logo autoride automagazin auta vsetko o autach
arrow_upward

Ako sa správne starať o interiér a exteriér automobilu a na čo netreba zabúdať?


Pre niektorých ľudí je automobil ako člen ich rodiny, pravidelne ho čistia a pozorne sa oň starajú. Existuje však veľa ľudí, ktorí berú automobil len ako stroj - podľa nich mu netreba venovať žiadnu starostlivosť, teda aspoň kým všetko funguje. Každý stroj však vyžaduje nejakú starostlivosť a výnimkou nie je ani automobil. Hovorí sa, že šaty robia človeka a to isté platí aj o automobile. Nezáleží na tom, či sa vozíš na starej Felicii alebo novej Octavii, čisté a udržiavané auto je tvojou vizitkou a hovorí o tom, že si dokážeš vážiť svoj majetok.

V tomto článku si teda napíšeme niečo o tom, ako sa správne starať o interiér a exteriér automobilu, ale aj na to, na čo by si nemal zabúdať.

Umývanie:

Časté návštevy umývačiek nie sú vhodné, pretože rotujúce kartáče narušujú lak automobilu. Opatrný treba byť aj pri práci s vysokotlakovými čistiacimi zariadeniami, kde je potrebné dodržovať vzdialenosť trysky od automobilu. Najlepšou, avšak najpracnejšou voľbou je umývať automobil ručne. Pri umývaní automobilu by si mal používať čistiace prostriedky len v prípade odolnej špiny ako je hmyz, vtačí trus, olej, smola zo stromov, palivo, asfalt a soľ. Tieto nečistoty obsahujú leptavé častice, ktoré poškodzujú lak a preto je vhodné umyť ich čím skôr. Škvrny od asfaltu a smoly či hmyzu sú veľmi odolné a najľahšie sa ich zbavíš pomocou handry, namočenej v technickom benzíne alebo pomocou prípravku určeného na tento typ škvŕn. Na bežné nečistoty bohato postačí autošampón, špongia a čistá voda.

Voskovanie:

Pred tým ako začneš na automobil nanášať vosk, mal by si ho poriadne vysušiť, no nie na slnku, pretože by sa na laku vytvorili škvrny a tvoja práca by bola zbytočná. Navoskovaný povrch odpudzuje vodu a je lepšie chránený proti špine a poveternostným vplyvom.

Leštenie:

Je nutné len vtedy, pokiaľ je lak matný a neleskne sa ani po nanesení vosku. Pred každým leštením musí byť automobil dôkladne umytý a usušený. Netreba zabúdať ani na to, že po použití niektorých leštiacich prostriedkov je potrebné automobil navoskovať.

Starostlivosť o plastové časti:

Tieto časti ošetríme silikónovým olejom alebo oživovačom plastov, ktorý dodá plastom ich pôvodnú farbu, odstráni zašednutie a chráni ich pred poškriabaním.

Starostlivosť o gumové tesnenie:

Pravidelné ošetrovanie gumových tesnení silikónovým olejom predlžuje ich životnosť a zabraňuje stvrdnutiu a popraskaniu gumy.

Čistenie diskov:

Kolesá robia auto, a preto by si ich mal pravidelne čistiť od brzdového prachu a rôznych iných nečistôt. Nie je totiž nad pohľad na krásne lesknúce sa elektróny. Na čistenie diskov sa však neodporúča používať agresívne alkalické prípravky, či prípravky s obsahom kyseliny, ktoré by mohli poškodiť lak diskov.

Kožené poťahy:

Údržba kožených poťahov je náročnejšia než sa zdá. O kožené poťahy sa treba pravidelne a dostatočne starať, aby koža nestratila svoju pružnosť, nepopraskala a nevybledla. Nie je totiž nič horšie, než popraskané a špinavé kožené poťahy tvojho automobilu. Ako sa však o ne starať?

Pokiaľ sú kožené poťahy vystavené prudkému slnku alebo automobil dlhodobo nepoužívaš, mal by si poťahy prikryť aby nevybledli. Kožené plochy by si mal čistiť handričkou navlhčenou vodou. Pozor si však treba dať na to, aby si kožené plochy nepremáčal. Na veľmi zašpinené plochy môžeš použiť čistiaci prostriedok, ktorý si však vždy vyskúšaj na menej viditeľnej ploche, aby si sa uistil, či povrchu alebo farbe kože neškodí. Odolné a mastné škvrny od oleja dokážeš jednoducho odstrániť pomocou technického benzínu, s ktorým by si však mal pracovať veľmi opatrne. Takto vyčistené kožené poťahy ošetri prípravkom na kožu a pretri suchou handrou. Aby ti koža vydržala čo najdlhšie, mal by si takýto postup opakovať aspoň každé tri mesiace.

Čalúnené poťahy:

Nielen kožený interiér, ale aj textilné sedadlá si vyžadujú starostlivosť. Čím viac sa automobil používa, tým pravidelnejšiu údržbu sedadiel si vyžaduje. V rámci údržby textilných sedadiel sa na väčšie znečistenia používa tepovanie. Ak sa škvrny nachádzajú len na malej ploche, je možné ich odstrániť pomocou špeciálneho čistiaceho prípravku, ktorý však nenanášam priamo na látku, pretože by sa na tejto ploche vytvorili škvrny od čistiaceho prostriedku. Pri bežnom používaní automobilu by si mal interiér vytepovať aspoň raz ročne. Avšak pred tým, ako sedadlá začneš tepovať, je potrebné, aby si ich dôkladne povysával, a to najmä vtedy, ak používaš návleky či poťahy na sedadlá, za ktorými sa hromadí veľké množstvo prachu a iných nečistôt.

Ak sa na sedadlách tvojho automobilu nachádzajú prepáleniny od cigariet, je možné nechať si ich opraviť v rôznych špecializovaných firmách. Za opravu si však zaplatíš nie veľké, no zasa ani malé peniaze. Opravu prepálenín od cigariet je však možné vykonať aj podomácky, a to tak, že na prepálené miesto nalepíš pomocou lepidla na textil potrebný rozmer pokrčenej látky, ktorá má rovnakú farbu či vzor ako sededlá automobilu. Samozrejme, tento výsledok nebude 100%, no opravené miesto bude vyzerať oveľa estetickejšie ako len samotná prepálenina.

Nezabúdaj na to, že čisté a nablýskané auto vyzerá krajšie, drahšie a aj ty sa v ňom cítiš lepšie.

Foto: Wikimedia, flickr, MaxPixel, Maxpixel, pixabay, pixabay, Wikimedia