AUTORIDE

Ako sa zvýšia ceny PZP v roku 2019?

Nárazový test
Novinky
Publikoval Denis  

Skúsení vodiči, ktorí už nejaký ten rok jazdia, sú zvyknutí na pravidelné zvyšovanie sadzieb povinného zmluvného poistenia. Mali by sme sa obávať navýšenia aj v novom roku?

Začneme dobrou správou. Navýšenie sa netýka všetkých a analytici uvádzajú, že očakávaný nárast cien bude maximálne 5-6 %. Na to sa, samozrejme, istá skupina šoférov spoľahnúť nemôže. Poďme ale po poriadku.

Obsah

Prečo poisťovne navyšujú sadzby PZP?

Mohlo by sa zdať, že ide o obyčajnú honbu za mamonom, veď tieto zlé korporácie a firmy chcú len zarábať. Problém poisťovní je však dlhodobý a tie poisťovne, ktoré ho neriešia, zanikajú. Majú totiž minimálny zisk a väčšina z nich len tak tak pokrýva svoje služby a prevádzkové náklady – to znamená vyplatenie poistných udalostí, platenie dodávateľom a zamestnancom. Aj to je dôvod opatrných navýšení.

Ak by poisťovne rapídne zvýšili poplatky za PZP, stratili by mnoho klientov. Ak by ho, naopak, znížili, možno by pritiahli niekoľko ďalších klientov, no v konečnom dôsledku by nedokázali vykryť chýbajúce financie, pretože sa pohybujú vo vysoko konkurenčnom odvetví a bez investícií do marketingu by ich predbehli iné spoločnosti. A investícia do marketingu, to sú ďalšie náklady, ktoré pokrýva zisk z poplatkov, takže... začarovaný kruh.

Komu primárne poisťovne zvyšujú PZP

Ak ste si už niekedy vyklikávali PZP online alebo si ho zakladali priamo v niektorej pobočke poisťovní, viete, že do úvahy sa berie niekoľko faktorov. Okrem toho, ako dlho jazdíte, je to aj typ auta, vaše bydlisko a pohyb s motorovým vozidlom a podobne. Aj podľa týchto faktorov sa môžete ocitnúť v takzvanej kategórii rizikových vodičov. To sú najmä mladí, neskúsení vodiči, ak majú navyše výkonné auto, nachádzajú sa v zoznamoch poisťovní ako rizikoví klienti.

Cieľom poisťovní je udržať si stálych, nerizikových klientov, teda skúsených šoférov jazdiacich v menších mestách a obciach, ktorí vlastnia slabšie autá.

Je čas na zmenu poistky?

To záleží. Ak máte avízo o zvyšovaní od vašej poisťovne a trochu sa vás dotkla výška nového poplatku za PZP – možno vás berú ako rizikového šoféra – môžete sa poobzerať po alternatíve. Berte však na vedomie, že poplatky zvyšuje väčšina poisťovní, preto je možné, že podobný scenár budete opakovať aj o rok.

Máme však ďalšiu dobrú správu, a tou je, že PZP sa dá vyklikať aj online. Stačí ísť na porovnávač PZP, vyplniť vstupný formulár a vybrať si z poistky, ktorá vám výškou krytia aj poistenia vyhovuje najviac. Než sa do toho ale pustíte, nezabúdajte na to, že staré PZP si musíte odhlásiť najneskôr 6 týždňov pred výročným dátumom uzavretia poistenia, aby bolo takéto zrušenie poistky platné.

Keď sa vám podarí včas vyriešiť korešpondenciu, už vám nič nebráni vybrať si zo zoznamu výhodnejších PZP, ktoré vám porovnávač zobrazí.