Ako predĺžiť životnosť automobilu bez toho, aby ste prišli o veľa peňazí

Zaujímavosti
Publikoval Martin

Automobil nie je pri stále stúpajúcich cenách benzínu žiadna lacná záležitosť. V prípade, že sa vám v ňom niečo pokazí, kúpa nového modelu je pre väčšinu z nás nepredstaviteľná udalosť. A v podstate na niečo podobné ani myslieť nemusíte, pretože si svoje milované, no možno už trochu ojazdené vozidlo môžete vylepšiť a dať do pôvodného stavu pomocou jednoduchých krokov.

Poďme sa na spoločne pozrieť.

Obsah

Správna starostlivosť je prvý predpoklad úspechu

Pravidelná a šetrná starostlivosť o auto je dôležitým faktorom pre jeho dlhú životnosť. Okrem umytia auta sem patrí aj čistenie ráfikov, plastov a v prípade potreby aj kože. Ak je to možné, farba auta by mala byť tiež chránená vodou odpudzujúcim leskom.

Ak sú na laku škrabance, nemali by ste ich nechať neošetrené, inak by mohla v ich okolí vzniknúť hrdza. Pri prejazde autoumyvárňou tiež nezabudnite sklopiť spätné zrkadlá a prekontrolovať všetky dôležité tesnenia na mieru.

Vymeňte opotrebované diely

Auto je komplikovaný a silný stroj, ktorý sa skladá z viac ako 6000 dielov. Ak sa čo i len jeden z nich pokazí, v tom lepšom prípade sa to podpíše na zníženom výkone vozidla, v horšom na jeho úplnej odstávke. Aby ste tomu predišli, nepodceňujte stav týchto častí auta a v prípade potreby staré vymeňte za nové náhradné diely Toyota.

Vyhnete sa tak výraznejšiemu poškodeniu vozidla a kúpe nového modelu auta, ktoré bude oveľa drahšie ako jeden univerzálny a kvalitný náhradný diel na auto.

Vyhýbajte sa krátkym vzdialenostiam

Nie je to žiadna špeciálna povrchová ani interiérová úprava auta, ktorá by mu dodala „šmrnc“, ale aj táto rada je pre dlhodobo dobrý výkon auta veľmi dobrá!

Kto s autom často cestuje na krátke vzdialenosti, riskuje nielen vyššiu spotrebu paliva a opotrebovanie ložísk, ale aj motor sa na krátkych trasách poriadne nezohrieva. Dôsledok: voda a palivo sa nemôžu správne odparovať a hromadia sa v oleji. Vo vozidlách s naftovým motorom sa zasa často môže upchať DPF filter sadzí.

Ak sa vyhnete krátkym jazdám, prípadne aspoň raz za čas auto poriadne prevetráte, všetkým týmto a iným nepríjemnostiam sa vyhnete. Tak to vyskúšajte, nestojí vás to predsa žiadne veľké peniaze.