie niekoľkých zásad, ktoré vám pomôžu spríjemniť si čas za volantom. Zabudnúť by ste však nemali ani na dodržiavanie niekoľkých bezpečnostných zásad, napríklad na povinné zmluvné poistenie (PZP) a havarijné poistenie, vďaka ktorým sa budete na cestách cítiť omnoho bezpečnejšie. Tu je zoznam vecí, na ktoré by ste mali myslieť ešte predtým, ako sadnete za volant.

Cestu si vopred naplánujte

Predtým než vyrazíte na cestu, dôkladne si ju naplánujte. Zvoľte si trasu, ktorou sa vyhnete dopravným špičkám a pokúste sa vyhnúť oblastiam, ktoré sú známe vysokou premávkou. Využiť pritom môžete rôzne navigačné aplikácie, ktoré vám pomôžu nájsť optimálnu trasu a vyhnúť sa tak zbytočným zdržaniam.

Dbajte na pohodlie

To, čo počas dlhej cesty autom nepochybne oceníte, je pohodlie. Dôležité je nielen správne nastavenie sedadiel, ale aj fungujúca klimatizácia, pohodlné oblečenie, mäkký vankúš či dobrý playlist, audiokniha alebo zaujímavý podcast. Všetko toto sú “maličkosti”, ktoré vám dokonale spríjemnia čas strávený na cestách.

Zdravé občerstvenie

Pozornosť vodiča musí byť za každých okolností upriamená na cestu. Táto úloha je však natoľko vyčerpávajúca, že je normálne, ak vám po niekoľkých hodinách odchádza koncentrácia. Vtedy je dobré na chvíľu zastaviť a osviežiť sa, napríklad zdravým občerstvením, na ktoré by ste mali myslieť ešte pred odchodom z domu. Čerstvé ovocie, domáce smoothie či oriešky vám dokážu rýchlo doplniť chýbajúcu energiu a zabezpečiť tak bezproblémové pokračovanie v ceste. Okrem občerstvenia však nezabúdajte ani na dostatočný príjem vody, ktorý je najmä počas leta mimoriadne dôležitý.

Zastávky a pamiatky

Dlhá cesta nemusí zahŕňať len čas strávený za volantom. Naplánujte si pravidelné zastávky na oddych a využite ich ako príležitosť s možnosťou rozhliadnuť sa po okolí. Navštívte miestne pamiatky a atrakcie, ochutnajte miestne špeciality a obohaťte tak vašu cestu o nové, zaujímavé zážitky.

PZP a havarijné poistenie

Pomedzi snahu o spríjemnenie si niekoľko hodinovej cesty by ste nemali zabúdať ani na samotnú bezpečnosť. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj poistenie auta, ktoré by ste mali mať zastrešené minimálne v rozsahu povinného zmluvného poistenia (PZP). Ide o základnú formu poistenia vozidla, ktorú musí mať zo zákona každé vozidlo, málokto však vie, že toto poistenie poskytuje v prípade dopravnej nehody iba krytie škôd spôsobených tretím osobám. V prípade nového vozidla by ste preto mali myslieť aj na havarijné poistenie. To jediné totiž v prípade dopravnej nehody kryje aj škody spôsobené na vašom majetku.

Dlhšiu cestu za volantom nie je nutné vnímať len ako nepríjemnú nevyhnutnosť. So správnym prístupom, jednoduchým plánovaním a troškou príprav si môžete čas strávený za volantom vychutnať a urobiť z neho príjemný zážitok plný nezabudnuteľných momentov. Myslite pritom však na bezpečnosť, ktorá by aj v tomto prípade mala byť na prvom mieste. Dbajte na platné poistenie auta a za každých okolností dodržiavajte pravidlá cestnej premávky.